şükela:  tümü | bugün
 • epiktetos'un öğrencilerinden biri olan arrian tarafından, söylevler'in ahlakla ilişkin pasajlarından derlenmiş bir el kitabı.
  (bkz: kılavuz kitap)

  ...

  sana zevk veren, faydalı veya derinden sevdiğin hangi nesneler varsa, en basit şeylerden başlayarak, kendine onların genel tabiatının ne olduğunu telkin etmeyi unutma. mesela, özel bir seramik çömleği seviyorsan, kendine, sevdiğin şeyin topraktan yapılma bir çömlek olduğunu hatırlat. böyle yaparsan, o çömlek kırıldığında çok fazla üzülmezsin. çocuğunu ya da karını öperken, sonuç itibarıyla fani bir insanı öptüğünü hatırla ki, onlardan biri ölürse çok fazla üzülmeyesin.
  ...
 • (bkz: stoacı) etik tavsiye kılavuzu

  ...
 • adventure time karakteri finn'e billy tarafından verilen kahraman şövalye klavuzu.
 • yeni çıkmış bir melodik death metal grubu. norther esintileri hissediliyor yer yer. ancak onlar kadar sert değiller. norther de sertlik olarak children of bodom'un biraz altında kalıyor onlara çok benziyordu zaten. bu grup ise gördüğüm kadarıyla bu iki grubun bir ton altı bir sertlikte müzik yaparken o müziği de bolca klavye kullanarak özgün ve kendilerine ait bir hale getiriyorlar.

  the distress and the cure adlı parçaları baya sağlam. gelecek vaad ediyorlar. ancak melodik death metal dinleyicisi bu tarz gruplardan sıkılmış gibi. insomnium, omnium gatherum gibi çok daha farklı çizgide ilerleyen gruplar çok daha hızlı büyüyor.

  o nedenle underrated kalacağına inanıyorum.
 • x:
  - "başına gelen her olayda, bu olaya doğru yaklaşarak hangi kabiliyetini geliştireceğini düşün. çekici bir kadın görürsen, ona duyduğun arzuya karşı kendini sınırlayabilme kabiliyetin olduğunu keşfedeceksin. acı içindeysen, dayanıklı olmayı keşfedeceksin. uygunsuz sözler veya küfürler duyarsan içindeki sabrı keşfedeceksin. bunu alışkanlık haline getirirsen, eşyanın görünen yüzü seni kendine sürükleyemeyecektir."
 • xvıı:
  - "bir dramada, yazarın hoşlandığı şekilde rol alan bir aktör olduğunu unutma. kısaysa kısa, uzunsa uzun. eğer senin bir dilenciyi, sakat bir insnaı, bir yöneticiyi ya da herhangi bir kişiyi canlandırmanı istiyorsa, bunu doğal olarak uygula. çünkü sana düşen rolünü iyi oynamaktır, rolü seçmek ise başkasına aittir."