1. çok bilinmeyenli polinom sistemlerinin çözümünde kullanılan basit bir yöntemdir.
    matrisle determinant almayla uğraştırmaz.
    alt alta yazarsınız polinomları.
    sırayla katsayılar eşitlemesi ve çıkarma işlemi yaparak her adımda bir bilinmeyen ve bir polinom sistemden çıkarılır. sonuç olarak elinizde bilinmeyenlerden birinin değeri kalır. sonra tersine işlem başlar. sondan bir önceki polinomda,en sonda değerini bulduğunuz bilinmeyen yerine konarak , polinomdaki diğer bilinmeyene ulaşılır. bu böyle devam eder taki tüm bilinmeyenlerin değerleri bulununcaya kadar.
    (bkz: sayısal analiz)
    (bkz: gauss)
  2. kısaca "elimination method" da denir.
  3. matris içindeki güzelim polinom sisteminizi bir güzel alt üçgen matrise çevirir. ardından back substitution uygularsınız tüm matrise ve sonuçta elinize çözülmüş güzelim bir polinom sistemi geçer.
  4. ulan kafayı mı yedim bilmiyorum, habire bununla uğraşıyorum ben birkaç haftadır bulmaca gibin. kafamdan denklem uydurup uydurup boş zamanım olsun olmasın allahın belası gauss-jordan ile bireyler karalayıp durıyorum boş kağıtlara. sıcaktan beynim sulandı herhalde, çünkü nefret ediyorum bundan.. yeter! karnım aç, yemek yicem artıkın lan!
  5. bir matrisin rank'ını bulmak, tersini hesaplamak için kullanılan bir yöntem.
    boğa burcu alman matematikçi carl friedrich gauss'tan adını alan yöntem sayesinde matrisler row echelon form denen $ekle dönü$ür.

gauss indirgeme yöntemi hakkında bilgi verin