şükela:  tümü | bugün
 • imam-ı matüridi ve imam-ı eşari, ehl-i sünnetin itikadda iki imamıdır.
  bu iki imamın ve hocalarının, amelde dört hak mezhep imamlarının ve onlara tâbi olanların; imanda, itikadda tek bir mezhebi vardır. bu mezhep ehl-i sünnet ve'l cemaat mezhebidir.

  konu ile ilgili ayrıntılı ve daha uzun miktarda bilgi için

  http://www.dinimizislam.com/detay.asp?aid=697

  http://www.dinimizislam.com/detay.asp?aid=698

  adresine bakılabilir.
 • "mezheb" değil, fırkadır.
 • bütün hasimlarini o arada hz.hasan i da zehirleyip öldürerek bertaraf eden (bkz: muaviye) basarisinin (!) doruk noktasina ciktigi yili:

  *(bkz: amu'l-cemaa) * yani müslümanlarin birlik ve beraberlik yili ilan ettirdi ve halifeligine karsi cikmayip uslu-uslu oturanlari ödüllendirmek icin onlara:

  ** ehl-i sünnet ** sünnete uyanlar ünvani verdi.
  iste bu deyim o gün bu gün kullanila kullanila yayginlasti ve giderek (bkz: ehl-i beyt) in haklarini savunanlar disindaki topluluklari ifade icin bir tür özel isim oldu.

  muaviye den önce kullanilmayan bu tabir in peygamberimizin sünnetine sarilmak veya onu öne alarak yasamakla hic bir ilgisi yoktur.

  bu tabir emevi yönetimini müslümanlar icin en hayirli yönetim sekli olarak gören ve toplumda kavga cikarmayan hosgörü (!) sahibi guruplari ifade etmek icin yaratilmis bir siyasal tabirdir. hic bir dini ve ilmi dayanagi yoktur.

  daha acarsak ehl-i sünnet peygamber evlatlarinin katline hos görü ile bakan bir gurup a verilmis isimdir.
 • (bkz: sünni)
 • dev bir fıkıh ve kelam külliyatı ile kendini islam'ın tek gerçek takipçisi sanan, aslen ilkin peygamberin ve ailesinin en büyük düşmanlarından muaviye'nin dillendirdiği mezhep.
  sünniler öyle kanıksanmış ve kemikleşmiş bir şekilde sünnilerdir ki nasıl bir gaflette olduklarının farkında bile değillerdir. bazı gafiller çok ileri giderek hazreti muaviye bile demeye vardırırlar işi.
  sünniyim diyen müslüman, peygamber ve ailesine zulmedenlerin zulmüne ortaktır. bir gram akıl ve vicdan varsa islam tarihini kendisi farklı bir çok kaynaktan karşılaştırmalı araştırarak gerçekleri öğrenebilir.*
 • kuranda 1000 küsür ayet imandan bahseder
  780 küsür ayet yahudilesme tehlikesinden
  756 ayet cihattan

  gördügümüz gibi bu ümmet icin en büyük tehlike yahudilesme tehlikesidir.

  bu ümmet dediki biz müslümaniz cennete girecegiz, digerleri cehenneme gidecek. ayni hatayi yahudilerde yapmisti.
  cennetin garantisi kime verilmis? hükmü allaha bile birakmiyorlar.

  kurani degistirme konusuna gelince daha beterini yaptilar,
  mesele kuranda: ehli beyte saygi gösterin. ( müslümanlara hitap eder)
  ayetine karsilik kurandan baska ayeti karsilik göstererek yani karsisina koyarak, 'üstünlük ancak takva iledir' deyip, önceki ayeti etkisiz hale getirmeye calistilar. oysa kim bilir ki kimin ne kadar takvasi var?

  ne oldu onlar dediler biz biliriz. isi gösterise verdiler, kim müslüman kiligina bürünürse takvalidir dediler. münafiklara kapilar acildi. vah vah!!

  (bkz: ehl-i sünnet vs islam/@konjo)
 • (bkz: #33261540)
 • uzman sünnetçi burada, herkes nerede?
 • (bkz: #64279100)

  bu arada, şu sözlüğün en sevmediğim yanı #51000594'da görülebilecek lüzumsuzlar...