şükela:  tümü | bugün
 • gerçekten hüzünlendiren bir kemal sunal filmi, sonradan çektiği onlarca aynı filmin arasından sıyrılmıştır. faik adlı zengin iş adamı karakterinde dr jekyll ve mr hyde durumları güzel verilmiştir. boks sahnesinde charlie chaplin tadında, güzeldir.
 • kör kızın evine giden şaban ona kitap okumak ister, raftan bir kitap alır. ve tam okuyacakken arada bir kağıt görür, "aa bir kağıt, üzerinde birşey yazıyor.." der. kör kız, "okur musunuz?" diye karşılık verir. "tabii.. birikmiş kira borcunuzu ödemezsiniz x günü içinde evi boşaltın.." kız ağlamaya başlar. "sen ağlama.. lütfen ağlama.. ben ne eder ne yaparım bulurum parayı.." der ve çıkar şaban.

  parayı kıza ulaştırır ve sessizce kaçar.. meyhanede son kez içerken, polisler gelir ve zengin arkadaşının parasını çalmaktan şaban ı tutuklarlar.

  hapishaneden çıktıktan sonra, kızın çiçekçi dükkanı açtığını rastgele öğrenir. tam dükkanın önündeki çamur birikintisine düşmüş bir gülü alırken, arkadan mahallenin cocukları onu çamura iter. doğrulur şaban, "ulan kaçmayın.. sizi bir daha burada görürsem.." der, bu sırada çiçekçi dükkanından kız, (gözleri açılmış şekilde) dışarı çıkar ve ona bir gül (para da olabilir şimdi hatırlamıyorum o kısmı) uzatır. şaban şaşırır, kız tanımasın diye konuşmak istemez (en acıklı kısım burası sanırım) kızın "lütfen alın.. alın.." ısrarlarına dayanamaz alır. ve kız şaban ın eline dokunduğunda, onun, kendisine parayı getiren o adam olduğunu anlar. "sen... sen... sen o sun.." şaban "eveeet." der.
 • chaplin'in city lights filminden esinlenme değildir. en ufak espirisine kadar bire bir kopyasıdır, remake'idir. keşke kendimizde yaratabilsek böyle hikayeleri...
 • aklımda daha çok müziği ile yer eden bir kemal sunal filmidir.
  müziği için:

  http://www.youtube.com/watch?v=qi55qrchrao
 • müziği cahit oben'e aittir.
 • finali city lights'a göre çok daha etkileyicidir bence, ki bunda cahit oben'in muhteşem müziğinin payı çok büyük. bunun dışında camın öteki tarafında kalma durumuyla sessiz film atmosferi yakalanması da hoş bir gönderme olmuş orjinal filme.
 • cahit oben şaban filan dinlememiş ve filme "haber bülteni acıklı haber fonu" olabilecek kalitede bir müzik yapmıştır-canım kardeşim çalışmasında olduğu gibi gök gürültüsünü bile ihmal etmemiş-. ancak parçanın modern bi kaydı temiz bi mp3ü olmadığı için haber servisleri bu müzikten mahrum kalmış çareyi lux aeterna'da, schindler's list theme de, nocturne'de bulmuştur. ayrıca kemal sunal'ın bir diğer charlie chaplin yeniden çevrimi için (bkz: garip)
 • faik*: kendimi asıcam!
  şaban: niye? çamaşır mısın sen?
 • yanılmıyorsam parti sahnesinde, the beatles'ın ob-la-di ob-la-da şarkısının bir yorumu(?) çalan film.
 • filmin en güzel tarafı, cahit oben tarafından bestelenen müziğidir. bence filmin de önüne geçen bir müzik olmuştur.