şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
34845 entry daha
 • görsel

  japonya- okinawa sahillerindeki kum gördüğünüz gibi 1 milimetre boyutunda binlerce küçük ''yıldız'' içermekte. bu kum taneleri aslında 550 milyon yıl önce okyanus tabanında yaşamış deniz protozoasının dış iskeletlerinden; çoğunlukla da deniz tuzunda mevcut minerallerle beslenen ve tek hücreli organizma olan foraminifera'dan oluşuyor. elinizde binlerce yıldız tuttuğunuzu görmek için bütün yapacağınız sadece bir avuç kum alıp büyüteçle bakmak...

  aynı şey bermuda için de geçerli, yosun nedeniyle pembe renkte görülmekteler.. bu küçük yıldızlar, ne bir hayvan, ne de bir bitki, üstelik 500 milyon yıldır yeryüzünde mevcut. kelimenin tam anlamıyla deniz yıldızı değiller, ancak bir yıldız görünümü de dahil olmak üzere, türe bağlı olarak birçok şekli alabilen ve boyutları genellikle 38 mm ile 1 mm arasında değişen mineral kabuğu protozoalar...hoş.

  kaynak

  teşekkür edit'i: vegan yamyam nickli ekşi sözlük yazarının, konuyla ilgili olarak nick altımda çeviri kaynaklı bir takım sıkıntılar olduğunu belirten açıklamasını gördüm. kendisine teşekkür ediyorum değerli katkıları için.

  (bkz: #128343336)
3790 entry daha
hesabın var mı? giriş yap