şükela:  tümü | bugün
 • 97 yapimi yonetmen : andrew m. niccol
  ethan hawke ve uma thurman in oynadigi super a$mi$ film..
  'there is no gene for the human spirit'
  uzaya gitmek isteyen ama bunun icin yeterli saglik $artlari bulunmayan vincent(ethan hawke)
  (tanri dogumu) in super saglikli bir insanin yerine gecip gattaca corp. a girer...tek amaci birgun uzaya gitmektir...
  super mekanlar super tasarim...
  insanlari kanlarindan,tukuruklerinden,gozlerinden,idararlarindan ayirt ediyorlar...
 • brave new world e benziyor bazi yonleriyle, konsantre olunca gayet guzel geliyor, tek yanlis nota basilan yeri denizdeki yuzme yarisinda vincent in abisini tekrar kurtarmasiydi. gereksiz bir sembolik tekrarlama.
 • jude law'un yaratilmis en guzel, karizmatik erkeklerden biri oldugunu dakikalarca gozumuze sokan film.
 • ayrica g, a, t ve c harfleri dna zincirlerini olusturan harflerdir. hemen (bkz: dna)
 • muzikleri michael nyman tarafindan hazirlanmis, jenerik de cok hos dusunulmus..ethan hawke gozumdeki harcligini alamamis uzgun puppy imajini da bu filmle silmis oldu..uma thurman asiri sempatik bi oyunculuk cikarmis bu filmde hayret edilesi..sonucta izleyin..
 • boyle utopik bir filmde oyunculuk moyunculuk bo$ $eyler.onemli olan tasarlanan yeni dunya(bkz: brave new world).kaldi ki ethan hawke da uma thurman da co$mu$lar filmde ortama uygun olarak.(bu arada vincent denizde abisini degil genetik biziklamalarla dogrulan karde$ini kurtariyordu.)
 • basrol oyuncusu jude lawun baska bir filmi olan the talented mr ripley ile ortak noktasi jude lawun her iki filmde de bir erkek tarafindan begenilen, yerinde olmak istenilen karakteri oynamasi.
 • --- spoiler ---

  cok iyi bi fikir ama bayagi bosluklar var anlatimda.insan devamli kendine bu bosluklari sormaktan alikoyamıyor filmi izlerken.
  mesela sevgili ethan bey amcanın resmi herkesin bilgisayarında aranan kişi olarak desktop wallpaper gibi konuyor.bi allahın kulu da "ulan bu bizim gerome denen it değil mi!dur şunu ispileyim de ben çıkayım fezaya" diyemiyor. sonra da bir türk filmi misali ezik ethan'ın super kardeşi olayı araştıran dedektif çıkıyo falan.sonra bi yerde atlıyolar denize yüzüyorlar eşşek kadar adamlar.southparkin bazi bolumlerinde stanin dediği gbi "hey guys! i've learned something today" şeklinde bi de mesaj veriyorlar. bence senaryo bazında harcanmış bir konu . ama yaratılan ortam falan derseniz süper yapmış adamlar o ayrı.
  (bkz: yiğidi oldur hakkını yeme)

  --- spoiler ---
 • sonunda insanı hüzünlü ve düşünceler içinde olan bir ruh haliyle bırakan film
 • genetik konusundaki ilerlemelerin oluşturabileceği psikolojik durumlar ayrıntılı olarak düşünülmüş. kısaca verdiği mesaj;genetik üstünlük başarı garantisi değildir, hatta bu kişiler başarısız olduklarında normal (god child) olanlardan daha zor depresyonu atlatabilmeleri. sanki anlatılan, genetik sebebiyle kişiler arasında uygulanan faşizmmiş gibi görünse de filmde, daha çok genetik olarak kusursuz kişilerin dramı işliyor içimize.
hesabın var mı? giriş yap