şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
16528 entry daha
 • ufkunuzun iki katına çıkacağının garantisini veremiyorum ama meraklılarına gelsin dedim animasyon dünyasından:

  1) wall-e filmindeki eve iphone ve ipodu tasarlayan kişi tarafından tasarlanmıştır.

  2) frozen filmindeki anna karakterinin nişanlısı ile yaptığı düet bir karakterin bir villian yani hikayedeki kötü ile yaptığı ilk düet olma özelliğine sahip.

  3)fantasia filmindeki güçlü büyücünün adının yen sid olması ve bunun aslında disney kelimesinin tamamen karıştırılmasıyla elde edilmesi. (asıl güçlü büyücünün bu dünyayı bize yaratan ve inşa eden disney olduğu alt mesajı içerdiğine inanmak istiyorum)

  4)monster inc. filmindeki -ki kendisi en sevdiği film olur- boo karakterinin film boyu hiç geçmese de gerçek adının mary olduğunu yaptığı resimde görüyoruz. şöyle ki

  5)güzel ve çirkin'den tanıdığımız güzel yani belle karakteri disney prensesleri arasında gözleri ela olan tek prensestir.

  6)pocahontas ise disneyde tattoo yani dövme sahibi olan tek prenses karakterdir.

  7)kurbağayı öpüp prens yapmasıyla bildiğimiz tiana ise disneyde gamzeleri olan tek prensestir :)

  8)uyuyan güzel olarak bildiğimiz prenses aurora disneyin toplamda en az replik ve sahnesi olan prensesidir.

  9)kül kedisindeki yakışıklı prens ve uyuyan güzeldeki kötü kraliçe disneyde film ve kitaplarda geçmemekle birlikte hiç bir kaynakta isimlendirilmeyen önemli iki karakterdir.

  10)küçük deniz kızı olan ariel tritonun kızıdır ki triton da deniz tanrısı olan poseidonun oğludur. ki bir çoğumuzun bildiği üzere poseidon zeus'un erkek kardeşlerinden biridir. zeus'un da hercul'ün babası olduğu düşünelecek olursa. hercul ve küçük deniz kızının aslında akraba olduğunu rahatça söyleyebiliriz :)

  11)disney bildiğimiz üzere sadece animasyon değil filmlere de sahip. tamamı içerisinde en çok para harcanan filmlerkarayip korsanlarının üçüncü filmi olan dünyanın sonu ve ikinci sırada da ilginç bir şekilde karmakarışık ismindeki rapunzelvar. buna şaşırmak serbest

  12) frozen filmindeki hans karakteri 23 yaşında olarak tasarlanmış disneyin en genç kötüsü olmuştur.

  13)dumbo karakteri adına film olup da -yani başrol- konuşmayan tek disney karakteridir.

  14) şimdi çok sevdiğim bir tane geliyor. güzel ve çirkindeki son dövüş sahnesinde gaston aslında ''time to die'' diye bağırmakta ama yaratıcıları son aşamalarda bunun bir animasyon filmi için fazlasıyla karanlık bir replik olduğuna karar veriyorlar ve gaston "belle is mine" diye bağırıyor. fakat yine de ağız hareketlerine dikkat ederseniz çizimlerde aslında "time to die" dediğini farkedersiniz.

  15)oldukça ilginç bir bilgi ise lilo ve stich filmindeki liloyu orjinal dilinde izliyorsanız duyduğunuz ses halka filminde şu sahneden tanıdığımız bir nesli korkulu rüyalara sevk eden samara isimli karaktere ait.

  16)güzelin yani belle in yaratıcısı belle'in saçından küçük bir parçayı yüzüne düşürerek onun mükemmel olmadığını anlatmak istemiş aslında. ama karakteri bu kadar mükemmel tamamlayan bi ayrıntının bu amaçla yapılmış olması beni gülümsetiyor :)

  17)brave yani cesur filmindeki merida karakterine kadar disneyde arielden yani küçük deniz kızından başka kardeşi olan prenses yoktur. (bi de ben varım esjajh)

  18)walt disney denen şahsımın en büyük idolü bizzat kendisi en sevdiği animasyon sahnesinin külkedisinin elbisesinin değişim sahnesi olduğunu söylemiş.

  19)aa az kalsın unutuyordum. küçük deniz kızı ayrıca çocuk sahibi olduğunu gördüğümüz tek prensestir. adı melody :)

  20)sihirli lambası ile bildiğimiz aladdin film boyu ne zaman yalan söylese anlarız çünkü şapkası yüzüne düşer. :)
  pinokyoyla kalmamış yalanın kendini ele verdiği mesajını her fırsatta vermiş disney bize

  21)pamuk prenses disney prensesleri arasındaki en genç olanıdır. yaşı 14tür. ve prensesler arasında teenage olmayan tek karakter frozen hikayesindeki elsadır kendisi 21 yaşındadır.

  22)yine çok sevdiğim bir ayrıntı: aslan kralda aslanların kükrediğini her duyuşumuzda aslında kaplanları duyuyoruz sesler onlardan alınmıştır :) film yapımcıları aslan kükremelerini yeterli derecede güçlü bulmamışlar. bu bilgiden sonra bir süre nasıl olur lan bu diye youtubeda kükreme karşılaştırdım.

  23) kayıp balık nemoda
  "balıklar yemek değil dostumuzdur" mottosuyla bildiğimiz vejeteryan köpekbalığı bruce aslında jaws filminde kullanılan köpekbalığının adının bruce olmasından dolayı bruce olarak adlandırılmış. şöyle ki

  24)101 dalmaçyalı toplamda tamı tamına 6.469.952 benek var. vov

  25)rapunzel sadece en uzun saçlara sahip olmakla kalmamış aynı zamanda en büyük gözlere de sahipmiş disney prensesleri arasında.

  26)ve bizim mickey mouse'umuzun asıl düşmanının adı "mortimer"miş arkadaşlar. şöyle ki

  27)en güzellerinden biri geliyor : toy story filminden kısa bir süre sonra disneyin müthiş adamlarından dördü john, joe, pete ve andrew 1994te bir öğle yemeğine çıkıyorlar. ve 1 saatlik yemek sonunda 4 yeni fikir üretiyorlar. bunlar : kayıp balık nemo , monsters inc yani sevimi canavarlar , bir böceğin yaşamı ve wall-e dir.
  kendileri bunu çok özel büyülü bir andı diye anlatmışlar sonrasında :)

  28)pixarın adına film yapmayıp her animasyonuna koyduğu pizza planet inanılmaz aile filmi dışındaki her filmde mutlaka görülür

  30) ayrıca wall-e ve star warstan tanıdığımız r2-d2 karakterleri aynı kişi tarafından sesiyle hayat verilmiş karakterlerdir. :)

  31)joe ranff isimli insan arabalar filminin yaratıcısı ve yönetmenidir. kendisi arabalar yapım aşamasındayken bir araba kazasında ölmüştür. son derece üzücü bir tesadüf.

  32)gözbebeklerimden biri olan inside out yani ters yüzün yaratılışı sırasında ralph egglestone bir fikir ortaya atmış ve şampanya köpükleriyle çalışılarak joy yani neşe karakterinin parlamasını istemiş. 8 aylık bir çalışma sonucunda bu olmuş ve ralph çok beğenip tüm duygulara bunun eklenmesini istemiş :) sonuç ise mükemmeliyet

  33)inside out filminde riley brokoliden nefret etmektedir bunu biliyoruz ama bunu biz böyle biliyoruz mesela. film için bir kaç farklı çizim tasarlanmış çünkü bazı ülkelerde brokoli olması mantıklı olmuyormuş. mesela eğer japonyada izliyorsanız riley o sahnede green bell peppers isimli bir sebzeyi reddediyormuş. aynı şey babanın kafasının içerisinde olmuş. hokey her ülkede tanınmadığından ülkeden ülkeye futbolla değiştirildiği versiyonları yapılmış.

  34)up yani yukarı bak filminde
  şişirilen ve evi uçuran son balon 10.297.balonmuş :)

  35)ayrıca gördüğünüz ve tanıdığınız karakterlerin öyle tamamen de hayal olduğunu düşünmeyin derim ben. misal oyuncak hikayesinin yaratıcısı john lasseter kendini bizzat buzz ışıkyılına aktarmıştır :)

  ben bu listeye kendimi tutamam daha da devam ederim ama kimse okumaz djdfkl
  olsun ya kimse okumazsa bi ben bi de benim bi ejderha var o okur :)

  edit: imla
  ve unutulan bir kelime yüzünden aşırı değişen anlamı düzeltmemi sağlayan concerta arkadaşa teşekkürler

  şuraya bölüm 2 yazdım :) (bkz: #64610367)
11600 entry daha