• vampir dinozorlarca kanı emilen takım.
  • taraftarları olarak seferberlik başlatmamız gereken kulüp. küçük çaplı bir taraftar devrimi şart galatasarayda. rivanın parası yeniliyor, galatasarayın öz kaynakları bitiriliyor. buna sessiz kalınmamalı daha fazla. binlerce kişiden oluşan bir taraftar grubu kurulmalı, ultraslan denilen ne idüğü belirsiz taraftar grubu alaşağı edilmeli, dursun özbek istifa ettirilmeli. maalesef şu aşamada başka bir yol göremiyorum ben bu takım için.

forma almamakla yapacağımız protesto işe yaramayacaktır. böyle bir protesto, maddiden çok, manevi bir ceza vermek olur, başkanı itibarsızlaştırmak olur. normal şartlarda işe yarayabilirdi ama dursun özbek yönetimi gibi suratına haftada en az bir kaç tükürük yiyen bir yönetim buna ancak yarabbi şükür der.

taraftarın harekete geçmesi gerekiyor, hem de çok acil olarak.
  • bu camiayı her kim soyup soğana çevirmeye çalışıyorsa alayının amına koyayım. o paralar çoluğunuzdan çocuğunuzdan çıksın inşallah.

sokayım gelen ile giden arasındaki para farkına. 9 milyon euro vermek nedir ya? bu nasıl bir para saçmaktır?
  • renktaşlarımı bazen anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. geçen sezon bittiğinde bu kulübün 20 milyon euro'luk bir transfer bütçesi ayırdığı belliydi. şimdi teker teker bakalım gelenlere ve gidenlere.

gidenler
    bruma - 12.5 milyon euro (1.4 milyon euro maaş)
    podolski - 2.6 milyon euro (3 milyon euro maaş)
    semih - 2 milyon euro (1.7 milyon euro maaş)
    cenk - 0.2 milyon euro (950 bin euro maaş)
    salih - 0.06 milyon euro (450 bin euro maaş)
    chedjou - bonservissiz (2.2 milyon euro maaş)
    sabri - bonservissiz (1.25 milyon euro maaş)
    sneijder - bonservissiz (3.85 milyon euro maaş)
    josue - kiralıktan döndü (700 bin euro maaş)

toplam 17.36 milyon euro gelir ve 15.5 milyon euro maaş bütçesi

gelenler
    belhanda - 8 milyon euro (3.35 milyon euro maaş)
    ndiaye - 7.5 milyon euro (2.75 milyon euro maaş)
    maicon - 7 milyon euro (2.2 milyon euro maaş)
    fernando - 5.25 milyon euro (tahmini 3 milyon euro maaş)
    mariano - 4 milyon euro (2.3 milyon euro maaş)
    gomis - 5 milyon euro (2.5 milyon euro bonservis + 2.5 milyon euro imza parası) (3.35 milyon euro maaş)
    toplam 36.5 milyon euro bonservis ve 16.95 milyon euro maaş bütçesi

yani aslında gönderilenler ile gelenleri alt alta topladığımızda elimizde 19 milyon euro bonservis ve 1.5 milyon euro fazla maaş bütçesi harcanmış görünüyor. e babacım zaten 20 milyon euro transfer bütçesi ayırmamış mıydık? daha 19 milyon euro'dayız harcamada. maaş bütçesi de sadece 1.5 milyon euro artmış görünüyor an itibariyle. daha da gitmesi beklenen de jong, cavanda ve hakan balta var ve gitmek isteyen sinan gümüş var. bunların maaş bütçesi düşecek, ilk saydığım üç oyuncudan bir bonservis gelmez ama sinan gümüş'ten 3-5 bişey gelir, o para gelecek. yukarı da yazdıklarıma ek bir de feghouli'nin bonservisi eklenecek. artısına eksisine bakıldığında maaş bütçesi geçen senenin altına inecek ve düşünülen transfer bütçesinin de içinde kalınacak gibi görünüyor net bir şekilde.

e o zaman nasıl oluyor da riva'nın parasını harcamış oluyoruz ki bu trasferlerle? hayır bu bütçe belirlendiğinde daha riva satışı gerçekleşmemişti bile.

geçmişte yazdıklarıma bakarsanız dursun özbek yönetiminin azılı bir muhalifi olduğumu görebilirsiniz ama ben bu transfer sezonunda bütçe açısından bir sıkıntı görmüyorum. ha, derseniz ki bu alınan adamlar daha az bedelerle alınamaz mıydı? bence alınırdı net bir şekilde, orası ayrı. ama bütçe konusunda hiçbir sıkıntı yok şu anda.

yine birileri algı yönetimi kasıyor ve bizim taraftar da balıklama atlıyor buna, gerçi tek nedeni de dursun özbek bu karamsarlığın. şu anda kulübün başında dursun özbek değil de başka birisi olsaydı, taraftarlar bu kadar karamsar olmaz, bu kadar da karşı durmazdı...

tanım; 2017-18 transfer sezonunda bütçe konusunda hiçbir sıkıntısı olmayan kulübüm.
  • senelik takım maaş bütçesi stopaj dahil 65 milyon euro'yu aşamayacak camia. başkan dursun özbek geçen sene için, bu rakamın 61 milyon euro olduğunu söylemişti.

galatasarayın ffp namına dikkat etmek zorunda olduğu tek konu bu.

bununla birlikte başkan, yapılan transferlerin kesinlikle riva ve florya gelirleriyle yapılmadığını defalarca tekrarladı.

bakalım doğru mu değil mi? (hesabı kitabı bu entry'yi yazarken yapmış olacağım için, bu sorunun yanıtını ben de şimdi öğreneceğim)

giden oyuncular: bruma, podolski, semih, cenk, salih, chedjou, sabri, sneijder, josue (genç oyuncuları saymadım.)

bu oyunculardan elde edilen transfer geliri 17,363,000 eur. bu oyuncuların gidişiyle açılan stopaj dahil maaş bütçesi sırasıyla 1 + 3 + 1,7 + 0,95 + 0,35 + 2,2 + 1 + 4,5 + 0,7 = 15,4 milyon eur. stopajı %20 alsak 18,5 milyon eur eder.

gelen oyuncular: belhanda, n'diaye, maicon, fernando, mariano, gomis. donk'u yazmıyorum. kiralık gitti ancak maaş bütçesine dahil ise, mükerrer kayır olmasın.

bu oyunculara ödenen bonservis: 34,250,000 eur. bu oyunculara ödenecek yıllık maaşlar sırasıyla 3,35 + 2,75 + 2,2 + 3 + 2,3 + 3,35 = 16,95 milyon eur. %20 stopaj ile bu rakam 20,3 milyon euro.

başkanın belirttiğine göre, geçen sene stopaj dahil 61 milyon euro olan maaş bütçesinden, gidenlerin açtığı maaş cap'ini çıkarıp, gelenlerin maaşlarını eklersek, 62,8 milyon eur eder.

dolayısıyla, galatasaray ffp kapsamında hala kriterlere uyuyor. geçen seneye göre de maaş bütçesi yaklaşık 1,8 milyon eur artmış.

elde edilen 17,36 milyon eur bonservis gelirine karşılık 34,25 milyon eur bonservis ödenmiş. bu da 16,89 milyon euro kasadan fazla para çıktığını gösteriyor.

1,8 + 16,89 = 18,69 mio eur'luk bu fark, başkanın açıklamasına göre florya ve riva gelirleri ile yapılmadı.

dolayısıyla bu para:
    a- galatasaray kulübünün banka hesaplarında başından beri vardı
    b- banka kredisi kullanıldı
    c- florya ve riva gelirleri ile yapıldı
    d- yeni sponsorlar bulundu

a şıkkının olmadığını hepimiz biliyoruz. c şıkkının olmadığını başkan reddediyor. güvenmekten başka çare yok. d şıkkı için haber duyardık. bu kadar büyük tutarlı bir anlaşma için, galatasarayın sponsor bulabilecek alanı yok (stat ismi, forma anlaşması, forma reklamı vs... kulüp ismine sponsor da almadı)

geriye b şıkkı kalıyor. banka kredisi kullanılarak transfer yaptıysa kulüp, 3 gün sonra satacak florya ve riva kalmadığını hatırlatayım.

not: evet tinersporluyum, hayır ağır işsiz değilim.
  • artık şunu anlayın galatasaray'ın tek kurtuluşu melo sneijder ve terim'in geri dönmesidir.
  • havuzdan galatasaray'ın kazandığı para güncel kur ile 20-22 milyon euro arası. para nerden geliyor nasıl bir mantık. bu paranın yarısını kullansa yarını kredi çekse oldu bitti. öyle batmalık bir durum yok
  • okudukça sinirim bozuluyor, sevgili kırmızılılar yemeyin şu saçma algı oyununu.

kulüp batıyormuş.

yukarıda bir kaç kere yazılmış bir de ben yazmayayım, gelen giden bonservis ve gelen giden maaş farklarını.

dursun denilen zevat hiç ama hiç sevimli gelmiyor bana. kardeşini futbol şubesinin başına geçirmesi bile yeter nefretim için.
    öyle hamleler yapıyor ki adam, nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bir şekilde zararı kulübe oluyor.

iki senedir takımın başarısı ortada, kabuk değiştirmesi şarttı.
    sneijder olayından sonra etmediğim küfür kalmadı, ama bir parantez açtım (selçuk ve yasin de giderse anlarım hikayenizi) diye. büyük ihtimalle yapılan transferler gösteriyor ki onlara da el sallayacağız, ya da kulübede oturacaklar.

kabuk değiştiriyor koca kulüp. ilk 11 neredeyse tamamen değişmiş durumda ve bunun toplam maliyeti 17 milyon €. futbolculara hakkından çok para verildiğini kabul ediyorum.

bak bakalım kadrona, şu an daha iyisi var mı türkiye de.
    en iyi kadro sende ama en iyi takım sen değilsin. doğru teknik yönetim ile bunu da başarabilirsin.

tudor, elindeki çöp kadro ile çok iyi işler yapamadı, ama şimdi kendi istediği takımı kuruyor.
    ösfasdfaburg (ismine soktuğum) faciasında takımı doğru düzgün seyredenlerin, takımın eskilerinin sabote eder gibi oynadığını fark ettiğini umuyorum.

iki sene içinde iflas edecekmiş, üç sene içinde batacakmış, yedi yıl içinde anasınınamını görecekmiş.

biraz beklesenize.
    biraz ümit saçsanıza kendi içinize.
    takımın şu an en kötülerine bakın, geçen seneden kalanlar. takımın zayıf noktalarına bakın, yeni adam alınamayan, sol bek ve sol stoper. çöplerden kurtulduk ve kurtlmaya devam ediyoruz. bunun bize maliyeti sadece 17 milyonsa eğer ve daha gönderilecek bir sürü adam varsa bence kulüp "futbol takımını şu anlık iyi idare ediyor"

geriye kalanları da işin profesyonellerine bıraksalar da iki yıl içinde batmasa kulüp.

dursun gitsin, hiç sevmiyorum. ama kimse yoktu bak taşın altına elini sokacak. bu çapsıza kaldı meydan.

bu arada,
    malın biri yakında çıkar "metin oktay fetöcüydü" der.
    fetö olayının o derece bokunu çıkardılar.
    ben size söyleyeyim, "ali sami yen" lise yıllarında imam adnan sokaktaki cemaatin yurdunda kalıyordu. kendi okulu yatılı olmasına rağmen. fetö olmadan da fetöcüydü camia.
  • pepe (34) ve negredo (32)'nun takımlarına maliyeti 35 milyon euro olan taraftarların ekonomimiz üzerine kaygılanmaları, hesaplamaları ve endişe duymaları gerçekten beni duygulandırıyor. birbirimize fazla mı yükleniyoruz diye düşündürtüyor.
  • selçuk'un iyi olduğu ve melo ile beraber oynadığı dönemden beri en iyi orta sahayı kurmuş durumda şaka maka.

fernando ve n'diaye bence iyi transferler. tolga bence iyi yedek. fakat selçuk hala soru işareti.

fakat belhanda, feghouli ve rodrigues artık önünde kimler oynayacaksa defansif anlamda yardımcı olmazsa büyük sıkıntı. daha önce amrabat hatta engin baytar bile orta sahaya fazlasıyla destek olup toparlıyorlardı.
hesabın var mı? giriş yap