şükela:  tümü | bugün
  • edith jessie thompson, evli olduğu halde frederick bywaters ile ilişkisi olduğu için 29 yaşındayken idam edilen ingiliz kadın.
    edith başarılı, kariyer yapmış entellektüel bir orta-sınıf mensubuyken altı yıllık nişanlısı percy ile evleniyor, fakat dört yıl sonra frederick'e aşık oluyor, ordudayken frederick'e yazdığı mektuplarsa daha sonra frederick percy'yi bıçakladığında edith'e karşı tek kanıt olarak kullanılıyor. frederick amacının sadece percy'yi boşanması için korkutmak olduğunu ve edith'in masum olduğunu söylüyor ama toplanan bir milyon imzaya rağmen ikisi de 9 ocak 1923 günü saat 09.00'da asılıyorlar. dava dosyaları yüz yıl süreyle mühürleniyor, bu da edith'in idamı sırasında hamile olduğu ihtimalini güçlendiriyor. edith'in celladı da bir süre sonra bunalıma girip intihar ediyor.
    1907'den beri bir kadının idamı gerçekleşmeyen ingiltere'de bu olay halkı şok ediyor. bu konuda yazılmış piyesler ve biyografik romanlar var. hikayesi sinemaya da "another life" adıyla aktarılmış, edith'i natasha little, frederick'i "fantastic four" ile tanınan ioan gruffudd oynuyor.