şükela:  tümü | bugün
 • esriklik, uyuşturucu bir madde ile*** bilincin kapılarını izinsiz aralamaktır.
  bunun sonucunda bedensel ve zihinsel kontrolü kaybetmek bağımlılık yaratması itibariyle tehlikelidir.
 • (bkz: eserikli)
 • tasavvuf edebiyatında vecd olarak geçer. bilinçli olma halinin karşıtı olarak da kullanılır.
 • (bkz: duende)
 • yunanca ekstasis kelimesinden gelir.
  türkçe'ye kabaca çevirirsek, dışında tek başına olmak anlamına gelir.

  ayrıca
  (bkz: mihaly csikszentmihalyi)

  akışın keyfinin büyük kısmı günlük gerçekliğin dışında sıradan hayatın gerekleri ve endişelerinden tamamen kopmuş olma hissidir.
  ayrıca csikszentmihalyi'ye göre akış, herhangi bir aktivitenin ve dolayısıyla tatmin edici bir hayatın optimal keyfine giden yoldur.
 • zaman spiralleşir içindeyken. duman boğazını körüklemekte. minicik bir delik nefes için. gözlerin sislenmiş bir donmayla. uyku deniyor buna çoğu kültürde ama sen daha önce hiç uyumadın. bilmiyorsun. yaşamın senden çekilip gitmesini anlamaya çalışıyorsun. ilk günün. boğazında ise minicik bir delik. kandahar ile başlayan bir cümle kurmak istiyorsun ve hafiften yaz esintisini hissedip, sahile yakın bir yerde, bir şezlongda ya da sadece kumun üstünde boş bir dünya ile konuşmak istiyorsun, yanı başında biri varmışçasına. ayakların çıplak. üstünde krem rengi bir keten pantolon, düğmeleri karnına değin açık bir hawaii gömlek var. ayağa kalkıyor ve "ben, albert finney'im" diyorsun ki sarhoş değilsin, bir öğleden sonrasının siestasında, herkes uyur iken bir matador edası ile sokakları arşınlıyor ise hiç değil. kandahar diye geveliyorsun birkaç defa ama dudaklarından sadece kandahar dökülüyor, gerisi yok. boğazında bir minicik delik: nefes için. bir karasineğin dünyasından öte bir şey olmadığını düşünüyorsun. tek anlamın o karasinek ve orada, boğazında... kopernikan devrimini gerçekleştiyorsun, farkında bile değilsin. her şey başka bir şey artık ama görmüyorsun. sarhoş bile değilsin. yıldızlara bakmayalı ise çok zaman olmuş. gelip kulağına fısıldıyorum ve sırtüstü kendine kumlara bırakıyorsun ki sarhoş bile değilsin. gözün yıldızlarda, sen kumlarda, dünya ise oralarda bir yerde. evin yolunu bulur. bunun için endişelenme şimdi... gözün yıldızlarda, sen kumlarda.
 • xanaxla 4 saat
  papatya çayıyla 4 dakika sürer
  ama bir şiirle 10 yıl
  bir şarkıyla 10 gün
  bir filmle 10 ay sürdüğü görülmüştür