• duffy, cool dedektif kalibina harfi harfine uyan, kalabaliklardan ziyade bej pardesusuyle bos bar tezgahlarinda yalniz takilan haliyle aslinda marjinallikten alabildigine uzak bir akrakterdir. klasik kaliplara baglidir ve cinsel problemleri disinda cok bir problemi de yoktur. bu noktada kiz arkadasiyla iliskisi ve barlarda tanistigi erkeklerle yasadigi tek gecelik iliskiler kavanagh'nin biseksuellik elestirisi olarak da degerlendirilebilir ama bu nokta konumuzla pek ilgili degil. duffy futbolla ilgilenir; hayati dar bir arkadas cevresi ve isi arasinda gecer. bu noktada duffy'yi bir hercules poirot'dan, bir sherlock holmes'den ayiran nedir? tur edebiyatinin belli kaliplara hapsolmasi gerekmedigini, herhangi bir romandaki dolulugun polisiye, bilimkurgu ya da ask romanlari gibi alt turlerde de olabilecegini gosteren orneklerden biridir duffy serisi. polislerin cevirdigi her tur dolaplar, futbolla fasizm arasindaki iliski (tekmeyi yapistirmak), havalimanlarinda donen uyusturucu trafigi (yalan dolan kenti)... duffy serisi, polisiye romanlarda merakla aranan ve kitabin sonunda bulunan (ahan da! asciymis valla katil! ben dediydim sofer oldurdu o kizcagizi diye...) suclunun gercekte kim olabilecegiyle ilgili cok daha derin analizleriyle polisiye okurlari kadar edebiyat meraklilarina da yeni ve buyuk bir dunya sunuyor.
  • janis joplin mayası bulaşmış hatun şarkıcılardan biri. belki biraz biraz da billie holiday, bilmiyorum. sesi ve şarkıları çok sağlam. blues gibi, soul gibi, rhythm de var.. güzel, ben çok beğendim. özellikle "mercy" ve "warwick avenue." "mercy"nin videosu da güzel olmuş.

edit: dün gece rüyamda gördüm. starbreeze yeni bir oyun çıkaracak, jenerik için duffy'den şarkı istiyor, alamıyor. üzülüyorum.
  • adele'i de çok severim ama duffy nin sesi apayrıdır.
    ne oldu bu kadına, nereye kayboldu acaba?

bu arada yeni öğreniyorum . çok zor şeyler yaşamış. sesinde acı var zaten bu kadının.

benim için favori şarkısı (bkz: stepping stone)dur.
  • nereye kayboldu, bu kız daha da yürür giderdi diye ara ara aklıma gelen şarkıcı. çok zor şeyler yaşamış, kimse kaldıramaz böyle şeyleri. röportajı yayınlanacakmış yakın zamanda. haber müzik piyasasına bomba gibi düştü.

rain on your parade, well well well, whole lot of love dinlenesi şarkıları arasında.
  • "kendisinin yasamasi gereken kariyeri adele yasamaktadir"

oyle diyorlar sagda solda. katilmamak elde degil.
  • stepping stone ile insanı her daim baş aşağı ediveren, manasızca duvarları seyre daldıran güzel kız.
  • sesi de kendisi de güzeller güzelidir. şarkı söylemekten nasıl bir zevk aldığını iliklerine kadar hissettirir dinleyicisine...

ayrıca ağlarken küçük bir kız çocuğundan farksızmış. dudakları büzülüp burnu kızarıyormuş. makyajı aksa bile çok güzelmiş...

http://www.iamduffy.com/
  • amy winehouse kadar etkileyici sesi olmasa da, müziklerinde kimi zaman 80'lerin kimi zaman 60'ların lezzetini yakalayabileceğiniz, easy listening albumu rockferryi rahatlıkla loop'a alıp saatlerce tekrar tekrar dinleyebileceğiniz şarkıcı. şimdilik oldukça iyi.
  • arkasinda bernard butler vardir. sırtını saglam yere yaslamıştır yani.
  • mercy parçasını ilk dinlediğimde ahanda ikinci amy winehouse vak'ası dediğim, lakin uzun soluklu olarak dinleyince ondan daha kaliteli bir sounda sahip olduğuna kani olduğum bayan vokaldir. tabiidir ki bu sadece şahsımın yorumudur.
hesabın var mı? giriş yap