• birçok insanın kafa yorduğu ama bir türlü ne olduğunu bilmediği iş veya işler. hangi iş vardır ki hem düşük sermayesi olsun, hem de çok kar yetirsin? ama bana göre buradaki asıl mesela kazandığın 1 lira için harcadığın sermayedir. kısacası tanımlarsak, kazandığın 1 lira için harcanan en düşük sermayeli iş, en az sermaye ile en çok kar getiren iştir.
  • düğün salonu açmak.

fizibilitesini bir ara detaylı yazarım, ama hesaplarımıza göre hakkaten en temiz ve en sağlam iş bu.
  • emlakçılık yapmak
  • pezevenklik.

yurtdışından (tercihen romanya, ukrayna, rusya, azerbaycan, moldova ...) çalışmak için gelen kadınların pasaportlarına el konulur, sonra biraz süsle servis edilir. mideniz kaldırır, vicdanınız el verirse afiyet olsun.
  • (bkz: breaking bad)
  • (bkz: beyin bedava)
  • işten sayılması halinde, hırsızlık.

sıfır maliyet, ne çalıp sattığınız, ve aldığınız risk oranı, çaldığınız şeyi kaç paraya elden çıkarabildiğiniz, teknik olarak maliyet kavramını etkiler ama olsun. misal banka soyuyorsunuz, tamam mal değil para çalıyorsun ama risk yüksek ve stres fazla bu da maliyettir.diğer yandan ufak tefek takılıyorsan, ceza yasasında ki açıklardan da rahatça faydalanabilirsin. çalınan malın bedelinin pek küçük olması veya iade edilmiş olması, cezada büyük indirimler ve hatta cezalandırılmama sebebi sayılıyor.
  • gerçekçi bir örnek vermek gerekirse berberlik.
    oturduğum semtte bir sürü küçük esnaf kapandı, tamirciler, ayakkabıcılar ...
    hiç biri seri üretim ve ithalatla baş edemedi.
    özel hastaneler karşısında doktor muayenehaneleri bile kapanıyor.

ama seri üretimi, fabrikası, ithali olmayan berberler hala ayakta durabiliyor, sermaye kısmına gelince işi bildikten sonra çok fazla sorun olacağına inanmıyorum.

(bkz: you don't mess with the zohan)
  • değnekçilik . hatta sermayeye bile gerek yok, mahallenin sokağını gözüne kestirip, diğerlerine gözdağı vermek yeterli. bütün mesele göz yani. aferin.
hesabın var mı? giriş yap