• işçi çıkarmaların yanında büyük büyük fabrikalar maaşları önce 1 hafta şimdi 2 hafta sarkıtmaya başladı.
  • yörsan'ın konkordato ilan edeceği söyleniyor. sütaş için de işler pek yolunda gitmiyormuş.
  • sektör : şans oyunları ve tekel bayii

2018 ekonomik krizi etkisini her geçen gün artırarak göstermektedir. bizim yaptığımız iş bu tür krizlerde normalde en az etkilenen iş koludur. ama bu günlerde bizleri bile derinden etkilemiştir. artık para kazanamaz hale geldik diyebiliriz. sattığımız ürünü tekrar alıp yerine koyamıyoruz. bu sektörde gelen zamlar haber değeri bile taşımıyor artık. insanlar bir şey almadan önce iki defa üç defa düşünüyor defalarca fiyatını sorup hesap kitap yapıp iki üç kişi bir araya gelip beraber almaya çalışıyorlar.düşünün artık durum bu kadar vahim.
    kredi kartından ödeme yapmak isteyenlerin en az %50 sinin kredi kartı çekmiyor yetersiz bakiye uyarısını alıyor düşünün bir paket sigara parasını bile insanlar kredi kartıyla ödemeye çalışıyor onu bile ödeyemiyor limit yetersizliğinden.
    şimdi asıl söylemek istediğimi söyleyeyim, ekonomik krizin ne boyutta olduğunu anlamamız için. burada kimi yazarlar ''devlet bankadaki hesaplara el koyabilir'' tarzında bir şeyler yazdığında hepimiz gülüp geçmiştik. ama durum o seviyeye geldi. sonunda devletimiz hesaplarda bulunan paralara göz dikti. geçen hafta bize gelen mesajda şöyle bir karar aldığını belirtmişler. bayilerimizin teşkilatımız nezdinde bulunan döviz hasılat teminatlarının türk lirasına çevrilmesine karar verilmiştir. bu kararı kabul etmeyen bayiilerin bayilikleri sona erip terminaller oyunlara kapatılacaktır. yani diyorlar ki biz sizin teminat olarak yatırdığınız dolarlara el koyduk onu anlaştığımız bir bankadan türk lirasına çevireceğiz işinize gelirse. tabii hangi kurdan bozduracakları muamma. sonunda bunu da gördük siz düşünün artık durumun vehametini.
  • karadenizli fırıncılar öfkeli

edit: bu manzaradan sonra diyorum ki: bu ve önümüzdeki birkaç seçimde oy vermeyeceğim.

yeter da. yıllardır verdik noldu. sandığa gitmeyen arkadaşlarımızı ikna ettik de noldu???
    adamlar her seçim sonrası konvoy yaptılar.

bırakalım kendi pisliklerini kendileri temizleyene kadar kanser olsunlar.
  • firinci : biz hemserim zor durumdayiz, zor, bizi bu zor duruma sokan da bizi bu hale getiren de senin de, benim de oy verdigim adam(devlet diyor, once egitim), yetkililerdir.
    zabita : biz buraya siyaset yapmaya gelmedik. (verdiysen cezasini da cekeceksin, bu yilan size dokunmaz mi sandiniz hemserum.)

gayet net degil mi. hadi simdi (bkz: svihs)
  • bugün iş yerinden yarım düzine insan çıkardılar.

toplantı diye çağırdıar. bir girizgah yapıldı. stratejik kararlardan, ödemelerden falan bahsedildi sonra yanlışlıkla önce benim adım söylendi. saniye içinde düzeldi ama o saniyede binlerce düşünce geçti. x zayıf halka sensin. bir müddet daha bizimlesin dendi geride kalanlara merak etmeyin güvendesiniz falan demeye getirdiler ama güvende falan değiliz. sadece ilk turu geçtik o kadar. ikinci turdaki en zayıf halka kim olacak bilmiyoruz.

sektörü falan siktir edin. yüzlerce kurumsal bir firmayla çalışan geliri ve gideri dolarla olan bir firma. bu yüzlerce firma frene bastılar gençler. gelirler düştü. kimisi doları türk lirasına sabitlemek istediler. ödemeler falan alınamıyor. yakında mahkemeler falan da başlar.

işten çıkarılmadan şirkette yapılan tasarruflara götümüzle gülüyorduk ama yetmedi. daha da yetmeyecek.

bu arada sektörde gayet iyi durumda bir şirket bizimki. her sene ödüller falan alıyor. bizde durum böyleyse diğerlerinde kim bilir neler var.

dolar düşüyor falan diye aldanmayın.

entry biterken fatih terim'den gelsin.

allah yardımcınız olsun.
  • turizm firması

tüm şehirlerin işletmesini farklı birilerine devredip işçileri çıkardılar. babam ve pek çok kişi işten çıkartıldı. tazminat için topluca görüşmeye gittiler ve kaale bile alınmadılar. şu an dava sürecine giriyoruz çünkü her aradığımızda komik bir şekilde "hastanedeyim, cenazemiz var. haftaya bakalım." gibi salak sepet cevaplar alıyoruz. mecburen avukatlara 5, 10 milyar verip yılların emeğini kurtarmaya çalışacağız.

bir de utanmadan babama sadece kıdem tazminatı vereceklerini söylemişler- ki onu bile vermiyorlar şu an- ama adamın alacağı vereceklerinin üç katı. bir iki sene sürer demiş avukat. şu an cebimizde cücük kadar para var. teşekkürler türkiye. (son maaşı da vermediler)
  • küçük bir tasarım ofisi (ben diyemem de, siz isterseniz reklam ajansı deyin) sahibiyim, önemli bir holdingin kuruluşu ve sektörünün en büyüğü olan bir müşterim iki aydır iş gönderemiyor; sattıkları ürünler euro ile geliyor, haliyle fiyatları katladı.

ürünleri sattıkları sektörler ise toptan batmaya en yakın olanlar içinde. ne bir kampanya yapılabiliyor, ne de indirim - uzun vadeli ödeme planları vs. sunabilir durumdalar.

şimdilik bizi etkilemedi; çünkü aylık olarak ödeme alıyoruz ve devam ediyoruz. buradaki şansımız ise vazgeçilmezliğimiz değil, küçük bütçeler ile çalışıyor olmamız.

esas soru ise daha ne kadar böyle gidebilir? 3 ay - 5 ay? sonra..?
  • kocaeli'de yalıtım malzemeleri imal eden bir firma konkordato ilan etti.
    yönetici olan arkadaşım dahil kimse firmadan maaş alamıyor.
    işkur'dan kısa bir süre maaş gelecek ama devamı yok. işi bıraksa tümden işsiz kalacak.
  • daha önceki entry'den. sonra gelişenleri yazıyorum.

çalıştığım birim nedeniyle yapılan tüm işleri görebiliyorum.
    işler yarı yarıya düşmüş durumda.

bugün birkaç şirket aracı ile beraber bizim şirket aracı da alınıp ,
    gerekli durumlarda başka bir birimle ortak kullanmamız kararlaştırıldı.

artık gibi değil namlunun ucundayız.
hesabın var mı? giriş yap