şükela:  tümü | bugün
  • 18 sene sonra çekimlerine başlanan devam filmi. umarız bu sefer akıllananlar insan olur.
  • fragmanını utana sıkıla izledim, günümüzde rezalet bulduğumuz ama zamanına göre fena olmayan cgi efektleriyle ve senaryosuyla sürükleyici olan filmin resmen remake'ini yapmışlar, ayıp olmasın diye sonuna 2 koymuşlar.

3-5 kazanacaksınız diye anılarımızın eline veriyorsunuz ayıptır.
  • yıllar önce çekilmiş (bkz: mavi korku) adıyla vizyona girmiş filmin devam filmi olarak çıkan film, ancak ilk filmdeki kaliteden eser yok. oldukça saçma, ilk filmi tekrar ediyor, azıcık geliştirelim bir şeyler katalım dememişler, yine aynı konsept. ilk film bu kadar saçma değildi en azından. evde izlenecek filmler arasına bile almamak lazımmış, boşa geçti ayırdığım zaman, zevk almadan sırf bir kez başladım diye izledim ama hiç izlemeyin bir şey kaybetmezsiniz, ilk filmle aynı konuda olduğu için çok sıkıyor çünkü. unuttuysanız açın ilk filmi yeniden izleyin daha iyi, en azından kaliteliydi bu kadar saçma değildi. ayrıca kan tutuyorsa izlemeyin, kanlı kafa bacak kopmalı sahneleri fazla.
  • köpek balıklarıyla ve daha sonrasında öğrendiğim megalodonlarla başlayan deniz ve köpek balığı hayranlığım yüzünden tüm köpek balığı konulu filmleri izlemiştim. bu filmin de birinci serisi olan deep blue sea filmini izlemem bu döneme denk geldi. o film her ne kadar kötülense, beğenilmese, yerilse de benim için farklı bir filmdi. etkileyici, fantastik, sıra dışıydı. samuel l jackson, thomas janes gibi oyuıncular ile birlikte film benim için standarttı.

film 1999 senesinde çekildiği için ve devam filminin olacağını düşünmediğim için izlemiş ve beynimin film kütüphanesine kaldırmıştım. bugün de d&r'da dolaşırken bu filmin 2. serisinin dvdsini gördüm. eve gelir gelmez de filmi izledim. ancak bazı beğenmediğim noktalar vardı. ikinci serisi olduğu için filmin konusunun biraz daha değişeceğini düşünmüştüm; filmi izlediğimdeyse resmen 1999'daki senaryonun yeni versiyonunu izliyor hissine kapıldım. çoğu sahne ilk filmdeki sahnelerden neredeyse bire bir kesilmişti. hatta yaratılan karakterler bile baştan düşünülmemiş, 1999'daki karakterlerin isimleri ve görevleri değiştirilip tekrardan filme sokulmuş gibi duruyordu. o yönden neredeyse ilk filmin yeni halini izliyor gibi hissettim kendimi. 28 yıl sonra stephen king'in ıt romanının tekrardan beyaz perdeye uyarlanması gibiydi.

--- spoiler ---

film konu bakımından yine köpek balıkları üzerinde çeşitli ilaçların denenmesi ve testler uygulanması üzerinden gidiyor. bence ikinci seri için bu biraz daha farklılaştırılabilirdi. bilim ve köpek balıkları bir potada kullanılacaksa bile en azından birinci filmden daha farklı bir nokta seçilebilirdi. o yüzden bu durumu beğenmedim. ilk film üzerine biraz kafa yorup hemen ikinci filmin senaryosu çıkartılmış gibi geldi.

havuz sahnesinde yine yenilen bir adam, birisinin yüzerek platformun üstüne çıkması, hatta platformun çökme tehlikesinin olması. köpek balıklarının iyice zekileşip oradaki insanları yemeye çalışması. tek farklılık yanılmıyorsam ilk filmde köpek balıkları telleri geçip özgürlüğe ulaşmak istiyordu; ikinci filmde ise teller iptal olmuş durumdayken bile oradaki insanları yemeye çalışmalarıydı. yine bu filmde tane köpek balıklarının "yapamayacağı" şeyler üzerinde durulmuş. ilk filmde "köpek balıkları geri geri yüzemez", ikinci filmde ise "köpek balıkları çukur açamaz" argümanının çürütülmesi bilim insanlarımızı şaşırtmıştı.

tabii esas kız yerinde saffron burrows'u her zaman tercih ederim. ikinci filmde danielle savre'ın bir odaya tek başına girdiğini görünce "umarım dalış takımlarını çıkartıp iç çamaşırıyla kalma sahnesini gerçekleştirmezler. " dedim. şükür ki o sahneyi gerçekleştirmediler. bu kadar kopyaya yüreğim dayanmazdı. su basmış koridorlarda dolaşma, kapalı yerde kalma (ilk filmde aşçımız fırının içinde kalıyordu ona benzemiş biraz) gibi sahneler de mevcuttu.

--- spoiler ---

bu film bu sebeplerden ötürü pek olmamış gibi geldi bana. konusu hazır olan bir filmin devamını bu kadar değiştirmeden çekmek de pek iyi bir sonuç vermeyeceği aşikardı. ilk filmin kesinlikle eline su dökemez. umarım artık şu köpek balıklarını zekileştirmeye çalışmaya da bir son verirler. daha farklı bir bilimsel döngü içerisinde daha harika bir konu çıkartılacağını düşünüyorum.

karanlık sular, dünyanın en eski canlılarından birisi olan köpek balıkları ile birleşince gerçekten güzel konular çıkartabilir.
  • iğrenç bir filmdir.

ilk kez bir film hakkında yorum yapmak dahi istemiyorum. ileri sararak hem de baya baya sararak izledim ve kusmamak için kendimi zor tuttum. oyunculuklar vasatın altı, senaryo dalga geçmek için mi yoksa ciddi ciddi mi yazıldı belli değil.

sakın izlemeyin sakın!..

şahsi puanım: 1,6/ 10.

bu puanı da film çekiminde emek harcayan işçi sınıfına ve köpekbalıklarına istinaden verdim.