şükela:  tümü | bugün
  • e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulaması sayesinde gündeme gelen tanınmayan akrabaları arama portalı.

insanlar buradan kesin akrabası ile tanışır diye bir durum yok tabi ki ama en azından fikir alışverişi yapılabilir, birlikte arama yapılabilir. e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama başlığı artık çorba olduğu için bu başlığı açtım. o başlığın tamamını okumak imkansız gibi bir şey. o başlıkta kelime ile aramalar yaptım, hiçbir şey bulamadım.

bilgi arayanlar bu başlığa yazabilir. başka bir yazar da o kişiye mesaj atarak cevap verdiğinde entry düzenlenerek alınan bilgi eklenebilir.

burada soru soran yazar, entry başına anahtar kelimeler yazarsa daha çok kişi ulaşabilir kendisine.

------------------------------

şimdi kendi arayışıma geleyim. anneannemin babaannesinin doğum yeri 'tunus' olarak yazıyor. nüfusa kayıtlı olduğu yer ise 'dolaplıkuyu mahallesi/konak/izmir' olarak görünüyor. araştırmalarıma göre bu kişi osmanlı zamanında afrika'nın o bölgelerinden köle olarak getirilenlerden biri. entry daha fazla uzamasın diye gerisini yazmayacağım. bilgi isteyen ya da akraba olduğumuzu düşünen varsa mesaj atsın.

durduk yere üzüldüm. kadının/çocuğun yaşadıkları film gibi canlandı gözümde. insan alıp satmak nedir lan? ülkesinden koparıp buraya getirmek, işkence gibi!

anahtar kelimeler:

*dolaplıkuyu mahallesi
    *konak
    *tunus
    *afrika
    *köle
  • amcamın dediği gibi "ben yakınımdaki akrabalarımı ne yaptım ki bilmediğim akrabalarımı bulup napayım".