şükela:  tümü | bugün soru sor
  • alevi bektaşi geleneğinde, ölen kişinin arkasından söylenen sözdür. allah rahmet eylesin, allah taksiratını affetsin sözlerinin yerine bu sözün kullanılmasının bir sebebi de inanç farklılığıdır.

alevi inancına göre bir insan, insanı kamil (kamil insan) olana kadar hakka yürümez. hakikat kapısından geçen ve dünyadaki devrini tamamlayarak kamil insan olabilen kişi hakka yürür ve geldiği yere geri döner. yunus emre bununla ilgili olarak şöyle demektedir:

"ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil."

bunun yanı sıra mevlana'da şu şekilde bu konuya katkıda bulunmuştur:

"mâden idim, bitki oldum; bitki idim, hayvan oldum; hayvan idim, insan oldum; insanım ölüyorum, ölmekle olgunlaşıyorum niye üzüleyim"

başka bir kullanımı da hakka yürümek şeklindedir.
  • dört kitapta yoktur bu ilim inan
    ilm-i devriyedir bu bir sırrı kan
    bulup bir mürşid-i kamil ü irfan
    okuyup bu dersi âyâna geldim
  • reenkarnasyona yapılan göndermedir.
  • “kemteriyem yeryüzünde bittikçe
    çok kalıp eskittim gelip gittikçe.”
    kemter baba
  • ölenin ardından "devri daim olsun" demek nereden çıktı ayol? devri daim olsun? :-0

ne demek devri daim olsun. araçların motorlarındaki yağ "devir daim" yapar. çalışan motor, dipteki kartere inen yağı, motorun her yanına saçar. motor durunca tüm yağ aşağı süzülür. merhumun ardından söylenen "devri daim olsun," bence "unutulmasın, hep hatırlansın, hep yaşatılsın" temennisi de olabilir bakın.

"yaşadığı devirle anılsın" da olabilir beri yandan. o devirden söz edildiğinde o da anımsansın, hatırlansın minvalinde.

ya bana ne amk ya!!! düşündüğüm şeye bak amk!!!
  • ilk gördüğümde aklıma reenkarnasyon geldi.
  • alevi inancında asla bulunmayan götten uydurma vefat söylemi. bunu bildiğin 2010 senesinde falan biri götünden uydurdu sonra patladı gitti.

"devri daim olsun", "ışıklar içinde uyusun", "yıldızlar yoldaşın olsun"...
    hangi devir? hangi ışık, kimin, neyin ışığı? neyden bahsediyorsunuz siz amk.

bu tip götten uydurma ifadeler; ışık aleviliği adı altında aleviliği tamamen ortadan kaldırıp, bu topraklardan aleviliğin kökünü silip, ancak ve ancak kürtçü ideolojilerin hizmetkarı haline getirmek için üretilmiştir.

bugün 50 küsür yaşındaki ilkokul mezunu bir aşırı solcu olan tanımadığım bir dayının facebook'ta ölen biri için kullandığını görünce sinirlendim. "ışıklar içinde uyusun, yıldızlar yoldaşın olsun" diyor. koca koca adamlar 20-25 yaşındaki bebelerin attığı götten uydurma nutuklara inanıp söylüyor bunu. ışık alevili, luviler falan...
    emperyalizmin köpeği haline gelmiş avrupa alevi birlikleri federasyonu adlı hz.ali ve alevilik düşmanı çetenin, sırf pkk'ya nasıl daha iyi militan toplarım zihniyetiyle uydurduğu şizofrenik, deli saçması, hiçbir bilimselliği olmayan salak salak işler aq. siker misin sabaha mı bırakırsın bunları.

dayı sen de bir siktir git aq yıldız nedir bilmezsin etmezsin, ışığı kafanda yanan ampül sanıyorsun gelmiş ölen adama "yıldızlar yoldaşın olsun" diyorsun. yok orion bulutsusu olsun dayı.