• bu sorudan hoşlanmayan adam ne bokuma herkesin görebileceği bir yere en orjinal çizimi yaptırayım diye kasıyor hiç anlamıyorum.
  • olm siz nasıl bir ruh hastasısınız lan? utanmasa bunu soran kişiye ana avrat düz gidecek, tekme tokat dalacak, yetmeyip satırla doğrayıp parçalarını gömecek bi yere.

harbi siz nasıl bir manyaksınız lan? hoşuna gitmiş, merak edip sormuş karşıdaki kişi. bu kadar mı kindarsınız siz?
  • -dövmenin anlamı ne?
    -bilmem, sakızdan çıktı yapıştırdım...
  • bu soru bir de dayak yemekte olan kişinin neden dövüldüğünü öğrenmek için sorduğu bir soru da olabilir tabii.
  • -vaaaay haci super olmu$ komple sirta kaplatmi$iz dovmeyi anlami ne?
    -ne dovmesi gerizekali hamakta uyumu$um izi cikmi$.
  • dövmeniz tribal ise kişiye göre uydurma* cevaplar verebileceğiniz sorudur.

-anlamı ne?
    -kısırdöngü yeaa, hayatı simgeliyor.
    -anlamı ne?
    -salyangoz bu. mitolojide salyangoz...
    -anlamı ne?
    -kamil koç. yeni sponsorum.
  • dövme yaptıran çoğu insan (herkes değil) "dövme yaptırayım da dikkat çeksin, farklı bir dövme yapayım" düşüncesiyle dövme yaptırıyor. sorulunca da artistlik yapıyor.

soruyorum size dünya üzerinde yaşayan tek insan siz olsanız ve kendi vücudunuza dövme yapabilme yeteneğiniz olsaydı dövme yapar mıydınız?
    dediğim gibi insanların çoğu başka insanların dikkatini çeksin diye yapar.
    samimiyetinizin a.q.

amacı dikkat çekmek olmayan %1'lik kısmı ayrı tutuyorum.
  • + dövmenin anlami ne ?
    - ya ingilizce felsefi bi söz işte
    + anlamı ne anlamı ?
    - göte giren şemsiye açılmaz...

(bkz: beni siz delirttiniz)
  • a-bu dovmenin anlami ne?
    b-sorani sorduguna pi$man eden lanetin simgesi bu...
    a-hadi yaaa...
    b-yaaaa...
    a-**
  • vat iz matriks ulan tadında bir sorudur esasen.

dövmesi olanlar bilir, dövmenin kişi için son derece özel bir anlamı vardır. zira alkollüyken bodrum'da karı kıza hava atmak içün yaptırılanlar haricinde, dövme, son derece meşakkatli bir araştırma ve son derece beyin siken bir karar aşamasından sonra seçilir ve yaptırılır. işbu yüzden gerçek dövmeciler, dükkandan içeri giren müşterinin psikolojisini iyice tartmadan kesinlikle randevu vermez, dövme yapmaz. benimki her gidişimde ''daha hazır değilsin. hem gözlerinde o ışığı göremiyorum. git biraz daha düşün.'' diye diye bir buçuk sene kadar beni oyalamıştır misal. demem o ki; dövme, bir insanın kendisi için yapacağı en gerçek, en mühim karardır. özgür iradenin son noktasıdır. yine dövmesi olanların katılacağı üzere, dövme yaptırırken çekilen acı bir yana (ki o kadar da acımaz) dövme sonrası yaşanan travma akıllara zarardır. karar verdiğiniz herhangi bir figürü, tanrı'nın bedeniniz üzerinde yarattıkları dışındaki bir şeyi, bedeniniz üzerinde ömür boyu ve kendi iradenizle taşıyacak olmak; anne olduğunuzda, baba olduğunuzda, anane olduğunuzda, dede olduğunuzda, yaşlandığınızda, deriniz bumburuşuk olduğunda ve hatta öldğünüzde dahi o figürün orada olacağını bilmek olağanüstü bir duygudur. ben mesela, üç gün kendime gelemedim be. ama alışıyorsunuz tabi, herşey gibi.

bu kadar uzatmamın sebebi, ne dövme denen mereti övmek, ne ''siz de yaptırın. süper olay!'' diye tavsiye etmek. o kadar süper birşey değil zira. ve fakat işte işin ''anlam'' boyutu o kadar süperdir ki sadece kişiye özeldir. sadede geliyorum efenim; ''ay nasıl çılgınım. bir anda gittim, götüme kırmızı gül dövmesi yaptırdım.''dan çok farklı bir şeydir dövme. (götünde kırmızı gül dövmesi olanları tenzih ederim.) yapan ve yaptıran arasında çok enteresan bir bağ vardır. yaptıran için çok büyük bir önem ve çok derin bir mana taşır. öyle ''dövmenin anlamı ne?'' diye ayaküstü sorulacak ve ayaküstü cevaplanacak bir şey değildir.

gudik bir sorudur kısaca. sormayın. hadi sordunuz diyelim, ''bu zincirler, aşk uğruna özgürlüğün feda edilişi aslında.'' cevabı alırsanız misal, anlamaya çalışmayın hiç. ''he'' deyin geçin. içinizden ''allahın dallaması'' bile diyebilirsiniz. siz bilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap