şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
20280 entry daha
 • insanın, kutup ayısının ciğerini yediği takdirde öleceği gerçeği. bunun nedeni ise kutup aysının ciğerinde haddinden fazla a vitamini bulunması.

  kutup ayıları, a vitaminini biyolojik olarak biriktiren en iyi etoburlardır. bazı vitaminler suda çözülürken, a vitamini sadece yağda çözünür. a vitamini diğer vitaminlerin aksine idrar yoluyla vücuttan çıkamaz. bunun yerine, vücudun filtrasyon organında, zehirli besinler karaciğerde toplanır. bu olay hipervitaminoz durumuna yol açar.

  rakamlara vuracak olursak bir insanın, bir günde alabileceği (rda*) a vitamini limiti 900 mcg (miligramın binde biri) iyi durumda olan bir kutup ayısının ciğerinden bir ısırık almanız bile sizi hastanelik edebilir. öyle ki kutupayısının ciğerinde toplam 52.195 kapsül tutarında a vitamini bulunmaktadır. bu da tek bir kutup ayısının ciğerinde size 143 yıl yetecek kadar a vitamini bulunduğu anlamına gelir.

  tek bir kutup ayısının ciğeri 52 yetişkin insanı öldürecek kadar fazla miktarda a vitamini taşıyormuş. konudan bağımsız olarak; kutup ayıları insan etinin tadından hoşlanarak yiyebilen tek canlıymış.

  *rda: tavsiye edilen günlük alınması gereken besin miktarı / recommended daily allowance
  https://www.fitekran.com/rda-nedir/
  kaynak: http://www.sciencefocus.com/…-if-you-eat-polar-bear’s-liver
19336 entry daha
hesabın var mı? giriş yap