şükela:  tümü | bugün soru sor
 • final-four'un belgrad'da düzenleneceği açıklanmış.

  https://twitter.com/…ress/status/791222938515177473
 • euroleague ceosu jordi bertomeu seneye euroleaguede 2 türk takımımın olacağını söylemiş.
  bari en azından 3 olsaydı be başgan.
 • avrupa'nin en iyi 3 liginden birinin sampiyonunu (eger a lisansli degilse) otomatik olarak almamak, hele o lig ispanya'nin aksine sadece 2 a lisansina sahipse, saçmaligin daniskasidir.

  bu arada bunun turk takimlarina giciklik için yapildigini sanmiyorum, sonuçta euroleague'in kendi tarihsel sureci var ve lisanslarin verildigi sirada gerçekten de ligimiz bugunku kadar guçlu degildi, yavastan kapali bir franchise ligine donen yapi bunu dogal olarak izledi. ama bu takimlarin bulundugu spor ortaminda franchise ligi istisna oldugu için euroleague'in izledigi bu dogal tarihsel sureç, bulundugu ortamin tarihine ve surecine uymuyor.

  ya bu takimlar zamanla liglerinden çekilecekler, ya yerel ligler zamanla euroleague'in yolunu izleyecek ve franchise tarzina burunup aralarinda farkli bir katilim kurali dogacak, ya da euroleague eninde sonunda bu formulden vazgeçmek zorunda kalacak.
  tarih 2 veya 3. tercihi olasi kilarken para 1. tercihi zorlayacak.

  bakacagiz.
 • doğuş'un fenerbahçe sponsorluğu konuşuluyorken daçka'ya wildcard derecesinde yatırım yapmayacağı aşikar, galatasaray odeabank zaten istenmeyen takımken türkiye'den başka takım olmaması yerinde bir karardır. ispanya 3 takımla katılıyorken biz neden 2 takıma düşüyoruz diyenlere laboral geleneğinde kaç takımın var senin derler.

  galatasaray yerine eurocup şampiyonu ispanyol gelecek, wildcard'da ise tony parker açıklamalarından sonra paris olmasını umduğum lig sezonu.
 • söz konusu sezonda eğer doğuş daçka'ya sponsor olmaya devam edecekse, fenerbahçe ve anadolu efes'in ardından 3.takım olarak alınmaması ligimizin gelişimine ve de kalitesine çok büyük haksızlıktır. ancak; önümüzdeki sezon için doğuş fenerbahçe ortaklığı olacaksa da çok normaldir.

  galatasatay odeabank basketbol takımı için de ayrı bir parantez açmak lazım. taraftarları bana kızmasın ancak her ne kadar; "ea milan bu ligde var olacaksa biz de olmalıyız" mantığıyla bakılıyorsa da bu bağlamda duygusal olmamak ve ea milan'ın italyadan katılan tek takım, ancak galatasatay odeabank'ın türkiye'den katılan 4.takım olduğunu gözden kaçırmamak gerekir.
 • 2 türk takımıyla euroleague'e katılmak avrupa'nın bize yaptığı bir haksızlık değildir. henüz euroleague şampiyonluğu bile elde edemeyen bir ülke, kendini 9 kez euroleague almış yunanistan'la kıyaslamasın lütfen. euroleague ceo'su da paranın her şeyi satın alamayacağını anlamış olacak ki; yeşil dolarların itici takımı daçka'ya yol vermişler.

  türk basketbolunu avrupa'da ekol falan zannedenler var. genç oyuncuları ya şampuan reklamında ya da sakız reklamında paraları cukkalarken, diğerleri bench'te havlu sallamaktan ileriye gidememişken, kendini biraz gösterenin 18'inde kulüpten şutlanarak amerika'da kendini geliştirmeye gitmesi (bkz: ömer yurtseven) bunu gösteriyor. bir de bak yunan-sırp oyunculara, kendi ülke takımının iskeletini oluşturuyor. bunun üstüne avrupa basketbolu ülkelerinin hepsine oyuncu ihraç ediyor. onun için 2 türk takımı gayet ideal diye düşünüyorum.
 • seneye 2 türk takımının katılacağının açıklanmasına sevindim. türk basketbolu aslında avrupa'da ekol olma yolunda idi, ta ki bu şuursuz yatırım furyası başlayana kadar. fenerbahçe'den tut efes'e, daçka'dan tut galatasaray'a kadar hepsi bas parayı getir oyuncuyu mantığı ile kurulmuş toplama takımlar. yani yeşil dolarların tek itici takımı daçka değil bunu demek istiyorum. fenerbahçe'nin 2015 ve 2016'da final four yapan kadrolarında sadece 3 oyuncusu aynı, üzgünüm ama böyle ekol olunmuyor.

  türkiye ligi acilen bas parayı getir oyuncuyu mantığından sıyrılmalı. önceleri yunanistan, sırbistan, ispanya, litvanya gibi takımlarla milli takımlarımız kafa kafaya oynarken şu an her yaz turnuvalarda temiz bir fark yiyoruz, bunlar tesadüf değil. adriyatik ligi, yunan ligi, litvanya ligi nasıl sizce diye sorsam hepiniz dalga geçersiniz.

  böyle kadrolarla ekol olunuyor. bu efes pilsen kadrosu da şu takım ile rekabet halindeydi o yıllarda hatırlatayım. şimdi ise yerli oyuncular kenarda havlu sallamaca, sakız reklamları ya da maç sonu amigoculuğa evrildiler. futbol kafası ile basketbolda yatırım konusunu yorumlamayınız yanılırsınız zira.
 • 2 takım ile katılmamız konuşuluyordu ama ispanya'dan 4 takımın kesin katılacağının belli olması bir wild card ihtimalini doğurdu. şu an ilk 8'de olup seneye katılmayacak olan tek takım daçka. hele hele mucizeyi gerçekleştirip final four'a kalırsa işler daha da karışır. tabi ki sadece performans önemli değil maddi konular da çok çok önemli. ama blatt kalırsa ve daçka bir şekilde lige dahil olursa güzel olmaz mı?
 • sanırsam 2 türk basketbolcu ile katılacağımız sezon olacaktır.
 • hiçbir takımımızın o sene olmamasını istediğim organizasyon.

  2000'lerin başından beri var olan bir organizasyon halen wildcard gibi saçmalıklarla yönetiliyor.ispanya merkezli uleb'in ispanyolları kayırdığı herkesin malumu.sponsonların çok büyük çoğunluğu türk üstelik yıllık 30-35 milyon euroleague tarafından dağıtılıyor yani kulüp başı 1-3 milyon $ .iddialı bir takım için bu para hiçte büyük para değil.yunanlarda mevcut durumdan mutlu değil.türk kulüpler birlik olup bu organizasyonun adil olması için dayatsalar ispanyollar hariç herkes destekler.ama fb türkiye'nin en güçlü takımı bjk,gs'nin işine gelecek bir faaliyette bulunmaz.

  kabul etmeseler türk kulüpleri euroleague'i terk etse gelirleri %75 düşer.(tüm büyük sponsorlar türk)

  diğer tarafta fiba şam. ligi var.herşeyi geçtip konsept bile futboldan çakma.o da basketbol adına hiç umut vermiyor.euroleague öyle böyle oturmuş organizasyon.

  -euroleague'te 30 civarı takım olmalı.

  -katılım şartları net olmalı

  -avrupa'nın tamamına hitap etmeli.

  -kurallar sık sık değişmemeli

  tadım,nesine.com ana sponsor olduğu bir organizasyon avrupa basketbolunun gelişmesini sağlayamaz.