• orijinal ürünlerin patent koruma süresi dolduktan sonra piyasaya sürülebilen ilaçlardır.

orijinal molekülle birebir aynı özelliklere sahip olmaları istense de, bunun pratikte pek mümkün olmaması nedeniyle, ilacın kana karışma hızı ve kandaki konsantrasyonunu gösteren bazı parametreler kullanılarak iki molekül karşılaştırılır. bir ilacın "eşdeğer" kabul edilebilmesi için bu parametrelerin, orijinale kıyasla %80-%125'lik aralıkta bulunması gerekir.

eşdeğer ilaç üreten firmanın, ilacın hastalık üzerine etkinliği ile ilgili bir veri sunmasına gerek yoktur. ancak yapılan bazı çalışmalar bu konuda "eşdeğer" denilen ilaçların aslında orijinale kıyasla daha az etkili olduğunu göstermektedir.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…c/articles/pmc2732938/
  • bir de doktorun yazdığı ilacın orjinal olduğunu sanıp da eczanenin verdiğinin eşdeğer olduğunu iddia eden hasta grubu vardır. sen her zaman doktorun orjinal ilaç yazıp da eczacıların eşdeğer verdiğini mi sanıyorsun?
  • çoğunlukla tercihimi orjinal ilaçtan yana kullanan birisi olarak şüpheyle baktığım, eczacıların ise en büyük ekmek kapısı olan ilaçlardır.*

biyo eşdeğerlik diye bir hadise var ki; etken madde ve miktarları aynı olan iki ilacın (farmasötik eşdeğer), oral olarak uygulandığında biyoyararlanımlarının benzer olması mevzusu. ancak burada püf nokta benzerlikte. +/- %20 gibi bir pay var benzeme noktasında.

mesela ben a ilacını buldum. 500 mg'lık parasetamol içeren bir ilaç. arkadaşım da gitti b ilacını yaptı o da 500 mg parasetamol içeriyor. onun yaptığı ilaç benim yaptığımın gösterdiği etkinin %90'ını gösteriyor diyelim. eşdeğerlilik konusunda bir sorun yok çünkü %80-120 arası bir değer ruhsat için yeterli. sonra başka bir arkadaş dedi ki ben de b ilacını asıl ilaç olarak alıp c ilacını yaptım ve bu b'ye %80 benziyor. sonra d, e, f diye kopyadan fotokopi ilaçlar yapılıyor. asıl ilaç olan a'ya göre kalite iyice düştü. sonuçta ne oluyor gitgide ilaç kalitesi düşüyor.

ilaç firmalarının asıl işi ticaret ve kar. amaçları sizi iyileştirecek ilacı minimal maliyetle üretmektir. zaten ilacı orjinali gibi üretse maliyeti ona yakın oluyor ve piyasada ona gerçek rakip oluyor. çok fazla olmasa da böyle ilaçlar var. ancak çoğu firma kopyanın kopyasını yaparak piyasaya ilaç adı altında kireç sürüyor.
  • muadil oğlumu yerden yere başını vurmasına, çırılçıplak durmak isteyecek kadar saykolaşmasına sebebiyet verdi, orijinalinde ise bu belirtilerin hiçbiri görülmedi. uzak durmak gerek.. her şeyin muadili zabıta memurlarınca kovalanırken ilaç sektöründen bunun izinli-devlet onaylı oluşuna anlam veremiyorum.
  • genellikle eczanedeki kalfalar tarafından para kazanmak adına önerilen, ancak kesinlikle kabul edilmemesi ve başka bir eczaneye gidilmesi gereken ilaçtır.

tamam belki zararı yok ama belli ki faydası da esas yazılan ilaca göre daha az olabilir. hemen kaçınız mekandan efenim.*
  • etkinliği benzerdir ama kesinlikle eş değildir. molekül bazında birebir aynı olması lazım ki eş olsun ama eşdeğer ilaçların benzer etkinliğe ve benzer etki gücüne sahip olduğu da kesindir. kritik bir hastalığınız yoksa eczacınızın verdiği ilaçtan şüphe duymanıza bence gerek yok. bir de kronik hastalıklarda müstahzar değiştirmek pek önerilmemekte. ama idrar yolu enfeksiyonu için ha cipro almışsın ha ciprasid, fark etmez.
  • uyku ilacı: süt, yoğurt
    müsil ilacı: muz, kahve
    kabız ilacı: erik, zeytinyağı
  • çok kafa karıştırır.. aynısı değil yaa diyenler vardır.
    kendilerini arveles ve ketesse arasında ki 5 farkı bulmaya çağırıyorum..
    ben bir eczacı olarak isimleri hariç bir fark göremedim.
    aynı etken madde, aynı miktar, aynı fabrika.. sadece kutulama bölümüne giderken fark çıkıyor
    ama sen eczacıdan falan daha çok bildiğin için illa ki arveles alacağım diye tutturursan daha fazla ödersin.
    o da senin mallığın arkadaşım hiç bir hekim, hiç bir ilaç çare olamaz.
  • eşdeğer ilacın eşdeğer ilacını alarak kombo yaptığım ilaç türü. efenim şöyle ki nizoral isimli şampuan artık bulunmuyor aynı etken maddeli ketoral şampuanı alıyordum artık o da gelmiyormuş. yerine konazol isimli ilaç bulabildim. kendimi yutupta arifin mençıstıra attığı golden olmadık videoya gitmiş insan gibi hissediyorum.
  • benim şüpheyle baktığım mamuller. 5-6 yıl önce eşdeğer bir antibiyotikten ciddi derece etkilenmiştim. daha önce de kullandığım antibiyotiğin eşdeğerini ilk kullandığımda sıkıntılar yaşadım. o zamandan bu yana büyük markaların ilaçları olduğundan emin olmaya çalışıyorum.
hesabın var mı? giriş yap