• (bkz: esnafin her sikten sikayetci olmasi)

ben kendimi bildim bileli bu ulkede inovatif ne varsa kucuk esnaf bundan yakinir. bu dunyanin kurali bu amk. aglicaksaniz oynamayin
  • internetten 200 lira olan perdeye 800 lira fiyat ceken esnafin zirlamasidir efenim, tez zamanda en acili sekilde batmalarini yuce allahtan niyaz ederim. selam ve dua ile

edit: esnaftaki ayni marka, ayni kalite, ayni dikim perdeyi kargo dahil 200 e aldim, aglayarak gunlugunuze yazabilirsiniz kips

edit2: adam kaziklayamadigi icin cahil salak falan demis cok acimis kiyamam. bak arkadas perdede sorun cikarsa onu birakip yine internetten baska bir perde alirim, gider 14 gun icinde iade surecini baslatir degistiririm ama sana 4 katini vermem. insallah amazon perde olayina da el atar belli ki cok lazim.
  • "ancak koç, sabancı falan da tutup kola, ekmek, çikolata, peynir falan satmasın bir zahmet." yooo abur cuburu da ekmeği de migros sanal marketten alıyorum. mahallede ki dallama bakkaların nerede sakladığını bilmediğim ürünlerinden ucuza hemde.
    esnaf kim? sigaraya gelecek zammı önceden haber alıp sigaraları saklayan tipler mi? ben küçük burjuvayı korumak zorunda mıyım? iki burjuva arasından işime geleni seçiyorum.
  • çamaşır makinası aldık geçen gün.

evimin yakınındaki bosch magazasına gittik modellere baktık vs. magaza istediğimiz modele 5.400 fiyat verdi en son 5.200 olur dedi. başka bir mağazaya gittik 5700 fiyat verdi. bosch'un kendi internet sitesinde 4750 teknosa'da 4600. teknosa'dan indirimle 4200'e aldık.

şimdi bir malın bu kadar çok fiyatı olmaz cuma sipariş etsem 500 lira fazla verecektim makineye. internet kullanamayan biri olsam 5.200'e alacam. satıcıya güvenen yaşlı biri olsa 5.700'e alacak bu aleti.

tamam magazada ürün satmanın maliyeti vardır ama normal karı ne ise onun oranını kazanırsın. %50 fiyat da koymazsın yani.

yani bu eski kafa ile fazla sürmez bu magazaların yayın hayatı.
  • her şey dengeye oturacak. piyasa, dengesini bulacak.

esnaf internetten daha pahalıya satıyor, çünkü ülkemizde dükkan kiraları astronomik olmanın da ötesinde.

bu dükkanlar yavaş yavaş kapanacak, dükkan sahibi kan emici vampir orospu evlatları bugün 35bin liraya kiraladıkları dükkanı yarın 3500 liraya zor kiralayacaklar. ve dükkanlar tekrar açılacaklar. haliyle e-ticaretteki gibi daha düşük kâr marjıyla satış yapabilecekler.

hepsi süreç meselesi.

veya da daha kötüsü;
    herkes e-ticaret işine girecek. bugün 1 lira verilen reklama, yarın 4 lira 5 lira 10 lira verilmek zorunda kalınacak. bu da haliyle ürün fiyatlarına yansıyacak.

eskiden 50 liraya aldığınız malı, reklam maliyeti nedeniyle 70 liraya satacaklar. ve her şey, dükkanlardaki fiyattan satılmaya başlanacak.
  • klasik esnaf zırlaması. esnafın canı sıkılmasın diye gelişmeyelim o zaman. yeni dünya'ya ayak uydurmak bu devrin en önemli gereksinimidir bence. ya ayak uyduracaksın ya da geçmişte örneği bolca bulunan iş kolları gibi yok olacaksınız bu kadar basit.
  • peki tüzel kişi de böyle mi düşünüyor? hiç zannetmiyorum, adamlar müşteriyi online'a çekip dükkanlara kira, personele maaş + sigorta gibi giderlerden yırtmak istiyor. bankalar bile tüm bankacılık işlemlerini dijital'e taşıyıp şubeleri ve dolayısıyla personeli azaltma derdinde. adı üstünde küçük esnaf da sisteme dahil olmak yerine klasik devam edip tüm hızıyla dönen koskoca çarkı bu serzenişleriyle durdurmaya çalışıyor.
  • neden e-ticaret portallarını tercih etmeliyiz;

ne idüğü belirsiz uygulamalar: getir, banabi. kurumsal, vergisini veren, her alışverişe fiş kesen, bir sorun olduğunda muhatap bulabildiğim, bilmem kaç bin kişiye istihdam sağlayan firmalar.

bundan şikayet eden esnaf: "eğer devlet bir önlem almazsa biz esnaf olarak o motorculara gereken dersi vereceğiz"

hayır bi de motorcunun olayla bir ilgisi de yok, evine ekmek götürmeye çalışıyor.
  • hala esnaflara gidip dolandırılan var mi? kirası, cartı, curtu benim alakam olmayan bir konu. tüketiciyi ilgilendiren sey ürünün fiyatidir. ayni ürün internette 20 lirayken gidip de magazadan 50 liraya alamam kusura bakmasin kimse. ayrıca aldığımı begenmezsem 14 gun içinde sorgusuz sualsiz iade edebiliyorum. kimse bana iade kabul etmiyoruz demiyor. hala gittigim birkaç esnaf var onlar da güler yüzlü samimi insanlar. artik devir eskisi gibi degil. alışmışsınız milleti gondiklemeye simdi milletin gözü açılınca kan agliyoruz diyorsunuz. güler yüzlü esnaf bulmak o kadar zor oldu ki..
hesabın var mı? giriş yap