şükela:  tümü | bugün
 • bir haftasonu cinemaximuma sinemaya gidecektik ve 2 adet bilet alarak 60 tl para ödedik. bir sürü farklı farklı bilet kesilmişti. eti alaska frigo, büyük boy mısır menü ve kahve menü vardı içerisinde. “ben bunları almak istemiyorum neden bunların parasını benden alıyorsunuz?” dediğimde ise “o zaman biletinizi internetten almanız gerekiyor, burada bu şekilde yalnızca bilet satamıyoruz bu menüleri de almak zorundasınız” denildi. zorla bana ne hakla menülerin satıldığını, paramı iade etmeleri gerektiğini ilettim ve müdürleri ile görüşmek istedim. ama o lakaytlık seviyesindeki görevlilerin konuşma tarzından dolayı da iyice sinirlenmiştin. müdürleri ile uzun uzun konuştuktan sonra, suçu görevli kızlara atıp paramın iade edilmesini sağladı. sonra internette tabi ki de bu saçma sapan olayı dile getirerek, kendilerini şikayet ettim. bu durum düpedüz hırsızlıktır. kimse bana istemediğim bir hizmeti zorla parasını alarak sunamaz. işte bu yüzden yaptıkları boykotu yerinde buluyorum.
 • beter ol cinemaximum, sürüm sürüm sürün cinemaximum. o bize zorla izlettiğin reklamlar, sattığın gözlükler götüne girsin cinemaximum diyerek katıldığım boykot.
 • filmciler sizi düşünmüyor saftirikler. adamlar diyor ki bileti mısır vs ayağına 50 tl ye geçirip bize pay vermiyorsun. istersen bileti 80 den döşe yanında cipste ver ama bana da pay vereceksin. yoksa yapımcınin nikinde falan değilsin izleyici olarak.
 • benim 6 yıldır yaptigim boykota yeni başlamışlar. hayirli olsun
 • o kadar zamandır sinemaya gitmiyorum ki, ne tarafta olacağıma karar veremedim açıkçası
 • boykot falan değildir, 'akıllı olun'a çıkacak bir tür 'bizim cebimiz de sizin kadar dolsun' restidir.
  tekel haline gelen bu oluşuma en naif tepkiyi koyan ve kapalı gişe - türkiye sinemasında dağıtım krizi adıyla belgesel haline getiren kaan müjdeci, bundan 2 sene önce kendilerine kamerayı çevirdiğinde keşke bir kelam etseler ve bugün kangren haline gelen soruna o vakitler 'biz de rahatsızız' diyebilselerdi. senede 10nca film çıkaracaksın, hepsini bunlarla ortak vizyona sokacaksın, milyonlar kazanacaksın, sonra ben niye daha az milyon kazanıyorum diye ağlayacaksın. "bu canavarı kim yarattı?" diye sorarlar adam olana!
 • cinemapink rulz
 • genel tabloyu anlamak için yapılmış en iyi belgesellerden,

  kapalı gişe
  https://www.youtube.com/watch?v=qxrjnj-jvvu
 • ulan bunu hep yapmak izlemisimdir; acilin bu ortayi gol yapacam.

  ehm.

  hep yabanci film izledigim icin beni etkilemeyen boykot. *
 • sektörden biri olarak sorunu izah edeyim.

  geçmişten bu yana yapımcı dagitimci ve salon sahibi arasında yapılan sözleşme %50 kuralina dayanır . buna göre kesilen her biletin bedelinin yarısı yapimciya ve dağıtım şirketine , yarısı salon sahibine kalır.

  10 tl lik bir sinema biletinin 5 tl si yapımcı ve dagitimciya, 5 tlsi salon sahibine kalır .

  yapımcı filmi çeken kişidir ,dagitimci filmi turkiye capinda anlasmali salonlarına kopyalayip dağıtan kişidir .

  türkiyede yapımcılar dagitimcilara yüzde %10 ile %40 arasında değişen bir pay verir . eğer gisesi iyi olarak bilinen iddialı bir filmin varsa dağıtım şirketleri %10 pay ile filmi dağıtır.
  ama tanımamış bir yapimciysaniz dağıtım şirketi vizyonda sokacagi kopya sayısından alacağı yüzdeye kadar sizi sömürür eğer kabul etmezseniz vizyon bile göremezsiniz.

  buradaki temel sorun mars sinema grubun hem salon sahibi hemde dagitimci olmasi durumu ,adamların 1000 e yakın salonları var türkiye çapında

  böyle olunca hem bilet fiyatının yarısını salon sahibi olarak alıyor hemde dagitimci olarak yapimcidan pay alıyor .

  bu durumda yapımcılar kendi çektikleri filmden satılan biletin %40 ni anca alıyorlar.

  aslında mars grubun salon sayısının çok olmasi yüzünden bir çok yapımcı buna razi oluyor çünkü salon sayısı çok olunca bilet satış oranda çok oluyor . surumden kazanma olayı bir nevi .

  fakat son dönemde is biraz tekellesme durumuna döndü , mars grup piyasadaki gücü eline gecirince yapimcilara yeni şartlar sunmaya başladı ,

  misal promosyon yapıp ucuza bilet satarım diye şart kosuyorlar , böyle olunca normalde 20 tl ye satılacak bileti 10 tl ye satarım işine gelirse diyor .

  aslında 10 tl ye satmiyor bileti tabi , misal mısır kola 20 tl kampanya yaptım diyor ,yapimciya da bunun 10 tlsi bilet geri kalanı mısır kola fiyati diyor .boyle olunca 10 tl'lik kısmı paylaşırız 10 tlsi zaten benim diyor .

  buda yapımcıları kizdirmaya başladı haklı olarak

  adamlar diyorki kardeşim zaten bilet parasının %60 i senin , istediğin gibi reklamda koyuyorsun bide hala bizden mısır kola diye para kesmeye çalışıyorsun buna izin vermeyiz diyorlar.