• - disinde beyaz bisey var!
  • enteresan bir şekilde en önemli özellikleri çok vurgulanmamış. ağızları kokar ve bir insanın ağzının kokması kadar itici çok az özelliği olabilir.
  • benim kuzenim de bu gruba girer. dişleri yosun tutmuştur. hayretle izlemekteyim kendisini, binlerce yıl önceki atalarına dönüş yolculuğunu. doğallığının hayranıyım. bir de farkettim ki, dişlerinin kuzeye bakan tarafı daha sık yosun tutmuş.
  • askerde alışkanlık haline getirerek bu kategoriden çıkan insanlar olmasıyla şaşırtmıştır. askerde evinde tuvalet olmadığından tuvalet eğitimini tamamlayanları, köyünde türkçe konuşulmadiğından türkçe kursuna gidip ögrenenleri gördüm. ama bu gençler imkansızlıktan bunları ancak askerlik çağında ögreniyordu. diş fırçalama imkanı varken bunu zorunlu kalınca alışkanlık yapmak, bilemedim. neyse askere boşuna peygamber ocağı denmiyor.
  • (bkz: yıl olmuş 2015) hala böyle insanlar var. ablam ne güzel giyinmiş süslenmiş. parfüm sıkmış. makyaj yapmış. hatta kırmızı ruj da sürmüş fırçalamadığı için sapsarı olan dişleri ile adeta galatasarayın parçalı forması gibi olmuş ağız bölgesi. görünümü için zaman harcamış yani (kadını da ne incelemişim (bkz: swh).

otobüs geliyor ve bana bu beşiktaştan geçer mi diye soruyor. bütün sabah freshliğim gidiyor, leş gibi bir ağız kokusu. zaten zor başladığım haftam daha da zorlaşıyor.

allahtan deodorant sıkmıştı!
  • sabah akşam ikişer dakikasını dişlerine ayırmayı çok gören insan.

çok doluyum ben bu konuda. ağız kokusuna katlanamıyorum. mide rahatsızlığın vardır, dişinde sorun vardır, hastasındır; her insanın ağzı bu durumlarda kokabilir. her derdin çaresi var güzel insanlar. diş fırçalamamak ise bir seçim. dişini fırçalamayan, dibime girip yüzüme hohlaya hohlaya konuşmakta sakınca görmeyen, en başta kendine saygısı olmayan başlığa konu olmuş insanlar; en fazla iki dakikalık bir eylem için küfür ettirmeyin kendinize.

kendimi bildim bileli dişlerimi düzenli fırçalarım. huyumu bilen dişlerini fırçalamayan bir arkadaşım diş fırçalamanın gereksiz olduğunu ima etti bir keresinde.
    "dişlerimin üzerinde tabaka oluşuyor, rahatsız oluyorum" deyince "işte ben o tabaka olmadan yaşayamıyorum" dedi. bu seviyedeki durumlarda elden bir şey gelmiyor pek. *

on günlük tatilde yanına diş fırçası almayanlar, sadece dişçiye giderken dişlerini fırçalayanlar gördüm. ben sigara içiyorum zaten fırçalasam da fark etmez diyenler duydum.

nolur fırçalayın dişlerinizi. siz de seveceksiniz diş fırçalamayı, alışacaksınız ona. hatta diş ipi ve ağız bakım suyuyla taçlandırın bu güzel eylemi. kimse iş yerinde dedikodunuzu yapamasın, okulda sizi görünce yüzünü ekşitemesin. geleceğe yatırım bir kere. hadi fırçalarla lavabolara!
  • kitap okumaktan dişlerini fırçalamaya zaman bulamayan insandır. *
  • sürekli yumurta yiyormuş gibidirler.
  • tüm diş fırçalamayan kişilere bir iki kelam edelim.

diş fırçaladıktan sonra ağızdaki o ferahlığı, o güzel kokuyu hissettiğinde artık düzenli fırçalamamanız imkansız olacaktır.

kaplama altlarını da özel protez altı temizleyicileri ile temizlendiğinde, eğer uzun zaman temizlemediyseniz kanama olabilir ve besinler çıkartabilirsiniz. ancak bunun sonucunda inanılmaz bir rahatlama ve o şişen ve nispeten kızarık duran diş etlerinin, böyle nazik bir masaj yapılmış gibi bir sure sonra kendini toparladığını hissedeceksiniz.

iyi bir hekim, bu mesleği severek ve vicdan sahibi bir hekim, kimsenin 'tonla para bayılmasını' istemez. biz istiyoruz ki; kendi elinizde mücadele ettiğiniz kadarıyla edin, dolgu yapmayalım kanal yapmayalım. kontrol muayeneleri yapalım. gülelim şakalaşalım, ağzı sizin 'güzel doktor bey' dedikten sonra 'olmaz bakın şurada şunu yapalım.' diyerek temiz bir bahçeyi güllerle donatalım. vücudun kapısı olan bolgeyi güzel tutun, biz de size yardımcı olalım. bu, sizin hem sosyal hayatınıza hem sağlığınıza son derece güzel kazanımlar sağlayacaktır.

siz bunlar için elinizden geleni yapın. güzel olacak, farkı hissedeceksiniz.
  • dislerinizi firçaladiginiz halde sizin disleriniz çürüyorsa ve onunkiler hala sapasaglamsa sinir bozan insan modeli.
hesabın var mı? giriş yap