• yetişkin bir insan için sıcak havalarda suyla oynamasını haklı çıkaracak bir bahane. rahatlatıcı bir etkisi vardır.
  • çevremde mükemmeliyetçi, idealist ve adrenalin tutkunu bir birey olarak bilinirim. prensiplerine son derece bağlı bir insan olduğumdan haliyle bulaşık makinesi kullanmıyorum.

bulaşık makinesi zayıf karakterli insanların tercihidir. şu hayatta yeteri kadar sorunla yüzleşmemiş, hayatı sorgulamamış, kendi icsel yolculuğunu tamamlamamış insanlar bulaşık makinesi kullanır. bu kişilerin kendilerini yeteri kadar geliştiremediklerini gözlemliyorum şahsen.

ancak elde bulaşık yıkamanın ihmal edilemez faydaları olduğu ve bu faydaların insanı olgunlaştırdığı aşikar. misalen, bulaşık makinesi olmayan kişi zaman tanzimi ve görev tanımlaması konusunda profesyoneldir. bulaşıkları boyutlarına, madde yapılarına, kirlilik miktarına göre kategorize eder; önce şöyle bol köpüklü süngerle bütün tezgahı siler; ardından kirlileri grup grup yıkayarak iş ve sosyal hayatında ideal olan planlı, programlı ve sistematik yaşamın similasyonunu tecrübe eder. özellikle suyu foşur foşur akıtarak dünya hayatın bir devr-i daim içerisinde olduğu gerçeğiyle yüzleşir. düşünmek için çok vakti olduğundan bol bol tefekkür eder. varoluşal sancılarını, tanrıyı, güneş sistemini ve bulaşık makinesini icat eden kişiyi düşünerek hayatı sorgular, zihnini olgunlaştırır. özellikle su sıcaklığındaki ani değişimin ve kimyasalların ellerinde yarattığı derin travmalar sebebiyle acının insanı büyüttüğünü idrak eder.

ama bulaşık makinesi olan insan böyle mi? eli suya bile değmeden bardağı koyup kapağını kapatıp makineyi çalıştırır. sonra vay hayat ne kadar zor, yok ben bununla nasıl başedicem. peki benim gibi çile çekmiş bi kişinin bu yüzeysel insanın bir problemi olduğuna inanması mümkün mü? ben bi kere bulaşık makinesine sahip olan insanı adam yerine koyup karşıma oturtmam. sen derim git derdini doğadaki börtü böceğe anlat. önce gerçek insan dertleri edin, sonra gel, benden feyiz al. nasiplen.
    insanın ar damarı yırtılmaya görsün, bir daha asla kapanmaz derler bak ne kadar doğru.
  • sağlık açısından tavsiye edilen temizlik eylemi. elde bulaşık yıkamak çocuklarda %40 oranda daha az alerjiye yakalanma riskini azaltıyormuş. ileride astım hastalığına yakalanma riskini de azaltıyormuş.

bulaşık makinesinin, bir takım yararlı bakterilerin de ölmesini sağlayıp bağışıklık sistemini zayıflattığı söyleniyor. o nedenle bazı bulaşıkların makinede bazılarının ise elde yıkanması öneriliyor.
  • yalnız yaşıyorsan makina hemen dolmuyor. şu küçük makinelerden edinmek lazım yoksa elde yıkamaya devam. ben bir de bu su tasarrufu olayını anlamıyorum. durulamadan koysan lekeler çıkmıyor. reklamlarda hergün yırtısınlar durulama diye, çıkmıyor kardeşim. toplamda harcanan su elde ve makinede hemen hemen aynıdır diye düşünüyorum...
  • bulaşık eldiveni varsa eğlenceli ama diğer türlü ellerinizi yıpratır.
  • bir nevi terapidir. olağanüstü keyiflidir aslında (severseniz).
  • yaklaşık 20 kat fazla su israfı oluyor, yapmayın, etmeyin.
  • benim için tepsiler, tencereler ve tahta kaşıklar için geçerli olan iş
  • öğrenciliğimden itibaren tek başıma yaşadığım için şu zamana kadar* bu şekilde sürdürdüm bulaşık işini. şu an makine var ama tek kişi olunca bulaşıkları biriktirene kadar ve kaba bulaşığını al, sudan geçir, makineye yerleştir derken elde yıkamak daha pratik ve kolay bence. evet, insanı rahatlatan bir tarafı da var. amaaaa bir de bulaşık yıkayacağım diye foşur foşur musluğu açan insan tipi var ki evlerden ırak. musluk sonuna kadar açık, bizimki sallana sallana bulaşıkları yıkıyor. böyle arkadaşlardan "aaa canım, sen misafirsin" diye işi devralırdım. siz, rica ediyorum bulaşık yıkamayın arkadaşım. su kaynaklarının sizin yüzünüzden tükendiğini bile düşünüyorum. sizin bulaşık yıkarken kullandığınız su ile bulaşık makinesiyle 10 katı bulaşık yıkanır belki. size tavsiye edebileceğim tek şey bulaşık makinesi almanızdır. terapiye ihtiyacınız varsa kendinize rica ediyorum başka bir hobi bulun. mesela ağaç dikin, çöp toplayın*, hayvanları besleyin, dans edin, resim yapın, kitap okuyun ama bulaşık yıkamayın.
  • (bkz: ovici ovici)
hesabın var mı? giriş yap