şükela:  tümü | bugün
  • dizilerde sezon boyunca gelişen ana senaryoya katkısı olmayan, sadece hafta geçirmek için, örnek vermek gerekirse; bir bilimkurgu hikayesindeki bir karakterin geçmişini yada karısı ile olan sorunlarını içeren gereksiz bölümlere verilen isim
  • uzun seri animelerde bolca bulunan, mangaka çiziktirmediği zaman ya da manganın animeye yetişemediği durumlarda araya serpiştirilir, veya bleachteki gibi koca koca sezonlar halinde yayınlanır.
    bir de bunu çoğul kelime zannedip, tek bir filler'dan bahsediyorsa fil bölüm diyen insanlar var.

    (bkz: eklerin bir tanesine ek demek)
  • türkçe karşılığının doldurgaç ya da doldurgeç bölüm olması gerektiğini düşündüğüm kavramdır.
  • genelde sezon basına 10-12'den fazla bolum çeken diziler de sıklıkla kullanılan bir yöntem. alttan alta finale doğru akan ana hikayeye, ve sezon finalinde ki büyük yatırıma pek katki yapmayan, tek bir karakteri tanıtıp karakter derinligi yaratmak ya da 'bu da boyle bir animdir.' amaci guden, hafta doldurmak icin yaratilmis dizi bölümlerine denir. bunların en baba ornekleri (bkz: buffy the vampire slayer)da bulunmaktadır. guncel olarak bunun bokunu cikarmis dizi ise (bkz: the walking dead), bu nasi can-geza bir zulme dönüşmüş bu dizi piuuuu, hemen bitsin, mindar olmuş.