• üst edit: bu sistem adında da yazdığı gibi erken uyarı sistemidir. depremden önce bildirim gelir. japonya'da temeli atılmıştır ilk bu teknolojinin ve 10 yıldır aktif bir şekilde çalışır.

lütfen başlık altında, böyle bir teknoloji yok diyenlere aldanmayın. böyle bir teknoloji var. ilkokuldan kalma bilgiler ile yok diyenler, lütfen bilgilerini güncellesinler.

telefonlarında ayarı bulamayanlar veya bildirim gelmeyenler varsa önce sorunu çözmeye çalışsınlar ve hala daha çözemiyorlarsa paylaşacağım uygulamaya göz atabilirler.

https://play.google.com/…s?id=com.finazzi.distquake

https://sismo.app/tr/

tek kelime ile inanılmaz bir teknoloji. deprem anında depremden çok buna şaşırdım.

tekrar söylüyorum, inanılmaz bir şey. umarım üstüne daha çok düşerler.

23 kasım 2022 düzce depreminde gece depremden yaklaşık bir dakika kadar önce, biri iphone 4(jailbreakli) diğer samsung galaxy note 8 (rootlu, custom romlu) telefonuma yüksek ses ile ve çok farklı bir ton ile bildirim geldi.

ikisine de daha önceden herhangi bir izin verme vs işlemi yapmadım.

ilk defa karşılaştığım için bildirimle; uyku sersemi olmam ve uyurken telefon çalmalarına çok hassas olmam hasebiyle uykumdan uyanıp telefonu kapatmayı denedim refleks olarak.

bir dakika kadar bu süreç devam ederken deprem yaşanmaya başladı ve o an anladım bildirimi.

deprem geçtikten sonra bildirimi kontrol ettim ve merkez üssü ve şiddet tahminlerini gördüm. bütün bunlar 2-3 dakika içinde oldu.

bakın, bu teknoloji, bu haliyle bile sayısız insanın hayatını kurtaracak. şimdiye kadar deprem ile ilgili evlerin sağlam yapılması dışındaki hiç bir şeyi önemsememiş ve depremden hiç korkmayan ben, şu an bu satırları yazarken tüylerim diken diken.

umarım bu sistemin üzerine düşer yetkililer.

edit: evlerin yüzde 70'inin depreme dayanıksız olduğunu düşündüğümden deprem anında alınabilecek hiç bir önlemin işe yaramayacağını düşünen ben bu sisteme tanık olduktan sonra, kedim ve kendim için evden anında çıkabileceğimiz sistemleri kurmayı düşünüyorum.

sistem o kadar iyi çalıştı ki ilk defa beni, deprem olursa ev yıkılacak olsa da kurtulma şansım olur fikrine ikna etti.

lütfen telefonunuzun ayarlarına bakın. bu sistem için herhangi bir şey yüklemenize gerek yok. eski nokia telefonlar falan da dahil olmak üzere neredeyse bütün telefonlar bu sistem ile uyumlu. internet ile entegre çalışsa da internete ihtiyaç duymayan bir sistem. sadece deprem ile değil bir çok acil durum olayları ile entegre bir sistem.

tekrar söylüyorum. sayısız insanın hayatını kurtaracaktır bu sistem. lütfen hemen şimdi ayarlarınızı kontrol edin, bu sistem ile ilgili bilgilenin.

edit2: mesajlardan anladığım kadarıyla isterse 1 saat önce haber verilsin, bu ülkede bir deprem olsa zeka eksikliğinden, insanların iki kelime bir şeyler okuyup araştırmakta aciz olmasından sayısız insan falan kurtulamaz hiç bir şekilde.

bakın ben çok net hatırlıyorum, bu sistemin varlığına 15 yıl kadar önce nokia 6630 telefonumun ayarlarını kurcalarken tanık olmuştum.

15 yıl önce. nokia 6630 telefonumda.

cebinizde aya 10 kere kendi başına gidip gelebilecek teknolojiye sahip cihazlar var. hiç mi merak edip ayarlarını kurcalamıyorsunuz?

ya da ne bileyim, böyle bir entry ile karşılaştıktan sonra google'a yazmak varken neden bana mesaj atıp hangi uygulamayı kurmalıyız diye adamı delirtiyorsunuz?

edit 3: çalışmıyor bu yea diyenlerin yüzde 90'ı eminim ki bu sistemi zamanında rahatsız olmamak için kapattı ve şimdi hatırlamıyor bunu yaptığını.

lütfen çalışmıyor bu demeden önce telefonunuzun ayarlarını kurcalayan.

lütfen, size yalvarıyorum şu telefonunuzu kurcalayan. google'a nasıl yapılır diye yazmayın, ayarları kurcalayıp bulmanız 5 dakikanızı alır ve sadece herhangi bir dili (mesela türkçe) okuyabiliyor olmanız yeterli.

edit: lanet olsun. android için telefonunuzun konum ayarlarını kontrol edin. en altta olur genelde o kısımda, ilgili ayarlar.

böyle bir uyarı almış olmalısınız deprem anında veya öncesinde

ilgili ayarlar

operatör ve telefon modeli ile doğrudan alakası yok bu sistemin. telefonunuzda hücre veya wifi fark etmeksizin internet varsa her halükarda çalışır. internet yoksa da yine çalışması gerekir ancak o zaman evet operatörlere göre bir değişiklik olabilir.

telefon modeli yazdım yukarda, operatör de vodafone iki telefonum için de.
  • bu sistemin türkiye'de de uygulanacağını söylüyorlar. "30 saniye sonra yaklaşık 7.6 şiddetinde bir deprem olacak" gibi bir uyarı veriyormuş anladığım kadarıyla. depremden kaynaklanacak can kayıplarının sayısı kesinlikle büyük oranlarda azalacaktır evet ama dikkatli olmak lazım, yanlış bir uyarı sonucu bi kaç milyon insan pencerelerden atlayarak telef olabilir. bu kadar ciddi bir entry'i "not: fenerbahçeliyim" diyerek bitirmek istemezdim ama maalesef.
  • japonya'daki versiyonu 27 saniye önceden bilgisayar ekranınızda belirip, tv yayınlarını keserek uyarı veren sistem. 8 yıl önce kurulan sistemde ise 8 ayrı merkeze kandilli'den deprem ve tsunami uyarısı gidebiliyor, hatta hızlı treni de durdurabiliyor ama farazi olarak. çünkü neden? çünkü harekete geçebilecek merkez yok. çünkü bilgisayardan bilgisayara gidiyor uyarılar, kandilli'den uyarıyı alıp harekete geçecek cihaz yok. tübitak tarafından satın alınması gerekiyormuş gerekli sistemin. ve yine duymaya alışkın olduğumuz sözler, "çalışmalarımız devam ediyor".

(bkz: öeehh)
  • gerçek anlamda sadece japonya'da uygulanmaktadır. işte şurada
    ortada önceden bildirilmiş/kesinleşmiş hiçbir bilgi yok iken, biraz sonra meydana gelecek olan depremin, 3 dakika önceden tüm ülkeye tv kanalları, gsm ve e-posta yoluyla, hatta meydana gelecek olan depremin şiddetinin ve tam yerinin vatandaşlara bildirilmesini izliyorsunuz.
    evet, bize dönelim, "başı açık olanlar ya satılık, ya kiralık." kavgasında nerede kalmıştık?
  • japonya için verebilecek bir kurulu örnek var. hepi topu 10-15 saniye kazandırıyor.
    ancak gözlemler arasında yalancı yalancı sana kimse inanmaz psikozunun da hakim olduğu bir gerçek.

uyarı yapılan bölge depremin merkez üssüne ne kadar uzaksa, uyarı geldikten sonra yapılanlar o kadar lakayıt.

misal docomo uyarıyı anında geçiyor ceplere, ortalık anında dıt dıt dıt uyarı veren cep telefonlarıyla doluyor. sonrasında yapılanlarsa tam evlere şenlik. sirasiyla çoğunluğu şu sıralamada.

0, uyarı anı
    1 - 5 sn. arası, depremin merkez üssü kontrol
    5 - 10 sn arası, deprem geliyormuş tetikte olalım, ama kıçımızın rahatı da kaçmasın oturalım,
    deprem anı ve sırası, aman uyarı verilen deprem de bu muymuş, her zamanki nanelerden... sarsıntıda değişiklik yoksa, yaymaya devam.
    deprem sonrası 15 sn - 1 dk, aman bu da geçti iyi iyi.
    deprem sonrası 1 - 3 dk, ee aletsel büyüklük neymiş araştırması
    deprem sonrası 3 - 5 dk, hocam docomo uyarı gönderiyor da au ve softbank göndermiyor, biz insan değil miyiz geyiği, son deprem app'leri üzerine geyik, sıradan hayata dönüş...

bu da bir japonya gerçeği...

neyseki camdan, balkondan atlayan adamlar yok memlekette.
  • kafasına göre adam seçip uyarı veriyor olsa gerek. evde hem samsung hem iphone var ikisinden de bir uyarı almadık.
  • o kadar para verdiğim iphone 13 pro'da çalışmamış sistem.

senin ben stabil kere amk.
  • hiç bi cacık uyarmamış olan sistemdir.

not: samsung m52 - samsung z3 flip - samsung s21 ultra spor
  • bildirim her ilden 35 kişiye felan gidiyor sanırım. iyi çalıştığını söyleyen çok az arkadaşa ve esasen de yetkililere söyleyelim ki o bildirim çoğumuza gelmedi, bu yüzden uyguluma asla iyi değil ne yazık ki :(
  • ayarlarda açık olmasına rağmen herhangi bir yazılı veya sesli uyarı almadım.
hesabın var mı? giriş yap