• yaklaşık bir sene oldu bu diziyi bitireli ama hala bıraktığı etki bende devam ediyor. hikayesinden tutun müziklerine kadar her şeyiyle kaliteli diziydi. en çokta sansürsüz hikayeyi özgürce ifade edebildikleri için daha çok izlenildi ve beğenildi. tabi oyuncuların hakkınıda yememek lazım. serenay sarıkaya dan başka duru durulayı oynayabilecek birisi şuanda ülkede yok. bu rol serenay sarıkaya için yazılmış resmen. ozan güven'de can manay'ın hakkını vermiş. çoğu kişi mehmet günsür'ün sürekli entelektüel takılan adamı oynadığı için deniz karakterini es geçmişler ama bu diziye iyi ve kötüyü hırsın ve mütevaziliğin dengesini daha iyi anlatabilmek için bir deniz lazımdı ve de çok güzel oldu.
    dizinin kitaptan uyarlanması ve kitabından daha güzel bir iş çıkarmaları ayrı bir durum. çünkü kitabını okuduğumda arada iki üç özlü söz ve başarılı karakter tahlilleri olmasaydı wattpad kitaplarından farksız olurdu benim için. benim tavsiyem ön yargısız gidin izleyin. çok ürün yerleştirme var evet ama türkiye'de yeni yeni internet dizileri ön plana çıkmaya başlamıştı bunun içinde daha iyi işler yapabilmek içinde ödenek lazım oluyor ister istemez. bunları da sponsorlar karşılıyor mantıklı düşünürsek. bunlara takılmayın. bu diziyi beğenmeyenlere de diyeceğim tek şey gidin kiraz mevsimi ya da hercai falan izleyin.
  • senaryo bir kenara, prodüksiyon olarak şahsiyet ile birlikte en kaliteli iki türk yapımdan biri olabilir, çekim mekanları ve renk tonajları mükemmel uyumlu. sanat yönetmeni iyi iş çıkarmış.
    kadrosuna gelecek olursak, berrak tüzünataç ve yasemin kay allen gibi iki muhteşem kadını bünyesinde barındıran dizi.
  • --- spoiler ---

ingilizcesiyle "phi", 2017-2018 yıllarında 2 sezon ve 22 bölüm (1. sezon 12 bölüm, 2. sezon 10 bölüm) olarak yayınlanan türkiye yapımı drama-romantizm-gerilim türlerindeki televizyon dizisi. azra kohen'in aynı adlı ve 2013 tarihli romanından nükhet bıçakçı tarafından senaryolaştırılan dizinin yönetmeni mert baykal'dır. dizinin başrollerinde ozan güven, serenay sarıkaya, mehmet günsür, büşra develi, osman sonant ve berrak tüzünataç gibi tanınmış türk oyuncular rol almışlardır. ortalama bir bölümü 60-75 dakika arasında değişen ve ay yapım prodüksiyonu olan dizinin tema müziklerinde ise cem öget imzası vardır. oldukça emek verilerek hazırlanan yapım için başrol oyuncusu serenay sarıkaya dans eğitmeni mert öztekin'den özel dersler alırken, internet üzerinde puhutv'den yayınlanan ve kısa sürede bir internet fenomeni haline gelen dizi, yakın tarihte netflix'e de eklenmiştir. ayrıca, çekimlerinin tamamı istanbul'da yapılan dizi, internette izlenme rekorları kırınca, ikinci sezonunda itibaren show tv'de de yayınlanmıştır. klasik türk dizilerinden farklı konusu ve sansürsüz içeriğiyle dikkat çeken dizi, türk televizyon tarihine bir başarı hikâyesi olarak geçmiş ve özellikle gençlerde büyük iz bırakmıştır. dizide merkezde yer alan ve ozan güven'in canlandırdığı can manay karakteri ise bence acun ılıcalı ve sinan çetin'den izler taşımaktadır. son olarak, dizinin imdb.com puanı 7,9/10.

konusu
    ünlü ve çapkın bir psikiyatr (ozan güven), genç bir dansçıya (serenay sarıkaya) duyduğu tehlikeli takıntının peşinden koşarken karanlık geçmişini gizli tutmaya çalışır.

imdb.com - https://www.imdb.com/title/tt6724368/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/fi_(tv_series)

vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/fi_(dizi)

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=gbbnrgxdtxy

--- spoiler ---
  • diziyi tekrar izlemeye başladım gerçekten asıl aşk smk ve özge egeli. smk karakteri çok iyi. durunun hırsından bir kere daha gına geldi. yasemin allen çok güzelsin. hepsini güzelliğinle gölgede bırakmana rağmen neden diğerleri kadar ünlü olamadığını merak ediyorum.
  • daha üçüncü bölümdeyim ama serenay yellowkaya'nın oynadığı duru karakterinin ıssssssrarla bir dansçıyı değil, sümüğümsü joleyi taklit edişini dolu dolu izlemem üzerine daha fazla dayanamayacağım. hatta dayanamayacağım filan da yazmıyorum ya, dümdüz dayanamıcam. bu kıza sadece hıh snn be slk.s demek lazım. çünkü kendisi ne eksik ne fazla seviyede bok gibi bir karakter olmuş. sevgilim olsa üç kat eldiven giyer, tırnağımın ucuyla belki dokunurum.

--- spoiler ---

zaten bütün haykırmam bu eblek bakışlının sözüm ona çok yakın arkadaşı ceren'e kaybedeceğini anladığı seçmeler yüzünden salyalı ve kuduzlu bir it gibi saldırmasıyla başladı ama şu cümleyi duyunca, abartmıyorum, orantısız kahkaha attığım için sesim üç saniye duvarımda yankı yaptı: "ben sen deyilim!!!! baş dansçı olmadığım bir gösteriye çıkmammmm!!!!!" ahahajahahsjaksajsjsjs

keşke kendini dışarıdan görse. ya da ne bileyim, natalie portman- black swan mi izlesen bebek? zira, her tütü/point giyen balerin , dansçı rolüne giremiyor. iki hoplayıp zıplayıp dönünce baş dansçı olman ancak ve ancak hayal ürünü. ışık, senaryo, çekim açıları filan, yu knowww. ama işin en kötüsü gerçek hayatta senin gibilerin olduğunu bilmek. hırsından kuduruk ve fakat icraat yapmaya gelince pısan tipleri bildin mi? ayynnıısı. bir de çıplak ayak bahçede prova. diken battı diye sakat kalma raddesine gelmek. bursu için kayda gelen kızın acelesini olduğunu bilmek. yine de o mikroskopla anca seçilecek minicik diken kırk numara ayağa battı diye altı kere deniiiiiiiiiiiiiizzzzzzz diye hönkürmek. ikinciliğe tahammül edemezmiş, oh darlin' darlin' what have i done :'))) bayılacak gibiyim.

--- spoiler ---

duru'yu serenay sarıkaya'nın canlandırması tuz biber olmuş. ses tonu ve kurbağa bakışları yüzünden karakterden dünya ile uranüs kadar uzaklaştım. büşra develi ve özge özpirinçci hatırına bakıyorum.
  • fi dizisi, çekildiği zaman ile, oyuncu kadrosu ile, izleyiciye verdiği o müthiş karmaşık havası ile, vermek istediği mesaj ile, her şeyin yerli yerinde oturmuş olduğu ve doğrudan insanın ruhuna işleyen bir diziydi. unutulmaz bir coşku yaşatmıştı sevenlerine.
    ''zıt kutuplar birleşmiş ve her şey patlamıştı adeta dizinin sonunda. tabi bu patlama sonucu güzel bir ahenk yoluna giren şeyler de olmuştu...''
    gelmiş geçmiş en sağlam türk dizilerinden birisidir benim kanımca.
  • geçenlerde bir barda kazara tanışıp pek memnun olduğum akın sevgör'ün, müziklerini yaptığı dizidir.
  • ''kim bir uçurumun kenarında açan menekşeyi alkışlar? kim çok güzel doğdu diye ayı taktir eder? ne menekşenin ne de ayın onaylanmaya ihtiyacı vardır. biz kırda açan çiçek, gökteki ay değiliz. bizi mağaradan çıkaran, uzaya gönderen işini en iyi yap motivasyonu olamaz. davut heykeli’ni resmettiren, okyanusları aştıran, atomu parçalatan güç bilinme isteğidir. herkes gizli bir hazinedir. herkes bilinmek ister. bilinmek, görülmek, duyulmak, anlaşılmak… her şeyi gören göz kendini göremez. kendini görmek için bir yansıma arar. biri, bir şey karşımızda olmazsa seslerimiz sonsuzlukta kaybolur gider. hepimiz kim olduğumuzu ne olduğumuzu anlamak için birini ararız. eğer onu bulursanız bilin ki çok şanslısınız. sakın peşini bırakmayın. koluna yapışın ve sorun ona : ben kimim?''

fi: gibi etkileyici repliklere sahip dizi&kitap.
  • türkiye gerçeğini anlatmayan dizi film. bir başkadır değil. ferdi özbeğen kalmadı ferdi tayfur verelim.
  • dizi ilerledikçe sanki, öykünün kahramanı görmediğimiz bir kişi ve duygu durumlarını karakterler temsil ediyor gibi geldi.

-----------spoiler------------

özge: vicdan
    sadık: yüzleşme
    duru: hırs
    deniz: ego
    bilge: masumiyet, iyi niyet
    can: tutku

önce hırs ve ego biraradaydı. uyumluydular, ama yavaştılar. diğer karakterler, felaketi önleyebiliyorlardı. ama, ego, hırsı besleyemedi bir süre sonra. hırsın büyümesi için tutkuya ihtiyaç vardı, sonunda hırs ve tutku biraradaydı. hız muazzamdı ve felaket çok çabuk geldi doğal olarak. tutku, vicdanı susturmaya sonra da yok etmeye çalıştı ama başarılı olamadı. gerçek yüzleşme yaşadıktan sonra masumiyet, artık silik ve etkisiz halinden kurtuldu.

-----------spoiler------------
hesabın var mı? giriş yap