• dün akşamki haber bültenlerinde, rte'nin basını atlatmak için uyguladığı taktiklerin, doktor kılığındaki korumaların, sahte konvoyların falan gösterilmesinin hemen ertesinde verilmiş ve "sen basını atlatmak için türlü numaralar yaptın, koruma ordusuyla, sahte konvoylarla gizlice hastaneye yattın ama bak ben senin her şeyini biliyorum" gizli mesajını içeren bir ilan gibi duruyor.
  • bir de bu ilana bakıp, "oollleyyy yaşasın, küs değillermiş, araları çok iyi, baaaak mesaj bile yollamış, aralarına nifak sokamayacaksınız!!!11!! pis ergenekoncular!11!" diyerek sevindirik olanlar var.

en çok onlara gülüyorum. iki birader birlik olmuş, ellerindeki hipnoz güçlerini kullanarak hepinizi topluca hoplatıyor... insanlar hala neyin tatminini yaşıyor belli değil.

(bkz: din)
    (bkz: medya)
    (bkz: para)
  • gülen: "offf hiç aramak istemiyorum, zaten trip atıyo bana aramız bozuk, ne konuşçaz ki şimdi? napsam akıl verin, mesaj atayım mı?"
    cemaatçi kardeş: "gazeteye ilan verelim?"
  • para harcanmayan ilandir.

caliskanlik ve gayreti ön plana çıkarmış. meali: senin yaptiklarini takdir ediyoruz, ama o kadar. mfgulen'in ataturk icin gecmiste kullandigi dile bakilirsa benzer bir carpitma var. ataturk'e basarili komutan, askeri lider deyip isin icinden cikmak ve diger hicbir icraatini sahiplenmemek gibi.

rte'nin adini kendisinden kucuk harflerle yazmislar ama gorunuste ve dilde saygida kusur etmemisler (arz ederim, felan). bu gazete'nin isguzarligi degil. kisaca sunu ima ediyorlar, basbakan olarak sana saygi duyuyoruz, ama makamin geregi, bunu bil. mfgulen'in devlet buyuklerine siyasi ve dini gorusu ne olursa olsun mutlak saygi gosterilmesi gerekli diye bir prensibi var.

"gribal bir enfeksiyon"u tirnak icinde yazmalari su manaya geliyor. muhtemelen, rte hacettepe hastanesi'nde kolon kanserine yonelik tedavisinin onemli bir ayagi icin orada ve "gribal enfeksiyon" kelimesi de bunun kod adi. mfgulen bunun haberini almis adamlari yoluyla, ben senin en derin sirlarini biliyorum diyor.

vazifesinin basina gececegini de ogrendigine gore ("bilgisine ulastim" diyor), demek ki doktorlardan biri cemaatten. kisaca, rte yakin zamanda olmuyor, ama rahatsizligi da tam gecmiyor. araniza donecek, ama arasira "gribal enfeksiyon"lar, "bel tutulmalari" gibi "kucuk rahatsizliklar" yasayacak.

bir kucuk update: ozeti, biz sana nefesin kadar yakiniz. "hastanede en zayif oldugun anda bile, aklinda olsun sana mudahale edenler bile bizim adamlarimiz" demek istiyor. cemaat'in zaman gazetesi taktigi gibi (ya da cok eskiden yaptigi mfgulen roportajlarini yayinlayan gazetelerden yuzer yuzer almak gibi), cemaat rte'yi paranoyaya zorluyor. adamlarini kamufle ederek, biz heryerdeyiz ve cok buyuguz mesajini vermeye calisiyor. istersen binlerce kisiyi cikar, tum korumalarini degistir, yeni aldiklarin da benim adamlarimdir demek istiyor. (bkz: ramiz dayı).

2014'te cok ciddi satranc hamleleri olur, tahminimce de bir taraf mata zorlanir. su anda ibre cemaat'ten yana, cunku elinde abdullah gul gibi bir vezir var. bir de wait-and-see yapacak zamani. rte bir an once hamlesini yapip baskanligi elde etmezse, yeni donemde cankaya'da tasfiye edilecek. iste cemaat'in gelecekte yapacagi hamleleri:

1. cemaat, kurt meselesinde cozum surecini bekleyecek.

2. sorunlar yasandikca rte'nin kredisi azalacak (ki sorunlarin yasanmasi kacinilmaz). su asamada pkk ve bdp'nin cok uzlasmaci davranmasinin nedeni, aksi durumda cemaat'in avantajli hale gecmesini onlemek. pkk ve bdp, acik ve net olarak rte'yi cemaat'e tercih etmis durumda. cunku istedikleri yerel ozgurlukler, ancak baskanlik sistemi ile mumkun.

3. yavas yavas cemaat basin yoluyla, rte'nin uzlastirici olmadigi, halkin buyuk bir kesimini karsisina aldigi pompalamaya baslayacak, ama bunu liberal tetikcileri ile yapacak tabi ki.

4. cemaat referandum'u aktif olarak desteklemeyecek. yani bir onceki referandumda yaptigi gibi seferberlik yapmayacak.

a. baskanlik gelmezse, rte tukurdugunu yalayamayacagi icin basbakanlik'tan cumhurbaskanligina gececek, ve pasifize edilecek.

b. baskanlik herseye ragmen gelirse ( diger adiyla, cozum sureci basarili olursa), cemaat baskanlik icin son anda abdullah gul kozunu kullanacak.

satranci rte'nin kazanmasi icin ardarda basarili sonuclar almasi lazim. ironik tarafi da su: bunun icin de pkk'ya muhtac, onun icin sinirden kopuruyor. kaybetmesi muhtemel bir satranc oyununun icinde buldu kendini ki bu tip maglubiyetlere alisik degil ve hazmetmesi cok zor olacak.
  • türkiye'de uzunca bir süre daha dersanelerin varlığının devam edeceğinin bir göstergesidir.
  • ilandaki ifade tarzı, kullanılan dili görünce, aslında demek istenenin ilanın amacından çok başka olduğunu anlamak zor değil.

şu fikir verecektir;

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…58770_n.jpg
  • bence bu ilan bile aradaki husumetin bir göstergesidir...

arayıp söylemek varken, böyle bir hareketin yapılması muhakkak değişik amaçlar barındırıyor. "hasta olduğunu öğrendim ama allahtan gripmiş yahu." tarzı ifade gerçekten komik. burada, bilmiyorum bana mı öyle geliyor ama, "başbakanın durumu farklı ama grip diye geçiştiriyorlar." mesajı verilmek istenmiş gibi.

ancak her halükarda, kendinden bahsettirmeyi becermiş, istediği yere ulaşmıştır. bunun yanında, rte ile aralarında olan samimiyet eksikliği de ortaya çıkıyor bence, her ne kadar tatlı su dindarları "bak işte oğlum ölümüne kankalar!" moduna hali hazırda girmiş olsa da, durumun kesinlikle bu kadar sığ olmadığını düşünüyorum.

ölümlerde yayınlanan tarzda bir ilan zaten, en komik tarafı da bu... çelenk de yollayacak mı acaba?
  • normal olmadigi kesin, cok fazla meali olabilir bu davranisin, tülay ne olur geri dön bile geliyor akla, tam tersi de olabilir. arkadas kime neyin sovunu yapiyorsunuz, saka misiniz nesiniz belli degil.

(bkz: lassie bize bir şey anlatmaya çalışıyor)
  • abonelerine kapı önlerine atılan belki de çoğunluk tarafından hiç okunmayan (satılmayan değil, okunmayan) bir gazeteye verilen ilan.
    keşke biraz daha paraya kıyıp, hürriyet gazetesine verseydi
  • arkadaşlarımla bir süre görüşmeme kararı aldıran ilan. bunca senedir grip oluyorum bir arkadaşım da ilan vermedi, hayatı sorguluyorum şu an
hesabın var mı? giriş yap