• seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli zırvalığına beni her geçen gün biraz daha inandıran yeşil kız(ım). suyunu eksik etmezsiniz, gidersiniz eşelersiniz, toprağını havalandırırsınız, her bir yaprağını ayrı ayrı seversiniz...sonra bir gün, baştan çıkartan bir koku sizi uyandırır...gözleriniz kapalı uçarsınız kokunun yanına...teşekkür etmek istermişçesine beyaz bir çiçekle süslemiştir yapraklarını...o kokuya karşı koyabilmek ne mümkün ?! sokarsınız kafayı çiçeğin göbeğine, kokudan bayılana kadar da içinize çekersiniz...mutlu mesut su spreyi yaparsınız yapraklarına, çiçeğine...ertesi gün daha fazla çiçek açacağını umarak...

ertesi güne o koku yoktur ve çiçeği de solmuştur...gardenya denen bu cilveli, işveli bayan hoşlanmaz öyle sevilmekten, okşanmaktan, çiçeğine su değmesinden, çiçeğinin koklanmasından...teşekkürünü uzaktan kabul etmeniz gerektiğini öğretir size zaman içerisinde...bir süre sonra açan yeni çiçeğine delirmeniz pahasına da olsa uzaktan bakarsanız... (bkz: gardenyanın nazı)
  • hanımeliden sonra en beğendiğim kokuya sahip doğa harikası. çok yakın kokular olduğundan olsa gerek.
  • manolyagillerden, subtropik iklimin büyülü, ağulu çiçeği. botaniğin insafsız femme fatalei belki de. kalın, yağlı, yeşil, evergreen bir bitkidir. akıllara ziyan kokuyla taçlandırılmış beyaz çiçekleri meftun edicidir. yasemin gibi o da cennetsi olarak tanımlanan kokusuyla çok parfümün harcıdır ya, tembel harcı değildir, nazlı, cilveli bir tazedir. o da bir çeşit güneş görmeden huzur bulmayan bünye sahibidir. nemi ve güneşi arar, ama kavurucu sıcaklık istemez, nazlı diyorum işte, naazlı.
  • bugune dek gordugum, en guzel kokan cicek.
  • dünyanın en güzel kokusuna sahip çiçek.. ve evet hanımeli gibi insanı mest ediyor, birazcık daha fazla hatta .. gardenya kokusuna sahip bir parfüm olmalı illa, arıyorum..
  • 2.5 aydır suladığım, yerini beğenmediği için evin içinde gezdirip durduğum lakin kurumasının ve tohumlarının düşmesini engelleyemediğim çiçeğim. solan yapraklarını temizledim cıscıplak kaldı. hala suluyorum, bekliyorum. yok arkadaş yemin etmiş açmayacak.
  • killa hakan'ın kendi adını taşıyan albümünden güzel bir şarkısı.

kaynıyor sokaklar sıcak, bir bardak soğuk su ver de içek!
  • möağda vazdı keyz! diyen bir killa hakan parçası.

ayrıca,

"hayinler nankör bir ortam için asker yetiştirip ayıklıyorlar, abooo!" şeklinde pek çok sayko barlara da sahiptir.
  • anavatanı çin olan güzel kokulu, rengi çoğunlukla beyaz olan, adını ingiliz tabiat bilgini alexander garden'in adından almış bitki.
  • henüz beyaz incilerini göstermemiş biraz nazlı biraz kibirli kokusu şehvet dolu çiçeğim. mr.bonsainin en yakın arkadaşı mrs.gardenia.
hesabın var mı? giriş yap