• --- spoiler ---
    dokumanter gercekligin kaybedilmemesi adina yer yer sinema ve senaryo gramerinin aksamasi gibi(o ihanet etti-5 dk sonra-oda mi ihanet etti-2dk sonra-ondan ihanet etesini asla beklemezdim),doyurmayan ozel efektler (bomba) ve bayat vurgulamalar (cocuklarin ayklarinin tekrar tekrar gosterilmesi) gibi negatifliklerin yaninda bruno ganz in korkunc oyunculugu filmin falsolarinin neredeyse tamamini yok edebiliyor.film hitleri ne iyi,nede kotu gosteriyor.daha cok davasi ugruna obsesifligi,hedefine ulasamamanin verdigi ruhsal cokuntu on planda.
    --- spoiler ---

ben sahsen filmi orta karar bir yapim olarak degerlendirirken,yapitin hitler uzerine olmamasi durumunda tamamiyle ilgincligini kaybedebilecek potansiyelde bir sinematografiye sahip oldugunu soyleyebilirim.
    isin duygusal yanindada hitlerin bu sekilde film edilmesini germen irki adina bir basari ve erdem gosterisi degil,
    daha cok bugune degin ortaya konulan eserlerle varolmus,kimine gore iyi/kimine gore kotu seyreden bir guc karizmasinin dagitilmasi adina basarisiz gordum.
  • trailiri icin:
    http://www.apple.com/…ilers/newmarket/downfall.html

ayrica film ingilizceye downfall olarak cevrilmistir.
  • savaşın manasızlığı üzerine bir deneme daha.

--- spoiler ---
    magda goebbels'in nasyonel sosyalizmi anneliğinin bile üstünde tutması, tüm çocuklarının yaşama haklarını, bir programlanmış bir android edası ile sessizce ellerinden alması, bir nazi generalinin intiharından evvel içtiği son sigarayı, 20 saniye sonra öleceğini bilmesine rağmen, söndürme ihtiyacı hissetmesi, hitler'in eva braun ile evliliği esnasında bir yandan sekreterinin onun vasiyetini hazırlaması, diğer yandan evlendirme memurunun "ırkınız saf mı hitler efendi?" soruları ile prosedürlere sadık kalması ilk anda akla gelen sahneler gözümde.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    intihara gitmeden önce hitler şöyle der;
    batı demokrasileri doğu disiplini altında ezilmeye mahkum, ve bunu sadece almanya için söylemiyorum...
    --- spoiler ---

bruno ganzın performansı dısında en fazla aklımda kalan bu oldu.
  • artillery schissen* deyince "n'oldu? tırstın mı?" dediğim filmdir.
  • kavgam* kitabinin best seller'dan inmesine sebep olacak,
    kitabin biraktigi izleri silip atabilecek gucte, iyi bir film.

magda goebbels icin tek sey soylenebilir, bunu yapan insan olamaz.
  • satıraralarını gören gözlere neo nazi leri memnun edebilecek olduğu aşikar olan film. şöyle ki; hitler 'in aslında insancıl, mükemmeliyetçi bir adam(cağız), nasyonel sosyalizm in ise pek aşkın bir sistem olduğuna dair inceden ayar veren film.
    kimi görüşlerin aksine kavgamın satışlarını patlatma gücüne sahip olduğunu düşünüyorum.
  • agir, rahatsiz, duygu yuklu, "gercek" bir film.

(bkz: gozyaslari sel olup akmak)
  • "yaşam, zayıflığı affetmez. merhamet, sonsuz bir günahtır. zayıfa merhamet göstermek, doğaya bir ihanettir." şeklinde bir mantaliteye sahip olan yüzyılın en büyük katilinin son günlerini gayet objektif bir şekilde anlatmasından kelli saygı duyulası bir filmdir.
    peki ya sinema izleyicisinin gözünde bir schindler s list olabilmiş midir ?
    hitler'in ne yaşadığını değil de neler yaptığını* * * izlemeye alışık olan genel izleyici kitlesinin yabancılık çekeceği bir film olması gayet de mümkündür. fakat değişik bir tat, değişik bir bakış açısına sahip olması, filme gerektiği değeri vermelerini de sağlayacaktır.
hesabın var mı? giriş yap