şükela:  tümü | bugün
  • susurluk kazasi,ecevit suikasti ve ozal suikasti gibi olaylarin icinde parmagi oldugu dusunulen gizli orgut.. derin devletin uzantisi..
  • "ergenekon genelkurmay'in da, hukumetlerin de, burokrasinin de herkesin ustunde bir orguttur. yasayla falan kurulmus bir orgut degildir. bu, 27 mayis darbesinden sonra cia, pentagon tarafindan kurdurtulmus. bunun icinde bulunan insanlar da buraya hizmet eden insanlardir. ama bunlar vatana ihanet olsun diye hizmet etmezler. biz vatani kurtariyoruz, vatana hizmet ediyoruz, vatana yararimiz dokunuyor dusuncesiyle bu orgutun icinde yer almislardir. ozellikle amerika'daki kontrgerilla egitimi gormus olan, bu kurslardan gecmis olan generallerin bir bolumu yeri geldiginde bu kontrgerilla icinde yer alir. sonucta ben daha baska insanlardan ergenekon'u arastirdigimda sunu gordum: bunun icinde subaylar var, emniyetciler var, profesorler var, gazeteciler var, isadamlari var, siradan insanlar var. bugun ceteler dedigimiz bu kucuk birimler var ya, iste bu birimler ergenekon'un icindeki birer bolum, birer parca. adini saydigimiz kisiler de ergenekon adi verilen bu ust orgut tarafindan kullanilan tetikciler."

tumgeneral memduh unluturk (ergenekon mensubu)
  • örgütlenmeyi ilk ortaya çıkartan, darbeci sivil ve askerlerle uzun görüşmeler yapan erol mütercimler'dir.
  • an itibari ile operasyon yapılan örgüttür.
    operasyon sonucunda içlerinde emekli tümgeneral veli küçük, avukat kemal kerinçsiz, akşam gazetesi yazarı güler kömürcü ve türk ortodoks patrikhanesi basın sözcüsü sevgi erenerol'un da bulunduğu 60 kişi gözaltına alınmıştır.

bir yıl sonra gelen edit:
    iş nerden nereye geldi. kendimi iran devrimine destek vermiş devrimciler gibi hissediyorum...
    (bkz: ergenekon operasyonu)
  • fırından yeni çıkarılmış örgütümüz. işin ucunun yine dönüp dolaşıp fethullah hocaya varacağını düşünmekteyim...
  • (bkz: gladio)
  • "kimin suçlusu daha masum" münazarasında esaslı, fakat fikir aleminden yeterince beslenenememiş avukatları ile savunabilecek bir çete. mahkeme kapılarında avukat cüppesi ile dikilmek suretiyle kendi paşa gönlünün istediği karar çıkmadığı için adliyede arbede çıkaran türkoğlutürk teşkilat adamları , bir türlü şehit olamayan sekiz askerin varlığı ile tadı kaçan gazeteci , meskun mahaldeki evini tabur silahlığı gibi donatan bir asker, danıştay baskını dolaysıyla kendinden haberdar olduğumuz ve bir daha da kendini unutturmayan emekli bir yüzbaşı vs. vs. ve finalde susurluk davasından bu yana her soru işaretinin noktasında duran emekli bir general. onun yeri bambaşka. merhum hrant dink'in de en çok korktuğu şahıs. susurluk "kazasından" saçı bile dağılmadan üç meslektaşının kurduğu komisyonda "sorgulanarak" çıkan , "beraat eden" bir ulu kişi. susurluk komisyonu'na dahi gitmeye tenezzül etmeyen (!) bir tuğgeneral.
    ve bunca karanlık , kirli olayın suç işleme ve hukuku ihlâl etmek kısmında hemfikir olup, "yaptılar ama bir sor neden yaptılar" müdafaası ile ortalıkta sırıtan onlarca, yüzlerce,binlerce tosun...
    karanlık öyle bir bastırdı ki "hak yolunda bile tek yürünemeyecek" kadar ürkütücü olmaya başladı herşey.
  • "ergenekon genelkurmay'in da, hukumetlerin de, burokrasinin de herkesin ustunde bir orguttur. yasayla falan kurulmus bir orgut degildir. bu, 27 mayis darbesinden sonra cia, pentagon tarafindan kurdurtulmus. bunun icinde bulunan insanlar da buraya hizmet eden insanlardir. ama bunlar vatana ihanet olsun diye hizmet etmezler. biz vatani kurtariyoruz, vatana hizmet ediyoruz, vatana yararimiz dokunuyor dusuncesiyle bu orgutun icinde yer almislardir. ozellikle amerika'daki kontrgerilla egitimi gormus olan, bu kurslardan gecmis olan generallerin bir bolumu yeri geldiginde bu kontrgerilla icinde yer alir. sonucta ben daha baska insanlardan ergenekon'u arastirdigimda sunu gordum: bunun icinde subaylar var, emniyetciler var, profesorler var, gazeteciler var, isadamlari var, siradan insanlar var. bugun ceteler dedigimiz bu kucuk birimler var ya, iste bu birimler ergenekon'un icindeki birer bolum, birer parca. adini saydigimiz kisiler de ergenekon adi verilen bu ust orgut tarafindan kullanilan tetikciler."

tumgeneral memduh unluturk (ergenekon mensubu)

--------------------------

“bir örgütle karşı karşıya kaldım, bu örgütün ismi ergenekon’muş”

turgut özal (merhum)

-------------------------

soru: katilin, cumhuriyet gazetesini bombalamak için kullandığı bombaları 'piyasadan' bulmak mümkün mü peki?

bombalar mke tipiydi galiba... piyasadan bulamazsınız onları. bu bombalar askerde ve poliste olur. başka kimsede olmaz. (...)

soru: (...) olayda derin devletin de parmağı olduğu anlamına gelmez mi bu o zaman?

size göre derin devlet nedir? derin devlet bence şudur. türkiye'de milli-laik çizgi dışına çıkıldığında kendi kendine harekete geçen bir mekanizma gibi görünüyor derin devlet. bunlar devlette hâlâ görev yapan veya emekli olmuş kişiler olabilir. bankacı olur, bakkal olur. yani derin devlet her kesimden oluşan bir yapılanma gibi görünüyor.

soru: gladio'yu, kontrgerillayı anlatıyorsunuz...

gazeteler 'ergenekon' diye manşet attı. bu tür bir yapılanma bu. türkiye'de derin devletin halkın ve ülkenin çıkarları için mücadele ettiğine ben inanmıyorum. eski bir nato yapılanması bu. bu yapılanmanın çok büyük bir güce ve paraya sahip olduğu iddia ediliyor. ben de öyle tahmin ediyorum. bu ülkede hangi olaya el atsanız bir çete bağlantısıyla karşılaşıyorsunuz. mesela bir 'küre' operasyonu yapıldı, içinden 'sauna çetesi' çıktı. bence devletin bu tür oluşumlarla mücadelesi zayıf. çetelerle mücadele etmek için siyasi irade yok. oysa gerekli birimler oluşturularak hiçbir kurumdan ve kişiden çekinmeden çetelerin içinde kim varsa sonuna kadar gidilmesi gerekir. bir de şu var. türkiye'de derin devlet kavramı yozlaştırıldı.

soru: 28 şubat'ı kim yaptı?
    ergenekon. ergenekon, derin devlettir. türkiye gerginlik yaşamasın diye biz bazı şeyleri dondurduk ama çok ileride açıklayacağız. (...)

bülent orakoğlu (eski emniyet genel müdürlüğü istihbarat daire başkanı)
    ----------------------------------
    ----------------------------------
    gerçi istihbarat daire başkanı falan bunlar da kim, yılmaz özdil onay vermediğine göre olmayan terör örgütüdür.
  • bir orgut degil, bir anlayistir.
    bir yapilanmanin ismi degil, bir fikrin telafuzudur.
    bir numarasi iki numarasi bu yuzden herkes de olabilir, hic kimse de.
    bu sebeple cok takilmamak lazim kucuk'e* buyuk'e*, dogu'ya* bati'ya*, bordo'ya* yesil'e.