• diş takırdatmasına, gıcırdatmasına, osuna, busuna çare olmamaktadır haber vereyim. özel bir yerde yaptıracaksanız bir tarafınıza girmesin diye söylüyorum.

öncelikle bununla dışarı çıkılmaz. mümkünü yok. ağız kapanmıyor bir kere, hayvan gibi zamazingo da dudak arasından göz kırpıyor ona buna. iğrenç bir şey. gece takmakla yetinmek lazım ki ona da zor alışılıyor. sanırım sadece dişler gıcırdarken zarar görmesinler diye bir kalkan görevi görüyor. başka da bir işe yarayacak göt yok afedersiniz. bir halta benzemeyen, uyduruk bir şey.

normalde böyle pis ağızlı değilim, lakin çenem ağrıyor ve bu gıcırdatmalar sayesinde sevgili doktorcuğumun özene bezene ölçüsünü aldığı şu şeyi itin götüne sokup çıkarsam az gelir!

eğer dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, devlet hastanelerinden birine gidip ucuza kapatın. zira sadece diş koruyucu sayılır. ve çenenizi açıp kapatırken ses geliyorsa, nasılsa geçer demeden bir doktora görünün. maazallah çenenin kilitlenmesine kadar gidebiliyor (korkutayım ki ciddiye alınsın). saçma sapan ameliyatlar da cabası.

edit: ben bundan iki tane yaptırdım. bir tanesi sert bir maddeden, diğeri daha yumuşağından yapıldı. yumuşak beni daha az yordu, onu söyleyebilirim. dişlerin aşınmaması için iyi de, diş sıkmalar, kütlemeler geçmiyor :(
  • trisiklik antidepresan kullananlara özellikle yapılması önerilir; zira kasların tonusunda* artış olur.
  • 2 senedir kullandığım ve oldukça faydasını gördüğüm icat.

diş hekimim önce alt çene için yapalım dedi, 2 sene devam ettim kullanmaya. ancak bir süre sonra çenemi sıkmaktan silikonu kestiğimi fark ettim. istediğim kadar temizleyeyim, ilk günkü şeffaflığı kalmadı. yenisini yaptırdım. bu kez üst çeneye yapalım, daha uzun dayanır dese de doktor 1 ay içinde silikon kirlendi bile. bu kez daha kalın malzeme kullanılmış. bakalım ne zaman parçalarım. zira plak diş gıcırdatmayı engelliyor evet ama çeneyi sıkmanın önüne geçmiyor.
  • iki tanesini iki ay içerisinde -diş sıkmaktan- mundar etmiş biri olarak, dişçimin "bence psikiyatra gitmelisin" tavsiyesiyle üçüncü plaktan vazgeçmiş bulunuyorum.
  • kullanması basit rahat bir plak. 3 aydır kullanıyorum tek faydası artık sabahları "gene dişlerimi mahvettim" vicdan azabıyla uyanıyor olmamam. çünkü alt ve üst dişlerin birbirine deyip aşınmasını engelliyor. ama gene çene ağrısı aynen devam ediyor. 30 yaşına merdiven dayamış bir insanım, daha hayatımda bitanecik dişim bile çürümedi dolayısıyla yaşıtlarımda bir sürü olan dolgu olayı bile yok bende. ama işte başka dert var ühüü her gece gıcır gıcır dişlerimi mahvedicem korkusu.hatta ettim bile... bunun bi çözümü yok mu a dostlar ühüü ühüü. bi de stresli bi insan da değilim ki! stresten sıktığıma inanmıyorum. eklem probleminden şüphelendim ama ondan da değilmiş. şimdi yeni bir şey daha duydum arka dişleri ön taraftakilerden kısa olan insanlarda da olabiliyormuş belki ondandır diyorum bi daha gittiğimde sorucam diş hekimime. bi de doktorum 5 ay kullanıp bırakacaksın bana geleceksin dedi. ee 5 ay sonra nolcak gene aşınmaya devam mı edecek ?
  • her sabah dişlerimi sıkmaktan dolayı çene ağrısıyla uyanmamdan mütevekkil kullanmaya başladığım plak.
  • her sabah kan kokan bir nefesle uyanmam sonucu kullanmaya başladığım aparat.
    yaklaşık altı aydır kullanıyorum, hala dişlerimi sıkıyor muyum evet, ama en azından kitlenmiş bir çene ile uyanmıyorum.
    diş hekimi, dişlerimi sıktığım için diş eti çekilmelerinin başladığını söyledi, her sabah ağzımda kurumuş kanla uyanmamın nedeni buymuş.
    plağı kullanmaya başladığımdan beri o kadar sıkamadığım için kanamıyor ama bir gece takmayı unutursam ertesi gün rezil geçiyor.
    ağrıyan çene, şişmiş diş etleri, ince ince sızan ve kokusunu aldığım kan.
    iyi bir icat, zamanla aşınıp yerine yenisi yapılması gereksede işe yarıyor.
  • sert olanı makbüldür. yumuşağı eklem ağrılarını daha da kötüleştirebilir.
  • sözlüğe lüzumlu şeyler yazmaktan pek hoşlanmam ama kendimi tutamıyorum sevinçten.

bazen insana kendini gece yatmadan damak dişlerini bardağa koyan yaşlılar gibi, bazen de dişliğini takıp ringe çıkacak boksör gibi de hissetirse de uyku kalitesinde sıçramalara sebep oluyor, o kesin. gece başıma sopayla vurmuşlar gibi uyanmak tarihe karıştı, diş etlerim düzeldi, normale döndü.

sevgili diş gıcırtan stres topları, gelin makus talihimizi yenelim ve bu zımbırtıyı kullanalım!
  • plakla ağız ölçünüz arasında şayet farklılıklar varsa bunun için iğrenç, çürümüş sarımsak kokulu bir alçı koyup bir daha ölçü alıyor diş hekimleri.
    bunun dışında ölçü alımı çok da dert edilecek bir şey değil.

plağımı bugün aldım. bu gece ilk gecemiz onunla. tek sorunumuz kokusu. sarımsak kokuyor hala :(

tabi önemli olan kokusu değil, işlevi.
hesabın var mı? giriş yap