şükela:  tümü | bugün
207 entry daha
 • hayatı, sahip olduğu zenginliği, çin komünist partisine yakınlığı ve diğer tüm özellikleri bir yana kendisi her şeyden önce bir sinema emekçisidir. ve bu sıfatı gerçek anlamda hak eden dünyadaki birkaç sinema oyuncusundan biridir. daha yirmili yaşlarının sonundayken çektiği çoğu filminde kulladığı dövüş koreografilerini ve aksiyon sahnelerini onca parası ve imkanına rağmen amerikan sineması halen çekememektedir. ne alaka diyeceksiniz biliyorum. onca amerikan yapımı aksiyon filmini çöpe attığımı düşüneceksiniz. ama kıyaslama yaparken jackie chan'in 70'lerin sonu ve seksenlerin başında hong kong'ta çektiği filmlerinin hiçbirinde bilgisayar efekti veya dublör kullanmadığını hesaba katmanız gerekiyor. böylesi imkan ya da daha doğrusu imkansızlıklarla amerikalılar onun filmlerine yakın bir film çekebilmiş değildir. tabi bunları yazarken jackie chan'in hollywood'da çektiği filmleri saymıyorum. o filmler, hollywood finansörlüğünde jackie chan ve ekibinin emekleriyle çekilebildi. jackie chan ve stunt ekibi olmasa o tarz filmleri amerikalıların çekebilmesi mümkün değildir. tabi bunun birçok sebebi var. hollywood tipi oyuncuların jackie chan gibi vizyonları kesinlikle yok. jackie chan ile kıyaslanabilecek tek bir oyuncu var o da tom cruise. tom cruise da son aksiyon filmleriyle bir oyuncunun çekebileceği en zor ve en orijinal aksiyon sahnelerini dublör kullanmadan çekmiş bulunmakta. bu anlamda onun da aksiyon sinemasına verdiği emeği göz ardı edemeyiz.

  2016 yılında hollywood reporter'ın roundtable programında yer alan yönetmenlere: "dünya bir atom bombası ile yok olmanın arifesinde olsa ve gelecekte karşınıza çıkacak uzaylılara göstermek için yanınıza bir filmin tek bir sahnesini almak zorunda kalsanız o sahne ne olurdu" diye sorulur. katılımcılar arasında tarantino da vardır ve hiç düşünmeden jackie chan'in 1992 yapımı filminin final sahnesini kurtaracağını söyler ve bir sonraki medeniyete "bakın bizler bu tarz sahneler çekebiliyorduk" diye de açıklama yapmaktan kaçınmaz.

  gerçekten de jackie chan'in filmlerinde gördüğünüz pek çok aksiyon sahnesi, ağzınız açık izleyeceğiniz türden sekanslardır. gördüklerinize inanamazsınız. bunları nasıl çekebilmiş diye kendinize sorup durursunuz. halbuki jackie chan, hemen hemen her filminin ardından kamera arkası görüntülerini koymayı adet edinmiştir. sizler koltuklarınızda rahatça izlerken bakın bizler bu filmleri çekerken ne zorluklar çektik demek içindir o görüntüleri koyması.

  bu arada filmleri yalnızca aksiyon anlamında değil sinemasal açıdan da oldukça kaliteli filmlerdir. ne yazık ki jackie chan filmleri genel olarak hor görülür. entel sinema severler tarafından onun filmleri pek ciddiye alınmaz. halbuki "time dergisi" 1923 ile 2005 yılları arasında çekilmiş filmler arasından seçtiği `tüm zamanların en iyi 100 filmi` listesinde jackie chan'in 1994 yapımı jui kuen ii filmine de yer vermiştir. elbette ki şimdiye kadar 100'den fazla film çeken jackie chan'in çöp denebilecek pek çok filmi vardır. fakat bunca filmi arasında ismini sinema tarihine altın harflerle yazdırdığı filmlerini de unutmamız gerekir. ayrıca kendisi basit bir aksiyon ve komedi oyuncusu değildir. 2017 yılında yer aldığı the foreigner filminde de oynadığı rolüyle bunu ispatlamıştır zaten.

  inanın yıllar sonra bile jackie chan'in 1980'lerde çektiği police story başyapıtlarını sinema tarihinin en iyi aksiyon filmleri arasında göstermeye devam edeceğiz.

  20) the foreigner (2017)
  19) new police story (2004)
  18) miracles: the canton godfather (1989)
  17) rumble in the bronx (1995)
  16) who am i? (1998)
  15) dragons forever (1988)
  14) armour of god (1986)
  13) operation condor: armour of god 2 (1991)
  12) shanghai noon (2000)
  11) rush hour (1998)
  10) wheels on meals (1984)
  9) project a (1983)
  8) project a part ii (1987)
  7) snake in the eagle's shadow (1978)
  6) the young master (1980)
  5) drunken master (1978)
  4) supercop (1992)
  3) drunken master ii (1994)
  2) police story 2 (1988)
  1) police story (1985)

  debe editi

  tarantino'nun bahsettiği sahneyi de buraya iliştireyim. söz konusu sahneyi bulup gönderen double1287 ye de tekrar teşekkürler.
2 entry daha