• spotify'in tavsiyesi üzerine bugün tanıdığım, anatolian psychedelic pop (yabancı bir site bu şekilde tanımlamış, en uygunu da bu sanırım) yapan, oy oy emine, nem kaldı, gurbet gibi şarkıları kendi tarzlarında yorumlayan türk, ingiliz, italyan ve fransız grup elemanlarından oluşan, güzel bir grup.

derya yıldırım bağlama, ud, gitar, piyano ve saksofon çalıyor , universitat der kunste berlin isimli sanat üniversitesindeki bağlama bölümünde okuyormuş, daha öncesinde de hamburg'da piyano bölümünde okumuş.

grup 24 kasım'da zorlu psm sahneye çıkmış, konser öncesinde gazete duvar'da murat meriç, derya yıldırım ile bir röportaj yapmış: hamburg’dan berlin’e, berlin’den istanbul’a

klip:
    oy oy emine
    nem kaldı

sosyal medya
    facebook
    instagram
    soundcloud
  • ilk defa geçen hafta lozan şehir festivalinde dinleme şansı bulduğum grup. altın gün ile aynı plak şirketiyle çalışıyorlar fakat henüz altın gün gibi patlayamadılar. solist kızımız henüz genç ve çok da güzel. gruptaki herkes ayrı ayrı milletlerden, nasıl bir araya gelmişler bilmiyorum. kilise orguna benzer bir şey çalan eleman şarkılara ilginç bir hava katmış.

bir de bir kardeşim diye bir şarkıları var, cem yılmaz'ın anadolu rock formülüyle yapılmış tam. duyunca ister istemez tebessüm ettim.
  • acayip iyiler. kendilerini her dinlediğimde derya yıldırım'ın sesi beni alıyor; maraş'ta, malatya'da, dersim'de, sivas'ta gezdirip olduğum yere geri getiriyor. çok yaşasın hepsi.
  • gecen haftasonu fusion da dinledigim grup. solistin tertemiz sesi vardi. ekibi ile yüzlerce insan dans ettik. bayik bir kac sarki disinda cok iyilerdi. tarzlari türkce psychedelisch. sarkilari abartisiz yorumlamasini sevdim. link birakiyorum https://deryayildirimandgrupsimsek.bandcamp.com/ adresin‘den dinlemek isteyen olur diye.
  • altingün'ün ilk albümle bizlere sunduğu eşsiz kalitedeki müziği sonraki albümlerde hüsranla sonuçlanması ile derya yıldırım & grup şimşek bu boşluğu fazlasıyla doldurdu. eğer altyapı ve müzik seçkisinde çok değişikliğe gitmezlerse daha da harika olacak.
    11 kasım 2022 de çıkan son albümleri dost 2 herhangi bir değişiklik olmadığını gösteriyor. 28 dakikalık çok kısa bir albüm tüm şarkılar birbirinden ayrı güzel. fakat daha önce tekli olarakta yayınladıkları darıldım darıldım bir başka güzellikte.
  • altın gün gibi yurt dışı menşeli bir gruptur; ama ülkemizde altın gün kadar bilinirliği yoktur maalesef. derya yıldırım'ın sesi gerçekten de selda bağcan'ı andırıyor. parçalarından favorim olan kar yağar müthiştir. ayrıca albüm kapaklarındaki illüstrasyonlar da çok başarılıdır.

"sazım dertli çalar, vefasız yardan yana"

kar yağar
  • dün tesadüfen winterthur'daki konserlerine gittim. bir arkadas cagirmisti fazladan bileti varmis. dedim yolumun üzeri bir ugrayayim, en kötü 10 dakika bakar cikarim. ilk görüste aska inanir misiniz bilmem ama ben ilk duyusta asik oldum sesine. triple distilled, inanilmaz berrak insan icine dokunan bir sesi vardi. bazi sarkilarda hayatim, cocuklugum her sey film seridi gibi gecti kafamdan. gurbet ve odam kirec tutmuyor zaten normalde de beni duygulandiran sarkilardir ama derya'nin sesinden dinlerken tutamadim gozyaslarimi. ikisini arka arkaya söyledi bir de.
    altin gün ve derya yildirim hayrani bir sürü isvicreli vardi. adam alplerde büyümüs ama diyor ki ben bu sarkilarla büyüdüm. ilginc. sözlerini anlasalar demek ki keyiften bayilacaklar.
    konser sonrasi tesekkür ettim yasattigi duygu selinden sonra, tesekkür etti ama inanilmaz mahcuptu. cok alcak gönüllü, sicacik kalpli bir insan, bakisindan durusundan belli. en yakin zamanda tekrar denk gelmek ümidi ile.

ayrica davulcu kadin da dahil herkes inanilmaz tatliydi. iki erkek eleman var, onlar da ingiliz, fransiz mi ne ama yesilcam filmlerinden cikmislar gibi sac sakal bir giyim. inanilmaz güzel bir enerjileri var sahnede, agzim acik kaldi.
  • spotify sag olsun rasgele bi saykodelik playlistte onume getirdigi grup. grup diyoruz ama neden solistin adi ayrica belirtilmis :p ? neyse solist demisken burnu cok tatli ve sesi de ne guzelmis dedirtti :d
  • gurbet cover'ı çok başarılı grup. derya yıldırım'ın sesini ve üslubunu grubun diğer üyelerinin iyi bir altyapı ile desteklemesi sonucunda çok güzel bir iş çıkmış.
hesabın var mı? giriş yap