• ilköğretim birinci sınıf öğrencilerine verilen performans ödevi.

http://www.milliyet.com.tr/…010/1330065/default.htm
  • ben o birinci sinif ogrencilerinin bir cogunun bu odevde ne yapmalari gerektigini bile anlayabilecegini sanmiyorum.
  • bu harflerle şöyle bir ödev yaptım;

--- spoiler ---
    onur alet arıyor, lale elma yıkıyor, kasım tinsel takılıyor, metin arolat ormana kıyıyor...

memlekete neler oluyor?
    --- spoiler ---

5 pekiyi bekliyorum örtmenden...
  • ingilizce anagramlarından biri "miniature yolks". ilkokul bir öğrencilerini tarif etmek için pek uygun.
  • performans odevi kavrami gibi ici bosaltilmis ve ebeveyn odevi haline getirilmis bir kavramdan bihaber bunyelerin bunu elestirenleri elestirmesi de gayet normal. bu odevi elestirenlerin gericilik karsiti olmalari sarti gibi bir dusunceyle de onyarginin dibine vurmalari da mumkun.

bu odev cocuklarin egitimi icin super birsey olabilir ama zorluk derecesinin kotu ayarlanmasi, bu tur odevlerin ebeveynlerce yapilmasina neden oldugunu anlamayip, deve kusu misali kuma gomup kapiyi, sahane mufredat hazirladik, soyle kaliteli odevler verdirdik deyip ovunmekle mesguller herhalde.

isi bosaltilmis arkadasim bu performans odevi kavraminin. bilmiyorsan ac bir google, yaz performans odevi diye ve gor insanlarin neler yaptigini.
    yardimci olayim usenenlere:
    http://www.turkcedersi.gen.tr/…opic_id=2920&forum=5

kucuk yasta veletlere kopyala yapistir odev yapmaya alistiriliyor fena halde.
  • bir tek dereceye girerek ilkokula giren çocuklar yapabiliyormuş bu harflerden cümle.
  • çok basit bir ödev içeriği. 2 dk'da müthiş işler çıkarılabiliyor. ama ne olur ne olmaz bunu yazan tosuna dikkat etmekte fayda var tabi.

ali'ye tenor musun diye sor
    sittin sene orman kıyısına atlama
    olur ki itin siki kıllanır
    al eline, kıyma sakın morona!
    tosun* yorum kattı, anla.
  • ödev söyleymiş :
    `öncelikle verilen harfleri inceleyiniz (e,l,a,t,i,n,o,r,m,u, k,ı,y,s). her birinde 5’er cümle bulunan metin tabloları oluşturunuz. toplam 4 metin tablosu oluşturunuz. metin tablolarını renkli kalemlerle özgün olarak belirlediğiniz ebatlardaki renkli kartonlara hazırlanmış kılavuz çizgilere renkli kalemlerle yazabilirsiniz. yazdığınız her metne bir başlık bulunuz. kurduğunuz cümlelerin arasında anlam bakımından bütünlük olmasına dikkat ediniz. yazdığınız metni görsellerle (resim) destekleyiniz. göreve uygun bir kapak hazırlayınız.`

eğr ödev buysa burada aslında öğrencilerin ve bittabi velilerin dikkati ölçülmüş... dikkat edilirse harfleri incelemek dışında, bu harflerin kurulacak cümlelerde kullanılmasını gerektiren herhangi bir önerme yok... ama bu dikkat kısmını geçen olursa asıl bomba buradan sonra geliyor ve ödevin asıl zor kısmı şu :

`metin tablolarını renkli kalemlerle özgün olarak belirlediğiniz ebatlardaki renkli kartonlara hazırlanmış kılavuz çizgilere renkli kalemlerle yazabilirsiniz.`

özgün olarak belirlediğiniz ebat nedir lan... bunu değil bir ilkokul öğrencisine edebiyat profesörüne söyleniz şöyle bir afallar... kılavuz çizgileri de... neyse ben bişey demiyorum...

bu arada dikkat kısmını atlayıp ısrarla bu harflerle cümle kurmaya çalışıyorsanız hala tek yapmanız gereken çooook uzun cümleler kurmak... cümlelerin uzunluk sınırı yok... rahat olun...

örneğin: çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan en güzeli aslen bir rus olan latin kökenli maria idi... gibi gibi...
  • o kadar çok şey yazmak istiyorum ki bu ve benzeri ödevler hakkında. haykırmak istiyorum ağlamak istiyorum. hatta çok kötü kelimeler kullanmak istiyorum. yapamıyorum, henüz o kadar becerikli olamadım yada kıvama gelemedim. ya böyle ödev içeriği mi olur ya. farkında değilsiniz galiba ama o çocukların aileleri değil öncelikli olarak eğitim görmesi gerekenler. ki zaten sizin kullandığınız kelimeleri anlamakta, cümlelerin bir anlam oluşturması hususunda emin olun onlar bile güçlük çekiyorlardır. ilerleyen yıllarla doğru orantılı olarak iyileşmesi gerekmiyor muydu eğitim sisteminin. kjhdjhwhcf
hesabın var mı? giriş yap