• tuborg gold, efes malttan daha lezzetli. bu, benim damak lezzetime göre böyle.

ancak benim için çok daha önemli olan, seneler önce, anadolu grubu'nun, sinop, gerze halkının yerlerde sürüklenmesine, insanı, hayvanıyla biber gazına boğulmalarına sebep olan, ülkenin en büyük kömürlü termik santralini kurmak inadıdır. ki sivil mücadele bölge halkı tarafından kazanılmış ve kuramamışlardır. o gün bugündür, ülke insanının sağlığına kast eden ve şiddete maruz kalmasına sebep olan bu grubun sahibi olduğu efes birayı içmiyorum, çevremin içmesine de engel oluyorum.
  • her başlığa yorum yapma hastaları toplandı gene. geri zekalı mısınız? adam yazmış tuborg mu efes malt mı ve sebebini yazın diye.
    bize ne senin beck's aşkından , miller takılmandan adam onu mu soruyor bu başlıkta...

bu arada en sevdiğim iki bira cinsidir ama sanki tuborg sanki bir tık önde. efes malt da sanki böyle bişi eksik, sanırsın barda az su katılan bira ama ne bulamadım.
  • şu başlığı kirleten 3 insan tipi var,

1- ikisini de içmem, şunu içerim diyenler,
    2- hiçbir bilgi vermeden, sadece karşı markaya saldıranlar veya bilgi vermeden sevdiği markayı övenler,
    3- güncel olmayan bilgileriyle yorum yapanlar.

şimdi bu biralar, her ikisi de %100 arpa maltıyla üretilen, yani şeker, şurup vb kullanmayan, %5 alkol oranı olan biralar.

bu başlığa 2020 temmuz ayında yazdığımıza göre, sağlıklı yorum yapmak için her iki ürünün de son durumuna bir bakmamız lazım;
    - tuborg gold, son 1-2 yıldır kalite sorunu yaşamaya başladı. tat farklılaşması şikayetleri var. lager olarak rakipleri efes malt ve bomonti fabrika. bildiğim kadarıyla pilsner üretmiyorlar.

- efes tarafında, 2020 temmuz'da +1 dinlenmiş metotuyla üretilen yeni biralar geldi. bu üretim tekniği efes malt, efes pilsen ve efes özel seri için uygulanıyor. pilsen ve özel seriyi denedim, pilsen eski versiyonuna göre çok güzel ve yoğun bir tat kazanmış, özel seri tadı benzer kalmış, efes malt ise daha yumuşak ve gövdeli bir malt tadına kavuşmuş.

rekabet her zaman başarı getiriyor, 2010'larda efes kendini tekrar edince, tuborg gold yükseldi, ardından alternatif olarak bomonti kendini sevdirdi, şimdi 2020 ile beraber efes yeni bir üretim tekniği kullanmaya başladı.

biraseverler olarak burada kulaktan dolma bilgiler yerine, bu rekabetten faydalanmamız, tadımlarla ve teknik bilgilerle bu kıyasları yaparak ergen muhabbetinin ötesine geçmemiz gerekiyor. bira, şarap gibi kendisine özel bir kültürü ve geçmişi olan, bunu öğrendikçe de daha fazla lezzet veren bir içki. bilgimizi, kültürümüzü artırıp, daha fazla keyif almaya bakalım.
  • tubog gold ' un açık ara birinciliğe yürüyeceği kapışma....

boşuna demiyorlar, "%100 malt" deyu...
  • denk lezzetlerin mücadelesinde adil bir dövüş olmasını bekleriz.

(bkz: ucuz olan kazansın)

.
  • başıma bir iş gelmeyecekse efes malt. tuborg gold midemi yakmaya başladı son 4-5 aydır. bir şey yaptılar güzelim tuborg’a ama ne bilmiyorum.
  • iki bira arasındaki tat, aroma farkını ayırtmak etmek amacıyla yapılmış bir karşılaştırmadır. bilmem farkında mısınız ama biz türkiye'de yaşıyoruz; içki fiyatları zaten belli, istisnasız hepsi fahiş. burada yapılan en uygun fiyatlı, sık tüketilen biraların kıyasını yapmak. zaten bir şişe biraya en iyi ihtimalle 3.5 lira ödemek insanların ağırına giderken, bir de ahkam kesenler ortaya çıkmış. ithal biranın en uyduruğu iyimser konuşuyorum bir kere 5 lira civarlarında fiyatlara satılıyor ki bu fiyat neredeyse 7 liralara kadar çıkıyor, bunların geneli de 33 cl. en iyi hesaplarla, 4 şişede 1 şişe fark ediyor ki içeceğiniz miktar da daha az. o 3 kuruşluk krombacher 4-5 sene öncesinde çok iyi hatırlıyorum 3 liraya yakın fiyatlarda satılıyordu, şimdi ne kadardır allah bilir. sen zannediyor musun ki bu ülkede uzun süre öncesinde ithal biralar tutulmuş olsaydı fiyatlarının düşük kalacağını, zaten yerli biradan ucuz olmasının da mümkünatı yok. biz kalite istiyor muyuz istiyoruz, içkiler altın gibi değerli olmasa biz de bira değil viski içeriz zaten. ha diyorsan ki ben o 3.5 liranın üstünü sana vereyim, ithal biraları savun hay hay aslanım..
  • bunca yılın efes içicisiyim ama bira içmeye tuborg ile başladım. geçmişte rakı ve konyak içerdim. hey gidi günler. yıllarca efes içirdiler gittiğimiz mekanlar bize. malum efesle anlaşmış bir mekan başka yerli bira satamıyor. bizde onun buruk tadına alıştık yıllarca onu içtik. şişelenmiş efes fıçıyı hala severim gerçi. şimdilerde tuborg her ne yaptı etti bir adım öne geçti. bulduğum her yerde ve de tabikim de evde tuborg gold içmekteyim. gayetle de memnunum. mekanlarda eğer kaçınılmaz ise efes malt içmekteyim. standart efesten daha güzel içimi. alternatif olarak bomonti de var gerçi, nostaljik bira. ama illa da tuborg, her daim tuborg.
  • lezzet olarak denk güçte olsalar da, nihayetinde anadolu grubunun eline vereceğinden tuborg'un açık ara önde olduğu karşılaştırma...
  • efes'in maltının tuborg gold'un yanında gazoz kalacağı karşılaştırma
hesabın var mı? giriş yap