• anlamadıgım şey,

salgından dolayı evde çalışıyorum,

işyerini açmıyorum,

işyerini açmış gibi fatura mı ödüycem ben şimdi?
  • arkadaşlar sizden ricam bu başlığı üstte tutalım. bu çakallar nasıl geçiririz derdinde. adamlar 100 tl fatura gelecek eve 300 fatura kesecek. sonra fazlasını geri verecekmiş ölme eşeğim ölme
  • üst edit :

tepkiler üzere epdk 'dan ikinci açıklama :

"sayaçlarda yer alan değerlerin okunması esas olmakla birlikte okuma esnasında yaşanabilecek yakınlaşma ve sosyal mesafenin uygulanamayacağı durumları ortadan kaldırarak hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacaktır. kovid-19 ile mücadele kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkemizin tamamında uygulanmayacaktır. karantinaya alınan ve idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgeler ile sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı yerler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecektir. idari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. hata ile fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır."

https://tr.sputniknews.com/…liskin-ikinci-aciklama/

4 nisan 2020 epdk açıklaması arkadaşlar : https://www.epdk.org.tr/…duzenleme-basin-aciklamasi

"kıyasen fatura düzenlemesi sadece karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir."

karantinadaki halkımıza yeni hizmet: sayaçları okumaya görevli gelmeyecek. geçen yılların ortalaması alınıp kafadan fatura kesilecek. durumlar düzelince bakılacak fazla ise iade az ise tahsilat yapılacak. bu resmen halkı yolmaktır. zaten millet sıkıntılı bir dönem geçiriyor bunlarda nasıl geçiririz diye düşünüyor.

gelen mesajlar üzerine edit: su faturaları da bu sisteme dahil olacakmış. hatta gelen mesajlarda kıyas fatura şeklinde bilgilendirme sms 'i aldığını söyleyenler var.

yeni haber linki : https://tele1.com.tr/…z-kiyas-fatura-donemi-147568/

“diyelim ki bir abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketimi nasıl hesaplanacak? geçmiş, 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. bu veriler çerçevesinde fatura çıkartılacak. abone de yeni sistemle ilgili olarak bilgilendirilecek. bu kapsamda düzenlenecek faturalar, elektronik sistem üzerinden aboneye ulaştırılacak.”

haber linki:
    https://tr.sputniknews.com/…faturasinda-yeni-donem/
    https://www.haberturk.com/…haberler-2632566-ekonomi
  • ağır saçmalıktır. açılmayan iş yerlerine de fatura kesecekler, böyle bir uygulama olamaz.
  • tamam lan öteleme. indirim falan da beklemiyorum. gel oku, ödemediysem kes. saati sök sayacı mühürle. sizden gelicek hayır allahtan gelsin.
    edit: imla
  • sayaç okuma bedellerini faturadan düşeceklermi merak konusu.
    fakat amaçları milleti bu kriz zamanında bile nasıl yolarız olduğu için düşmeyeceklerdir.
  • dünyanın en saçma uygulaması. hahahah türkiye standartları için bile ultra saçma. kim düşündüyse allah akıl fikir versin.
  • --- spoiler ---
    sayaçları okumaya görevli gelmeyecek
    --- spoiler ---

bu görevlileri de artık sayaç okumana gerek yok diye işten çıkaracaklarsa gelmesin sorun yok öderiz aq.
  • üst edit: "bir de batılı ülkelerde olduğu gibi..." diye girmişler habere. kardeşim o batılı ülkelerde ortalama 50-70 euro arası fatura gelir. birçok avrupa ülkesinde ısınma ve elektrik enerji faturası adı altında tek fatura olarak gelir. en düşük yakanla en çok yakan arasında fark çok fazla olmaz (haneler için söylüyorum, kendim yaşadım oradan biliyorum). en düşük yakan bile kışın ortasında şortla gezer evinde. bu nedenle eve yeni taşınmış birinin de ortalaması çok şaşmaz. ama türkiye'de sadece doğalgazı 50 tl gelen de var (kış sezonunda, yaşadığım ev için söylüyorum) 600 - 700 tl gelen de. sen kimin ortalamasını neye göre alacaksın.

ayrıca diğer yazarlar da belirtmiş; fazla kesilen iade edilecek diye de bu millet mal mı senin peşinden iade yap diye koşacak. iade edeceğin zamana kadar alacağın fazla parayı ne yapacaksın ? zaten 3 lira 5 lira fark için deyip iade talep etmeyenlerden kalanları ne yapacaksın ? şaka gibi ülkeyiz yemin ediyorum.

2 sene ortalama alınacakmış. kardeşim ben oturduğum eve yeni taşındım, yeni evliyiz ve günün büyük kısmı dışarıda geçiyordu. haliyle faturalar da gelebilecek minimum düzeyde geliyordu. benden önce evde oturan aile 3 çocuklu ve çocuklar daha ufak. muhtemelen tüm enerji tüketim ortalaması çok yüksek.

şimdi benim hiç kullanmadığım bir şeyin faturasını daha önce benim oturmadığım evin ortalamasını alıp değer çıkmayacak bir bedel yerine ortalama bedeli bana nasıl yansıtırsın ? lan ben üşümüyorum diye gazı açmıyorum. ya da üşüsem de 2 kişiyiz bir şey olmaz deyip kalın giyiniyorum ki sırf faturalar şişmesin diye. bu mu bulduğunuz çözüm ?

lan yapacağınız işin...
  • bundan yillar evvel bir entrymde daha dogrusu mahkeme karariyla silinen bir baslik ve dolayisiyla entrymde demistim ki normal sartlarda apartman yoneticisi bile olmamasi gereken tipler ulke yonetiyor.
    az bile yazmisim iyice sirk gibi bi hal almaya basladi ortalik.
    ulan madem evden cikmayin diyosun o zaman sembolik fatura falan yollayip milleti galeyana getirme. zaten insanlar kit kanaat gecinme derdinde su kaos ortaminda.
    hic bir ulkede uygulanmayacak kadar salak bir yontemdir.
hesabın var mı? giriş yap