şükela:  tümü | bugün
1029 entry daha
 • sene 1776.
  bavaria'da akılcılığın, din özgürlüğünün ve evrensel insan haklarının yeni idealleri katolik kilisesi'nin kamu etkisindeki ağır işleriyle karşı karşıyaydı. atlas okyanusunun da ötesinde yeni bir millet bu ideallere dayanarak bağımsızlık hakkını iddia etti.
  weishaupt, kilisenin ideolojisinin eksikliklerine ışık tutarak gizli bir cemiyet aracılığıyla fikirlerini yaymaya karar verdi. gizli cemiyete ılluminatiadını verdi.
  `weishaupt, gizli cemiyetinin görüşlerini masonlardan örnek aldı. aslen orta çağın sonlarında seçkin taş işçilerinin cemiyeti olan masonlar masonluk zanaatını aktarmaktan çoğunlukla bilgi ve aklın ideallerini desteklemeye geçtiler.
  zaman içinde gösterişli gizli tekris törenleriyle birçok varlıklı ve etkin bireyleri içeren yarı gizli, seçkin bir cemiyete dönüştü. masonlara da katılıp onlardan üye toplarken weishauptkendi paralel cemiyetini yarattı.

  1784 yılında etkili bilginler ve politikacılar da dahil olmak üzere 600 den fazla üyesi vardı. illüminati üyeleri arttıkça amerikan devrimide hız kazandı. bu sırada illuminatinin varlığı herkesçe bilinen bir sır haline gelmişti. hem illümanite hem de masonlar özellikle toplumun varlıklı seçkinlerini çekiyordu. bu gruplar illede dine karşı değildi. din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını istiyordu.
  illuminati üyeleri yerel yönetimde ve üniverstilerde önemli mevkilere gelince bavaria dükü tarafından 1784 kararnamesi tüm gizli cemiyetleri yasakladı. kuruluşundan 9 sene sonra grup dağıldı ve weishaupt sürgün edildi.

  illuminati daha sonra kısa varoluşundan 10 sene sonra fransız devrimini ve monarşinin yıkılışını planladıklarını iddia ettiler. abd de ise vaiz morse devlete karşı olan illuminati komplosunun benzer bir fikrini ileri sürdü. ama gizli bir cemiyetin siyasi bir devrimi planladığı düşüncesi günümüzde hala var olsa da illuminatinin hayatta kaldığı, faaliyetlerini gizlice sürdürdüğüne dair bir kanıt yok.

  akılcılık fikri illuminatiyle başlamadı ya da bitmedi aksine, illümanita kurulduğunda yapım aşamasında olan ve o dağıldıktan çok sonra da devam eden bir değişim dalgasını temsil eden bir topluluktu.
15 entry daha