• memlekette çok eskilere dayanan bir inanıştır. vakti zamanında tekstil sektörünün emeklediği yıllarda duble paça pantolon giymenin tek yolu terzide takım diktirmektir. takım diktirmek de öyle her baba yiğidin harcı değildir yıllarında
    terzilerin de en baba pazarlama triplerinden biridir bu.

ölçüyü alırken iki dirhem kumaş fazla mı satacaktır ondan mıdır; yoksa harbiden mi şık durur bilmem, bilumum terzi "duble paça yapalım beyim zengin gösterir" der. takım diktiren de "ulan madem bu kadar gömülücez bu terziye, bari zengin göstersin" der ve tamam hocam duble paça olsun der.

duble paça giyen adam şarküteriden içeri girdiğinde tezgahtar elde satır pastırmaya yönelir.
    duble paça giyen adam balık tezgahına yanaştığında; esnaf asla "iri hamsi var beyim" demez. "kalkanı, lüferi, barbunu çakmaya çalışır. "torik lakerda var" demeyi ihmal etmez.
    duble paça giyen adama taksim'de çicekçiler papatya, sümbül değil gül çakar.
    duble paça adama çokça yerde damsız girilmez denmez.

iki santim kumaş bu memlekette hala çok iş yapar çok..
  • triple paca yapiyorum ben. bill gates gibi , tusiad baskani gibi geziyorum ortamlarda.

tek derdi cok zengin gosterdigi icin yolda dilencisi orospusu surekli onume atliyor bir sey istiyorlar.
  • (bkz: duble paça)
hesabın var mı? giriş yap