• ben bunu bugün öğrendim. ben bunu bugün ancak öğrendiğim için hayıflandım ve utandım kendimden.

neden mi,
    2011 yılında ölen canım dostumun her doğumgününde facebook'tan doğumgünü kutlama samimiyetsizliğine sahip insanlar "mutlu sağlıklı yaşlar canım arkadaşım" mesajları yazıyordu. canlarına tükürdüklerim. o hesabın ailesi tarafından canlı tutulduğunu bilmiyor olabilirsin, öldüğünü bilmiyor olabilirsin. ancak herkesin doğumgününü kutlama zorunluluğun yok "canım arkadaşım".

bugün bir arkadaş vesilesi ile öğrendim bu uygulamayı ve anında yaptım işlemi. çıkan uyarı aynen şu şekilde;

"... anısına
    ...'ı sevenlerin, kendisini anmak ve birlikte geçirdikleri güzel anları hatırlamak için profilini ziyaret ederek teselli bulacağını umuyoruz."

açıklama kısmında da şunlar yazıyor;
    "anıtlaştırılmış hesaplar
    anıtlaştırılmış hesaplar, bir kişi vefat ettikten sonra kişinin arkadaşlarının ve ailesin bir araya gelip anılarını paylaşmalarını sağlayan bir yerdir. anıtlaştırılmış hesapların temel özellikleri şunlardır:
    kişinin profilinde adının yanında anısına ifadesi yer alır
    hesabın gizlilik ayarlarına bağlı olarak, kişinin arkadaşları anıtlaştırılmış zaman tünelinde anılarını paylaşabilir
    kişinin paylaştığı içerikler (ör. fotoğraflar, gönderiler) facebook'ta kalır ve paylaşıldıkları hedef kitle bunları görebilir
    anıtlaştırılmış profiller "tanıyor olabileceğin kişiler" önerileri, doğum günü hatırlatmaları, reklamlar gibi herkese açık alanlarda görünmez
    anıtlaştırılmış bir hesaba hiç kimse giriş yapamaz
    bir hesap vârisi olmayan anıtlaştırılmış hesaplarda değişiklik yapılamaz
    geçerli bir talep almamız halinde, yöneticisinin hesabı anıtlaştırılan tek yöneticili gruplar facebook'tan kaldırılır"
  • facebook'ta anıtlaştırılan hesap o an nasılsa öyle kalıyor. mesela profilinde, kapağında hangi fotoğraf varsa o ebediyen kalıyor. ilişki durumu aynı kalıyor. eski gönderileri aynı kalıyor. tek fark şu; artık hesaba şifresini bilseniz bile giremiyorsunuz ve ölen kişi arkadaş önerilerinde çıkmıyor. o kişinin sayfasına biri foto, yazı, video eklediğinde kimseye bildirim gitmiyor.
    anıt talebini yollamadan önce bütün bunları hesaplayın yoksa facebook hesabı doğrudan anıtlaştırıp daha sonra hiçbir talebinize cevap vermiyor.
  • yazarın da temenni ettiği gibi herkes ölümlü dünya olduğunu hatırlasa çok daha kıymetli ve güzel bir yaşam sürer. şahsen, sabahları binmek zorunda kaldığım uçan malatyalının (menemen - yeni garaj dolmuşu) şoförü de bunu hatırlarsa çok daha mutlu olurum. ama ne yazık ki ütopik. günaydın dediğim adamlar "sensin lan günaydın" derken yaşamın fani olduğu, hayatımıza / insanlara kıymet vermemiz gerekliliğini hayatta anlatamayız.
    ikinci olarak da, face'in böyle bir durumu var. ölen yakınlarının doğum gününü hatırlatıyor, tanışma yıldönümünüzü önünüze seriyor. acıtıyor bazen. birçok kez başıma geldi. son olarak hayat kısa siz ne derseniz deyin.
hesabın var mı? giriş yap