şükela:  tümü | bugün
56 entry daha
 • kabaca ;
  boşnak- müslüman güney slavı
  hırvat-katolik güney slavı
  sırp-ortodoks güney slavı olarak bilinse de, bu eksik bir tanımlamadır.
  bosnia, herzeg, hrvatia, servia bunlar bir zamanların beylik-devlet tarzı oluşumlarıydı, (bizim anadolu beyliklerinden osmanoğulları, karamanoğulları, germiyanoğulları vb.)
  herzeg ve hrvatia hırvatlara aitti. hırvatlar macarlarla personal union kurarak katolikliği benimsedi, sırplar ise bizans etkisinde kaldığından ortodoksluğu benimsediler fakat en karmaşık durumda olan bosnaydı; bosnalı slavların mezheplerüstü kendilerine ait bir kilisesi vardı, bosna kilisesi ne katolikliğe ne ortodoksluğa aitti ve yıllarca iki taraftandan da sapkın olarak nitelenip haçlı seferlerine maruz kaldılar. ayrıca bogomilizm gibi o dönemin yeni akımları için bosna bir sürgün merkezine dönüşmüştü. (bkz: bogomilizm)bogomiller bedenlerini tapınak olarak gören, kilise inşaa etmeyen, üçlemeye inanmayan, haç, resim, heykel gibi şeyleri reddeden, oruç tutan bir hristiyanlık mezhebiydi.(ilginç bir şekilde bazı kaynaklarda günde 5 kez ibadet ettiklerine dair bilgiler var.) bosna kilisesi ve bogomilizm mensupları osmanlı fethi öncesi bosna'da çoğunluğu oluşturuyorlardı böylece boşnakların islam'a geçişleri tüm balkan coğrafyasında en hızlı ve en kalabalık şekilde olmuştur.
  edit: ayrıca bosna, sırbistan'dan eski bir devlettir dolayısıyla boşnaklar sırp müslümanı olamaz. bosnalı sırplar olsa olsa boşnak ortodoksu olur.
12 entry daha
hesabın var mı? giriş yap