• etnigin tam tersidir. kültürü kendi kültür icinden gözlemlemek. yani bir alevinin aleviligi incelemesi gibi.
  • seks esnasinda emilen kisinin moraran yerinin disaridan gorulebilecek bir yerde olmasi sonucu ilk gorulen yerde takilabilecek lakap.
  • emik zurnanin agizligina denir.koy dugunlerinde haylaz cocuklarin yarim limon alarak zurnacinin karsisina gecip agzini sulandirmalari nedeniyle emigin fazla tukrukle dolarak tikanmasina yol acarki burdanda unlu "zurnanin cirt dedigi yer" atasozumuz dogmustur.
  • kaşgari (11. yy) 'emik' kelimesini sözlüğüne şöyle almış:
    "emik/emig = meme (ki erkek memesi için de kullanılır).
    kadınlar için emcek şeklinde kullanımı da var.

bir memeden emen iki çocuğa ‘emikdeş’ derler, emmekte arkadaş anlamındadır."
    divanü lugati’t-türk (1. cilt, s.407)

“er uragutnı emikledi = adam karısının memesine vurdu” (ne alaka bilemedim)
    (uragut = kadın/avrat)
    divanü lugati’t-türk (1. cilt, s.308)

ılık anlamına da geliyor,
    “emik kün = ılık gün” soğuduktan sonra ısınan ve sıcaklığı artmayan şeye de emik denir.
    divanü lugati’t-türk (1. cilt, s.72)

günümüzde ise daha farklı kullanımları var:
    (bkz: emik/@ibisile)
  • bir topluluğun kendi örf, adet ve kültürünü nasıl anlayıp ,nasıl açıkladığı.kültüre ilişkin, o kültürden kişilerin öznel açıklaması.
  • insan beyni.

(bkz: bingildak)
  • 1. insan beyni, beyin.
    2. yeni doğan çocukların başındaki bıngıldak.
    3. başın tam üstü, düz kemik yeri.
    4. boğaz, hançere.
    5. alın.

bunlar türkiye türkçesi ağızları sözlüğü'ne göreymiş. bizim fethiye'de ben emin olmaksızın anılarımda alın anlamında anımsıyorum. babam köyden bir gençle şakalaşırdı, birbirlerine sert küfürler ettikleri olurdu. bu köy küfür-şakalardan biri olan "emiğine kaktığım" veya "memiğine kaktığım" kalıbını bilmeksizin alından doğru bir hareket gibi algılardım. oysa anlam listesinde boğaz da var, boğazına kakmak daha kolay. hatta sesinden de emin değilim, emiğine olabilir, memiğine olabilir. bir de peş peşe veya değişimli kullanılmakla birlikte kalıplardan biri boğaz biri meme arasını sikmek , yani ayrı-farklı deyişler olabilir.

emik sözcüğünün emmekten gelerek meme anlamı hala var ve bazı yörelerde kullanılıyora benziyor. burada emik emme organı olan ağızı da çağrıştırmalı, yalnız o unsur boğazın arkasına gerisine dolayımlanmış.

emiğin ümük/imik ile de bağı olabilir; aydın'da "emik altını" boyna takılan altın dizisiymiş.

(bkz: memik/@ibisile)
  • (bkz: e sigara)
  • (bkz: hickey)
  • vampirlerin kurbanını emmesinde gelmekte olan emme işleminin ismi.
hesabın var mı? giriş yap