şükela:  tümü | bugün
 • sağdan soldan, kulaktan dolma bilgilerle kendini eğittiğini düşünüp kandıran cahil kişilerdir. kulaktan dolma bilgilere bir robot edasıyla yaklaşır. özellikle bilmedikleri konularda ahkam kesmeleriyle ünlü olan bu insanlar hayatın her döneminde size eşlik eder. osym ibret olsun diye her fakülteye her bölüme bunlardan bi tane koyar.

  (ara: boş konuşan)
 • eğitilmiş cahil olmayacağını düşünmek bana göre yanlıştır . okulda verildiği iddia edilen şey eğitim değil yalnızca öğretimdir . eğitim ve öğretim farklı şeyler olup eğitim genelde aileden alınır . bu nedenle kesinlikle eğitilmiş cahil diye bir kavram vardır olmalıdır. yakın çevresinden ya da ailesinden aldığı eğitim bir bakıma görgüdür . yani evde eğitim okulda öğretim alınır .

  edit : kesinlikle evde eğitim okulda öğretimin doğru oldugunu düşünmüyorum . her ikisininde her yerde olması gerekir . çünki herkes evinde alması gereken ve ihtiyacı olan eğitimi bulamayabilir .
 • sistem olarak "eğitim"in misyonuna ve taşıdığı anlama baktığımızda, asıl amacının bu olduğunun, yani eğitilmiş cahiller yetiştirmek olduğunu görürüz.
  sistem "eğtilmiş cahil" açığını her zaman yaşar ve bu açığını kapatmak için de daha çok "eğitim yuvası" açar. buralarda aslolan öğretim değil, sisteme hizmet edecek "eğitilmiş cahil"ler yetiştirmektir.

  bir de neyzen tevfik eğitilmiş cahilliğe dair, okutur cahili echel ederiz, demiştir.
 • saplantılı ve ufku dar olup, bilimsel terimlerle bir şeyleri çok iyi savunduğunu düşünür. genelin üstünde sosyal olgulara hakim olunuyor olması, söylediklerini anlamlı ve haklı kılmıyor maalesef. saçma sapan yorumlara, sosyal terim serpiştirmeye devam...