• uzak bir yaz kokusunu anımsatır hep. evin balkonundasınızdır. çok eski yılların birinde. birbirini kovalayıp giden yılların. yağmur yağmamıştır daha. deniz feneri iyi bir abidir. dört saatte bir vapur yanaşır çınarcık iskelesine. daha o zaman bomboştur her yer. küçük bir teyp, ahmet kaya 'nın başım belada kasedi yeni çıkmıştır. büyüyünce attila ilhan olmak gibi bir hedef o zamandan belirlenmiş, soluk bir telefon defterine bir sürü bir şeyler karalanmaktadır.
    öyle bir yaz günü. esintisi yaseminli... denizi mavi köpükler... çocukları haylaz bir yazdır. yaz günleri beni hatırlamıyor şimdi...
    teyzen yapmıştır. teyze anne yarısıdır. bazı teyzeler iki katı... balkonda. esintiler yaseminli... esintiler hanımeli. gonca yoktur. çok aşık olmamışsındır hiç. karpuz önce. tabakta... kıpkırmızı. dipdiri bir karpuz. sonra domates salatası bol soğanlı. bir de onu getirir tabakta sonra. domatesli pilavı. ince baldo pirinç. ova ticarette satılırdır bu pirinçler. pirinçlerin de çeşit çeşit olduğunu böyle öğrendim. bir gözü kör bir sahibi vardı ova ticaretin. feriköy. karakolun sokağındadır. hala oradadır. öyle küçük taneli pirinçler. domatesin kokusu.

bir güzelliktir geçip giden. esintiler hüzünlü....
  • kesinlikle evde yapılanının yenmesi gerekir. ööle her yerde yapılanı yenmemeli. salça falan katıyorlar mazallah. en iyisi kendin pişir kendin ye..
  • orgazmik yiyeceklerdendir. gece gece kalkıp pişirmeye hiç üşenmem de, kış mevsimidir yaz sebzesi yemeyiz, her sebze mevsiminde dedik bir kere. evde domates yok. *
  • sabah gazetelerimi okurken yemek koselerinden birinde gozumun ucuna ilisen ve o andan itibaren aklimdan cikmayan muhtesem lezzet. yemeyeli bin yil olmus gibi geliyor, nasil da ozlemisim tadini yahu, agzimin suyu akiyor sabahtan beri. hamile filan olsam kesin bebegimin bilimum yerlerinde domatesler ve pirinc sekilleri filan cikardi.
    domatesli pilav, tarifini o yemek kosesinden kestirtiyor ve hiiic usenmeden ve yemek yapmaktan hiiic anlamazken bile eve gidince yapmayi planlatiyor. boyle hain bir pilav cesidi bu, insani asci olma istegiyle doldurur, bir de "yesem, yesem, catlayana kadar domatesli pilav yesem" hissiyle. hastasiyim.
  • ilk pistiginde, boyle hafif lapa lapa hic yanina baska bir sey koymadan kasik kasik, tabak tabak yenebilecek guzellikte pilav..
  • mevsiminde guzel olan yemek. zira yaz aylarinda tarla, bahce domatesi bulma imkani varken bol bol yapilmasinda fayda var. haa ki$ mevsiminde de yapma demiyorum hobi olarak yine yap ama neyse efenim, hazirlarken icine ce$itli baharatlar da eklenirse daha enfes bir tat ve sonuc ortaya cikacaktir. ayrica, illa daha kirmizi bir renk tutturmak icin salca eklemek istenirse, salca yerine eger elinizde paprika varsa ve bir ka$ik kadar ilave edilirse daha makbule gecebilir. yanina da cacik yaptiysaniz; tamam tamam sustum!*
  • salca ile degil taze domates ile yapilmasi ve lezzetini daha doygun hale getirmek icin mutlaka zeytinyagi kullanilarak hazirlanmasi gereken pilavdir
  • pilav sevmeyen benim gibi canlılar için bile misler gibi bi yemek. en güzeli için, pirinçleri kavurmamak, haşlama usulü yapmak gerekli.
  • ispanyol pilavına (spanish rice) benzeyen pilav. uyarı: happybanana gurme hassasiyetinde olmayan dilinin kahrını çok çekmiştir, halen de çeker.
  • lezzeti kan kırmızı, buz gibi bir karpuzla tamamlanır
hesabın var mı? giriş yap