şükela:  tümü | bugün
 • hayvan deneyleri sirasinda kobay, fare ya da tavşanın midesine istenilen miktarda istenilen maddenin verilmesini saglayan, enjektore takilarak kullanılan metal aparat. gastrik gavaj da dendigi olur.
 • besin maddelerinin ağız ve burundan sokulan sonda ile mideye verilmesi işlemidir.

  (bkz: gavage)
 • (bkz: foie gras)

  ayrıca,

  tersi "reverse gavage" olarak bilinir ki bunun uygulamalı örneğini görmek için (bkz: red hot catholic love)
 • moritanya'da şişman kadınlar makbul olduğundan zayıf kız çocuklarına ilerde koca bulabilsinler diye zorla, döve döve yemek yedirirler ve buna da gavaj derler.
 • (bkz: lavaj)
 • moritanya'da uygulanan ve devlet tarafindan desteklenen, bulundugu cografya ile hem tezat, hem de uyumlu bulunabilecek garip bir gelenek. kizlara kucuk yaslardan itibaren zorla yemek yedirilerek kilo aldirma islemidir. ne kadar kilo, o kadar otorite, o kadar iktidar, o kadar iyi bir statutuyu simgelemektedir. bulundugu cofrafya ile uyumlu olan yani, kilolu olan genc kizin zengin bir aileden geldigi seklinde algilanmasinin cok dogal olmasidir. tezatlik ise, yiyecek yemek bulamayan cocuklarin yakininda bir yerlerde zorla ve hatta bazi iskence yontemleriyle kucuk kizlara kusana kadar ve hatta kusmalarina ragmen yemek yedirilmesidir. pek tabi bizim icin garip olan, guzelligin, sismanlik algisiyla yapilan tanimidir. zayif olan cirkindir o ulkede, bilginize...
 • moritanya'da erkeklerin zayıf çelimsiz kadın yerine dolgun kadın tercihlerinin getirisi olarak kız çocuklarının kilo almalarını sağlamak amaçlı her gün kusana kadar deve sütü ve öğütülmüş mısırla beslenmeleri yöntemine verilen ad.böylece kız daha dolgun göründüğü için daha çok tercih edilecek hem de ailenin varlıklı bir aile olduğu ortaya konmuş olacak.yemek yemenin zevke değil işkenceye döndüğü bu yöntemi reddeden kız çocuklarının ayakları tahtadan yapılmış mengene ile sıkıştırılarak kusana kadar deve sütü içiriliyor.en kötü tarafı bu yöntemin birçok kadının şeker hastası ya da kalp krizi geçirmesine bile sebep olması.sınır tanımayan haberler belgeselini izlerken haberdar olduğum bu yöntemi seyirciye daha iyi aktarabilmek için ilginç bir deney yapmışlar.belgeselde sunucu moritanya'da çölde yaşayan aileye üç gün misafir olup bu yöntemle beslenerek 55 kilo ile başladığı bu deneyimi üçüncü günün sonunda 59 kilo ile tamamladığı gösteriliyor.bu yönteme daha fazla dayanamayan sunucu tıpkı kızlar gibi zaman zaman kusmak zorunda kaldı böyle de mide bulandırıcı bir uygulama.
 • moritanya devletinin artık desteklemediği bu uygulamanın bitmesi için kampanyalar başlattığı insanlık dışı uygulama.gerçi hala yasa dışı değil uzun yıllar da yasa dışı olmayacak gibi. bir kadın ne kadar şişmansa o kadar sağlıklı ve zengin gösterdiği için böyle bir uygulama yapılıyor. hatta atasözleri bile varmış. bir kadın halıda ne kadar yer kaplarsa kocasının kalbinde de o kadar yer kaplar".
 • moritanya'nın birçok taşrasında görülen kültür. (zaten moritanyanın taşra olmayan bölgesi mi var? biraz varmış şehirleşme).
  gavaj, zayıf olmanın değil şişman olmanın statü göstergesi ve çekicilik unsuru olduğu afro-moro geleneği. sık sık gıda krizi yaşayan ve kıtlıkla mücadele etmiş ülkede böyle bir kültürün gelişmesi pek şaşırtıcı olmayabilir.
  zayıfların alımsız olduğu bölgede, size gelecekteki partneri moritanya kırsallarında neden aramıyorum sorusunu sordurtabilecek gelenek.

hesabın var mı? giriş yap