• türkçe anlamından da anlaşılacağı üzere teamspeak ve skype'a tepki olarak ortaya çıkmış çevrimiçi bir iletişim yazılımıdır. kullandıkları reklam cümlesi "it's time to ditch skype and teamspeak. discord is here."

artıları:
    -kullanıcı oluşturmak veya server açmak için herhangi bir ücrete ihtiyaç yok.
    -ses kalitesi teamspeak ve skype'ın çok önünde.
    -yönetici paneli çok basit, temel bir bilgisayar kullanıcısının bile server izinlerini* rahatça ayarlayabileceği düzeyde.
    -paylaşılan video veya fotoğraf sohbet ekranında discord üzerinden görülebiliyor, önizlenebiliyor.
    -bir arkadaşınızı o anlık discord'a çağırmak isterseniz programı yüklemek zorunda değil, web tarayıcısı üzerinden https://discordapp.com/ adresinden server'ınıza katılabiliyor. ancak üye olması gerekli.
    -birisini davet etmek isterseniz, instant invite oluşturup bu bağlantıyı kişiye gönderdiğinizde tıklayarak site üzerinden veya programdan server'ınıza ulaşabiliyor. server'ınızın ip ve şifresini hatırlamak zorunda değilsiniz, içinde olun yeterli.
    -afk olan kişileri belirli bir dakika sonrasında otomatik olarak afk odasına gönderiyor.

eksileri:
    -bulunulan odaya ait özel bir text chat odası olmuyor. sohbet genel bir akıştan görülebiliyor ancak farklı text chat odaları oluşturup, bunları da hangi kullanıcıların görebileceğine karar verebiliyorsunuz.
    -teamspeak'e göre bilgisayar perfomansını biraz daha etkileyebiliyor ne kadar discord ekibi hayır öyle değil dese de. çok iyi bir bilgisayara sahip değilim belki de ben evhamlıyımdır.

yazılım konusunda atladığım konular olabilir, mesaj yoluyla kafanıza takılanları sorabilirsiniz.
  • skype'ın, raidcall'un, teamspeak'in yerini alacak olan, tamamen oyuncular için tasarlanmış iletişim programı.

birçok özelliğiyle başka programlara benziyor. discord'un olayı daha çok bunları bir araya getirerek biz oyuncular için en iyi performansı sunmak. bana kalırsa bunu en iyi şekilde yapıyor. program hala geliştirilmekte. hemen hemen her hafta güncellemeler alıyor, bir şeyler ekleniyor, değişiyor. bir aylık kullanımdan sonra hakkında uzunca bir entry girme kararı aldım.

discord'u "muhabbet olsun" edasıyla yalnızca text chat için kullanan da var, oyunlarda iletişimi sağlamak için kullanan da. genel olarak büyük oyunların official kanalları var. sadece nsfw üzerine kurulmuş kanallar dahi görmek mümkün. büyük bir kanal listesi için, şu reddit sayfasına göz atabilirsiniz. tabii "benim public odalarla işim olmaz" diyorsanız kendi özel odanızı oluşturup, sadece davet linki ile başkalarını çağırabilirsiniz.

benim gibi discord'a temelli geçen insanların, diğer programlardan bulamayıp da discord'dan bulduğu en önemli şeyler kalite ve rahatlık. programı ilk kullanmaya başladığınızda ses kalitesinin diğer programlara göre daha iyi olduğunu anlıyorsunuz. teamspeak misali ses kanalları, odaları var. hangi odada kimin ne yapabileceğini ayarlayabiliyorsunuz. özel ses odaları da oluşturabiliyorsunuz. bir arkadaşım sevgilisiyle kendi odasından çıkmıyor örneğin.

çok basit bir arayüzünün olması, yazılıma dair pek bir şey bilmeden de kullanılabilecek, noob friendly bot komutları, programı kullanmayan birisinin, yalnızca bir link yoluyla odanıza bağlanabilmesi gibi özellikleri de "rahatlık" kategorisine giriyor. ve her güncellemede daha da kullanımı rahat hale getiriliyor program. örneğin, birkaç yıl önce overwolf ile görüp hoşumuza giden "oyun içi arayüzü" eklendi en sonki güncellemede. programın arayüzü ve teması internetteki başka text tabanlı sitelere benziyor. hatta bazen “çalıntı” denilebilecek birebir detaylara rastlayabiliyorsunuz. muhtemelen her platformun en iyi özellikleri alınmaya çalışılmış. bu yüzden bu durumun rahatsız ettiğini söyleyemem.

odanızın bir tuşla “geçici linkini” alıp, bir oyunluk takım arkadaşınızı programa çağırabilirsiniz. veya kalıcı bir link ayarlayıp başka yerlerde paylaşabilirsiniz. geçici link özelliğini arkadaşlarım moba oynarken takıma gelen tanımadıkları oyunculara “teamspeak gibi aynı, tarayıcıdan gelebiliyorsun” diye çağırarak kullanıyorlar örneğin. kişi sekmeyi kapatınca veya odadan atılınca yeni linke sahip olamadan tekrar bağlanamıyor odaya. genel mantığı bu.

gelelim, benim ve birçok kullanıcı için discord’un en iyi özelliği olan botlara. botlar hakkında söyleyecek sahiden çok şey var. birçok bot var, sürekli geliştiriliyorlar ve yenileri ekleniyor. çoğunun spesifik amaçları var. kimisi ses odanıza gelip sıraladığınız şarkıları çalıyor, kimisi cleverbot misali birebir diyalogta bulunuyor. bir tanesi en son konuşmada yazılan on kelimeyi karikatür haline getiriyor, bir diğerinin işi girdiğiniz kelimeyi adult bir sitede arayıp, rastgele bir sonucu postlamak. istediğiniz botu odanıza çağırabiliyorsunuz. botsuz kullanmak da mümkün. botların kullanımı çok zor değil. hatta kendi botunuzu yazmak bile çok zor değil. şuradan bot listesine ulaşabilirsiniz. sabahtan akşama kadar bot-chan ile flörtleşmrk için kullanan arkadaşım var. *

artık birçok programda bulunan bağlantılı hesap sistemini kullanıyor, ancak şu an sadece twitch ve youtube hesaplarıyla discord’u eşleştirmek mümkün. yakında battle.net, facebook ve twitter hesaplarıyla da eşleştirilebilecek. battle.net ile bağlandıktan sonra smite'da olduğu gibi curse voice misali oyundaki diğer insanlarla konuşmamızı sağlarsa kullanıcı kitlesinde ciddi bir artış olacaktır.

bir başka özelliği de oynadığınız oyunu durum mesajı olarak göstermesi. çok büyük bir özellik değil ancak büyük odalarda aynı oyunu oynayan insanları görebiliyorsunuz veya arkadaşlarınızın o an ne yaptığını görebiliyorsunuz. tabii hangi oyunu gösterip, göstermeyeceğinizi ayarlama imkanı da var. eskiden msn’de oynatılan medyanın durum olarak görülmesi gibi, güzel bir eklenti olmuş.

hedeflenen asıl kitle oyuncular. yüklenme ekranında gördüğünüz mesajlar “leeeerooooy jeeenkiiins!” “topdecking lethal” tarzında oluyor. oyuncular tarafından gördüğü ilgi gibi anime severler, otakular tarafından da çok ilgi görüyor. çok fazla anime karakteri profili görmek mümkün. üstte verdiğim bot listesinde bile botların çoğu anime karakteri tiplemesinde tasarlanmış.

discord kullanıp da, skype’a, raidcall’a vs. geri dönen arkadaşım olmadı şimdiye kadar. oyun oynayan herkesin denemesi gerekiyor. özellikle bir grup halinde oyun oynayanlar için çok kullanışlı. program hakkında başka sorunuz veya sorununuz olursa, yeşilimi yakmanız yeterli.
  • kullanmayı beceremediğim uygulama; uzay üssü ara yüzü gibi...
  • gerçek hayatta beş para etmez tiplerin bir araya gelip filozof falan kesildiği ortamları içinde bulunduran uygulama. kafa adamlar var elbet ama ortalık bu andavallarla kaynıyor.

böyle giriyorlar bir odaya saçma sapan sikko muhabbetleriyle entellektüel olmaya falan çalışıyorlar. tabi ekmeğinde insanlar memleketimin kezbanları da hasta bunlara.. geçen girdim bir odaya kızın biri yan yatmış yatağında anlamsız bir şekil de kamera açıp ekrana falan bakıyordu.. ya senin ben amk sen napıyorsun?

ama kafa adamlar da var yalan yok. ortamı yakalarsanız sarıyor ama harbiden gereksiz tiplerle dolu sunucular.
  • herhangi bir amaç doğrultusunda dahil olunmadığı sürece s.kik insanların bir araya gelip muhabbet çevirmeye çalıştığı uygulama. mal mal tipleri görürsünüz kanallarda.
  • bu kadar karmaşık bir yapıyı tasarlayıp binlerce insanı buraya sürüklemek büyük başarı. ne zaman bu uygulamayı açsam çöp kutusunu karıştırıyormuşum gibi hissediyorum.
  • ben mi yaşlandım yoksa kullanımı mı zoru bunun bilemediğim uygulama.
    4 gruba üye olduk, hepsini okumanın imkanı yok. nerede ne oluyor, hangi yazılan önemli belli değil. shit show gibi sanki.
  • "sohbet" gruplarından bir cacık olmayan konuşma şeysi.

spesifik bir konu dahilinde olmayan "genel havadan sudan" tarzı şeylerde ortam tam circle jerk.

adamlar burada link mink paylaşıyor. giriyorsun. ee zaten 3-5 dinazor müdavim olmuş saçma salak tripler yeni gelen adama. hele ki ortamda kadın varsa aman aman... tam toksik kitle.

zevkli muhabbet falan filan boş iş. 30 tane tanımadığın adamla ne muhabbeti döner lan belirli bir konu yok ise. yoldan geçen adamla ne sohbet edebilirsin adamı tanımıyorsun etmiyorsun. sürekli bir tartışma, kaos ortamı. saçma salak şey *

telegram, whatsapp grupları da öyle. yok ekşi kafa yok ekşi sohbet. 2 saat işin çıktı diyelim, geri bi dönüyorsun 3k mesaj var. gel de oku ne yazıyor diye. tam vakit kaybı.

ama belirli bi konuda olan gruplar odalar vs çok güzel oluyor. güzel insanlar buluyorsun.
  • bu platform hakkında çok merak ettiğim bir şey var. herkes neden sapık gibi dcmize gelin diye reklam yapmaya çalışıyor anlamıyorum kalabalıklığa göre bir ödüllendirme sistemi mi var cidden merak ediyorum.
  • sabit davet linki açmayı bilmeyen, her gün aynı linkleri tekrar tekrar başlığa giren server sahiplerini içinde barındıran faydalı bir sohbet uygulaması. roller botlar falan filan derken güzel bir sistem kurabiliyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap