• tümden edit: (bkz: #27910454)

fizy yoksa da sözlük için hazırladığım, boktan ama 2 yıldır yayında olan bir chrome eklentisi var. onu da galiba benden başka kullanan yoktu, bu yüzden yasal anlamda patlamadı: http://goo.gl/fnx5v

---

fizy'nin web sitesindeki abuk sabuk sorunlardan artık bıktığım için yazdığım program. başka bıkan varsa ... adresinden yükleyip kullanmaya başlayabilir.

neye benzediğini görmek isteyenler http://prntscr.com/7dl32 adresine bakabilir.

mac kullanıcıları veya browserdan kullanmak isteyenler ... adresindeki silverlight versiyonunu da kullanabilir.

edit: dosyaları dropbox dışında host edecek bir yerim mevcut olmamakla birlikte bazı antivirusler dropbox.com'u tehdit olarak algıladığından bazı kişiler yükleyemeyebiliyor. alternatif bir hosting paylaşılması durumunda orayı da bir mirror olarak gösterebilirim.

edit2: birkaç kişiden gelen istek üzerine local playlist özelliğini de yarın ekliyor olacağım :)

edit3: gelen birkaç mesaj üzerine birkaç ekleme daha: program her açılışta sizi birkaç saniye bekletip güncelleme kontrolü yapmakta, eğer güncelleme varsa "yükleyeyim mi?" diye sormaktadır. bu sebeple sürekli başlığı takip etmenize gerek olmayacak. aynı zamanda bu yazılım hiçbir ticari amaç gütmemektedir.

edit4: pazar günümü feda ederek hem program yüklemeyi riskli bulan windows kullanıcılarına hem de mac kullanıcılarına özel bir de silverlight versiyonunu yayınlayacağım.

edit5: install işlemini microsoft'un otomatik tool'u ile yaptırmaktayım. kaldırmak için denetim masası (control panel) altındaki program ekle kaldır (programs and features) bölümünü kullanabilirsiniz.

edit6: mac için de kullanılabilir olması amacıyla hazırladığım silverlight versiyonu fazla aceleye geldi. görsel anlamda toparlamalar yarın :)

edit7: artık ... adresi altından da download edilebilmektedir.

special thanks: fabrikod.com
  • üzülerek söylüyorum ki yaklaşık 2 günde 14000 download alan fizy desktop player'ı bugün yaptığım birkaç görüşme sonrasında yasal sebeplerden ötürü yayından kaldırmak ve var olan kullanıcılarda da çalışmaz hale getirmek zorundayım. şarkı lisanslarının geçerli olabilmesi için bu programı fizy'nin official çıkartması gerekmekte. benim yayınlamaya devam etmem durumunda kallavi bir para cezasıyla karşı karşıya kalmam muhtemel olacak.

destek veren ve kullanan herkese tekrar teşekkürler.

edit: (bkz: #27920681)
  • vaktiyle müyap tarafından kapatılan fizy gerçek fizy idi. pusuya düşürülerek planlı şekilde kapattırıldıktan sonra, isim hakkını çok çok ucuz bir meblağa satın almak isteyen şirketler sıraya girdi.

şu an ki fizy o kapatıldığında bizden yardım isteyen fizy değil, pusuya düşürüldükten sonra turkcell'in satın aldığı fizy.
  • grooveshark kullandığım için fizy'e girmezdim bile. dün akşam bu player'ın başlığını görünce bir deneyeyim dedim, gerçekten de çok başarılı, sade ve tam olarak istenilen şeyi yapan bir uygulama yazılmış diye düşündüm. sabaha kadar kullandık, dinledik. fakat bugün fizy'nin geçmişini unutarak yaptığı haksız açıklamayla iptal edildiğini gördüm ve cidden çok üzüldüm. yapan kişi kar amacı gütmemiş, senin adının reklamını yaparak yeniden kullanıcı kazanmanı sağlamış ama sen, aklına bile gelmeyen bir fikri başkası buldu diye triplere gir bir de bunu korsanlık olarak nitelendir. gerçekten çok yazık.

her şeye rağmen, teşekkürler megabyte.

reddit: huzursuz bugün mesaj atmış eskiden de aslında böyle bir proje vardı manasında sanırım, kendilerinden burada özür diliyorum. evet, fizy'nin daha önce aklına (şaşırtıcı bir biçimde) gelmiş bu player mevzusu her ne kadar güncellenmese de. ha tabi şimdi bu olay onları haklı çıkarır mı tabi ki de hayır. ben sadece "aklına bile gelmeyen bir fikri başkası buldu" lafımı geri alıyorum, geri kalan düşüncelerim tamamiyle aynı.
  • internetten sonra en büyük icat.
  • hakkındaki resmi açıklamayı okuduktan sonra fizy hesabıma çizik attıran uygulamadır.

fizye bak sen, çıktığında korsancılık oynayan bizdik sanki.
  • kapatılma durumu tamamen yasal sebeplerden kaynaklanmakta olup herhangi bir tehdit veya zorla yaptırılmamıştır. bahsedildiği gibi fizy ofisinde yapılan görüşme sonrasında böyle bir uygulamanın şu an için planlar dahilinde olmadığı, bu sebeple official olarak yer alamayacağı belirtilmiştir. uygulamanın official olarak çıkmaması durumunda da fizy'nin ödediği telif bedelinin geçerli olmaması sebebiyle uygulamanın kullanımından doğacak tüm maddi - manevi yükümlülük benim üzerimde olacaktı ve fizy ileride böyle bir adli süreç başladığında da destek veremeyeceğini belirtti. böyle bir yasal yükümlülüğün sorumluluğunu üstlenmemek adına fizy ile yaptığımız toplantı sonrası official destek alınamadığından kendi kararım ile uygulamayı kapatmayı seçmiş bulunmaktayım. bunun dışında bir bok atma durumuna hiçbir zaman girişmedim. sadece yasal sebeplerden ötürü kapalı olduğu bilgisini verdim, fizy aleyhine hiçbir şey söylemedim. açıklık getirmek istediğim bir diğer nokta ise engelleme işleminin de tamamen tarafımdan yapıldığını, aslında fizy'nin servislerinin halen fizy desktop player'a açık olduğunudur. verilen tepkiler hiçbir şekilde benim tarafımdan başlatılmamıştır ve tepkilerin asıl sebebi fizy'nin facebook sayfasında dün akşam ve bu sabah yer alan ancak şu an kaldırılmış olan yazılardaki üslup ve tavır ile ilgilidir.
  • muhtemelen fizy'in hiç aklında olmamasına rağmen resmi olmayan şekilde çıkan bu uygulamanın başarısından sonra hemen bir tane yapacak/yaptıracakları uygulama oldu. ben "resmi desktop player çok yakında yeni altyapı ile entegre olarak yayına girecektir." cümlesinden bunu anladım.

edit: fizy duyurusunun ilk paragrafında yediğim lafı gördüm evet önceden desktop player varmış 2 sene önce ama hiç duymadım, ki sadece 2 entry girilmiş bir etki yaratmamış, sonradan yazılan bir entry'den pek işe yarar bir uygulama olduğunu düşünmüyorum. bu yeni bilgiler ışığında, bu kader talep gördüğüne göre daha önce yapıp beceremediğimiz uygulama işinin işe yarar halini yapalım/yaptıralım dediklerini anlıyorum artık..
  • fizy bu programı yazan arkadasa cok buyuk ayıp etmistir.
    ne demek korsan?
    sen zamanında kapanirken belki o adam sana destek verdi. cok ayıp. sildim seni fizy!
  • öyle aman aman müzik dinleyicisi olmayan bana bile indirmiş, aylardır girmediğim fizy sitesinin reklamını da bana yapmış programdır.

şimdi ben fizy sitesinin sahibi olsam bu programı yapan arkadaşı(bkz: megabyte) ofisime çağırırdım. ama tehdit etmek için değil tebrik etmek için. bir şekilde anlaşıp bu arkadaşın programını satın alır alt yapımı da ona sunardım ki programı geliştirsin. bundan sonra da reklamlarımı bu program üzerinden yapardım.

kızdığımız, üzüldüğümüz olay da bu. tabi ki şirketinizin bazı hakları var, tabi ki parada kazanıcak. ama unutmayın ki ilk kurulduğunuzda sony music yada müyap sizi ofise çağırıp, ya bu siteyi kapatırsın yada seni mahveder, mahkeme mahkeme süründürürüm diyebilirdi.

birde gelmiş buradan ayar vermeye çalışıyorlar. sanki çok doğru iş yapmış gibi bir de yancıları ile birlikte bide buradan çemkiriyorlar.
hesabın var mı? giriş yap