şükela:  tümü | bugün
  • hayırlısı olsun, yıllardır süren bir tartışmanın da sonuna gelinmiş oldu., devlet tiyatroları artık yeniden yapılandırılacak ve cumhurbaşkanlığına bağlı olacak.

edit: cumhuriyet gazetesi haberi "kapandı, kapısına kilit vuruldu," şeklinde vermiş ama okuduğunu anlayabilecek zeka seviyesine sahip herkes haberin metninde bile böyle bir şeyin olmadığını görebilir. cumhuriyet gazetesi resmen provokasyon yapmış.
    cumhuriyet'in bu gerzekliğine devlet tiyatroları da bir açıklamayla cevap vermiş:
    cumhuriyet'in bu skandalın devlet tiyatrolarından tokat gibi cevap geldi. dt'den yapılan açıklamada, "yapılan düzenlemelerin kurumların kapatılmasıyla ilgili gibi gösterilerek haberleştirilmesi ve kamuoyunda ‘devlet tiyatroları artık yok’ algısı oluşturmaya çalışmak tamamen art niyetli bir zihniyetin ürünüdür" ifadelerine yer verildi.
    https://www.takvim.com.tr/…iyatrolarindan-yalanlama
    cumhuriyet'in haberi:
    çıkarılan kararname ile dt’nin kuruluş yasası olan 5441 sayılı yasanın adı “devlet tiyatroları personeli hakkında yasa” ile dob’un kuruluş yasası olan 1309 sayılı yasanın adı “devlet opera ve balesi personeli hakkında yasa” olarak değiştirildi. kurumun kendisine ait disiplin kurulu, repertuvarı ve oyunları belirlemede etkin kurul olan edebi kurul ile yönetim kurulu, kurumun bakanlıktan ayrı bütçesini sağlayan ilgili maddeleri de lağv edildi. değişiklikler çerçevesinde artık dt’nin de dob’un da genel müdürü ve bağlı il müdürlükleri de devre dışı kaldı. dt ve dob’un pek çok ilde bulunan müdürlüklere bağlı büyük tiyatro, küçük sahne gibi sahneler ve her iki kurumun taşınmaz mal varlıkları da cumhurbaşkanlığı’nın himayesine geçti. dt ve dob’da görevli sanatçılar, 657 sayılı devlet memurları yasası’na bağlı olmakla birlikte, kurumun özerkliğini sağlayan ilgili yasalar gereğince, her sanat yılı sonunda kurum içinde bir sözleşme imzalıyordu. her iki genel müdürlük de lağvedilince sanatçıların sözleşmeleri de askıya alındı. kararname ile ayrıca her iki genel müdürlük kültür ve turizm bakanlığı teşkilat yapısından da kaldırıldı. bununla birlikte, “cumhurbaşkanlığı politika kurulları” başlığı altında “kültür ve sanat politikaları kurulu” oluşturuldu. yeni kararnameyle birlikte kültür ve turizm bakanlığı’na bağlı türkiye’nin en zengin, en büyük kütüphanesi olan ve ayrı bir başkanlık olarak düzenlenen milli kütüphane başkanlığı da “bakanlığın teşkilat şemasında” yer almadı. kütüphane, kütüphaneler ve yayımlar genel müdürlüğü içinde yapılandırıldı.
    http://www.cumhuriyet.com.tr/…rolari_kapatildi.html
  • okur okurmaz nefes alamadigimi hissettiren sacmalik.

en cok sevdigim sahne sanati tiyatro. izmir ve ankara'da takip etmeye calisirim. devlet tiyatrosu ile buyudum ben. cogu pazar cocuk oyunlarina gotururdu babam. oyle alistim. luks diyenlere guluyorum; en dandik kafede cay kahve 4-5 tl iken ogrenci bileti 8 tl falan. sigaraya ona buna para dokenler anlayamaz tabii. tiyatro oyunu izlemek, oyuncularla butunlesmek, icinde kendini kaybetmenin zevki baskadir. opera bale de oyle. avrupa'da 19. yuzyilda yerlesen kultur bizde kendi capinda ilerliyordu ama ona da darbe vuruldu. mujde imis. yerseniz.

duzeltme: bu yazdigim uzerine hakaret ve kufur icerikli mesajlar aldim. hicbirine yanit vermeye tenezzul etmedim; su sozcuklere bile nefret kusabilecek canlilarla birlikte yasadigimiz gerceginin hepimizin yuzune vurulmasi cok aci.
  • rakip istemiyorlar.

sessizlik.
  • çağın en efsane oyuncuları atv'de 7/24 sahne alıyor zaten.
  • bilimin, sanatın ve felsefenin toplumdan nasıl lağvedileceğini aşama aşama izliyoruz sadece. bu kurumları kapatmaları bile normal olur işlerine yaramayan muhalif bir meşgale tiyatro aslında.
    tüm bu olan her şeyin sorumlusu bir taraflarından kıl aldırmayan kendilerini başarılı sayan sözde muhalif siyasetçilerdir.
  • a haber'in sokak röportajları başlı başına tiyatro olunca sahneye gerek duymamışlar.
  • çok pis küfür edesim yok niye başımı belaya sokayım ki. sessizce izliyoruz olan biteni. tek eğlencemiz olan, indirimli bilet bulabildiğimiz devlet tiyatrolarına bile müdahale eden bir yönetimle karşı karşıyayız. bütün gün oturup mal gibi survivor, a haber, atv izleyip ot gibi yaşamamızı istiyorlar.
  • yokuş aşağı gidiyormuşuz gibi hisseden bir tek ben miyim ?
  • zaten bir süredir içi boşaltılıyordu, tam olmuş artık dediğimdir. sırada özel tiyatroların denetlenmesi gibi bir sebeple bir uygulama çıkar. çıkmasa da ücretleri dt gibi uygun olmaz, herkese ulaşamaz.

ne yazık ki tiyatro türkiye'de bir ihtiyaç değildir, lükstür. tiyatroya giden kişilerin profiline bakarsanız hitap ettiği kesimin kimlerin sevmediği kesim olduğunu da görürsünüz.
  • oha artık.
    ne zararı vardı be dt'nin.

çok ilginç ... ama inat değil mi, trumpta gider 70 lira verir yine izlerim.