şükela:  tümü | bugün
  • beni diyorsunuz. 36 yaşındayım ve ehliyetim yok. hatta bu yüzden terkedildim bile. arabaları sevmiyorum ve direksiyon koltuğu tüylerimi diken diken etmeye yetiyor.
  • 25 yıldır sahip değildim, bu gruba aittim ve hiç bir sıkıntısını çekmedim. ailede hiç kimsede araba yoktu, o yüzden bir ilgim de oluşmadı. lise yıllarında arkadaşların babalarının arabalarını kaçırmasıyla arabaya dair tek ilgim camdan kolu çıkarıp sigara yakmaktan ibaretti. üniversitede arabası olanların belli artıları oluyordu. kütüphane 11'de kapanıyorsa, ben 10'da otobüs beklemeye doğru yola koyuluyordum ya da yurtlarda bir arkadaşın odaya sığınıyordum. bu eksileri dışında pek de önemli bir şey değildi araç, şimdiye kadar. geçen kasım ayında patronum, arabasının anahtarını uzatıp benden oğlunu almamı istediğini söyledi, ehliyetim yok diyince kadın donup kaldı. ertesi gün bir tanıdığının sürücü kursuna gittik.

şu an ehliyet almak isterseniz: 70tl kayıt parası, 70tl sınav harcı ve 1200 tl'de sürücü kursu parası ödeyeceksiniz, birde 500-600 civarı ehliyete para vermeniz gerekiyormuş. 1800'tl ye ehliyet alabiliyorsunuz, sizce değer mi bir düşünün. bu zamana kadar üniversite yıllarında benim aklıma hep ehliyet almak gelmişti ama bu para benim için önemli olduğundan almak istemedim, şu an patronum karşılamasa yine almazdım. o yüzden ehliyeti olmayan erkek arabayı sevmemekten ziyade, ehliyet almak için devlete vereceği bir 1800 tl'yi gözden çıkarmak istemiyordur. sonuna kadar da haklıdır.

1800 tl nedir amına koduklarım.
  • en azından iyi kullandığını zannedip, ukalalık yapmıyordur.
  • bunun erkeği veya kadını yok, günümüz dünyasında araba kullanabilmek yeri geldiğinde hayat kurtarabilecek bir beceridir. fırsatı, imkanı olmayıp da alamayan insanı anlarım da ehliyeti olmamasıyla, araba kullanmayı bilmemesiyle övünen insanı (kadınıyla erkeğiyle) anlamak mümkün değil açıkçası.

edit: imla.
  • bu benim. epilepsi rahatsızlığım var diye zaten sıcak bakmıyordum. 10 yıllık bir süreçte atak da geçirmedim.
    ehliyet sevdası depreşti 2015 yılı başında.
    kurs kaydıydı, ilk sınavdı her şey normaldi.
    birden her şey tepetaplak oldu. gözlerimde ağrı ve bulanıklaşma, dengemde bozulma, bacaklarımda güç kaybı.
    gözlerdeki bulanıklaşma tansiyon,
    denge kaybı ve güçsüzlük serebral vaskulit dendi.
    tedavi sonrası son hakkım olan sınava bana ait olmayan ayaklarımla girdim ve kaldım.
    bu da bana ders oldu ehliyet benim neyime.
    her şey normale dönerken bir de beyin kanaması ile 2015'i kapatıp ehliyeti olmayan erkek sınıfında yerimi aldım.
    10 yıldır uyuyan epilepsi de uyanmış oldu beyin kanaması sonrası.
  • inşaat mühendisiyse iş bulamaz.
  • ehliyeti olup da trafiğe çıkacak kadar araba kullanamayan yurdum erkeğinden 1 tık geridedir. kanımca önemli bir eksikliktir.
  • bakın gençler bu öyle marifetmiş gibi anlatılacak bir meziyet değildir. ehliyet alan herkesin arabası mı var sanki. bu sürücü ehliyeti** denen meret bir gün sana lazım olacak. en ummadığın bir anda.

arabayı sürmeyi de bilmen lazım ehliyete sahip olman da lazım.

arabası olan bir arkadaşının evine ziyarete gittin. sohbet muhabbet güzel giderken arkadaşına bir şeyler olmaya başladı ve hastaneye yetiştirilmesi lazım. belki bulunduğun yere taksi gelemeyecek hemen. ya da çok saçma bir bölgedesiniz hiç gelmeyecek. işte o zaman basit bir şey yüzünden çaresizliği yaşayacaksın. belki bir ömür boyu kafanı duvarlara vuracak bir pişmanlığı yaşayacaksın.

işte buna hiç gerek yok. öğren şu arabayı sürme işini al şu boktan ehliyetini dursun kenarda. istersen hiç kullanma. ama beklenmedik bir anda lazım olmasın bu meret
  • araba kullanırsam ilk ay 3 kişiyi ezeceğim korkusuyla almıyorum, bilerek ezerim kazara değil. kendimden korktuğum için almıyorum.
  • şu akaryakıt fiyatı,ötv,sigorta vs ortamında kafası en rahat erkektir.benim gibi yap arabalı kızlar bul.inan yan koltuk daha keyifli.en fazla lastik patlarsa sıkıntı çekersin.