• thassos'ta bulunan muhteşem güzellikte lagün.

ulaşımı biraz zor. astris bölgesinde. thassos'a gitmeden önce en çok görmek istediğim yerlerden biriydi. o plaj senin bu plaj benim diye gezerken tesadüfen tabelasını gördük. aliki'den potos'a doğru gidiyorduk. toprak, engebeli, aslında bir arazi aracıyla ulaşılması daha kolay bir yola sahip. yol boyunca ara ara park yerleri mevcut. her park yeri gördüğümüzde acaba arabayla ilerlemek hata mı diye düşünerek yola devam ettik. bir tepeye ulaştıktan sonra arabayı park edip bir süre de yokuş aşağı yürüdük. yürüyerek gittiğimiz kısmın orta yerlerinde içecek satan bir büfe vardı. dönüş yolunda yorgunluk artmak için bire bir. ulaşmak çok zahmetli ama o güzelliği gördükten sonra her şeye değiyor. lagüne girip girmemek için tereddüt ettim açıkçası. hem çok güzel hem ürkütücü. deniz tarafında doğal merdiven gibi bir bölüm var. girip çıkmak çok kolay. suyu biraz bulanık ve denizden daha sıcak. hala aklımdan çıkaramadığım muhteşem plajların yanında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

https://www.google.com.tr/…biw=1024&bih=672#facrc=_
  • 3 gün önce boğulma tehlikesi geçirdiğim yer.
    siz siz olun, deniz aşırı dalgalıyken lagüne girmeyin.
    tam çıkacakken çarpan dalgalar önce beni lagünün içine attı, geri çekilirken de kayaların üstünden denize.
    iyi yüzmeme rağmen bir anda kendimi kayalara çarpa çarpa deliye dönmüş dalgaların ortasında su yutarken buldum.
    kıyıdan uzaklaşmama saniyeler kalmıştı. iki turistin elini uzatmasıyla 2-3 sefer dalgalarla kayalara çarpıp geri gitmemden sonra çivi gibi diken diken kayalara can havliyle dizlerimi geçire geçire çıkışımla son buldu. kan içinde hayata tutundum.
    şansım vardı ki çok uzaklaşmadan kurtuldum, yoksa kimsenin o denize atlayamayacağı ve benim de bugün bunları yazamayacağımdan adım gibi eminim. etrafta bir tane cankurtaran, sandal, ip vs sizi kurtaracak insan başka birşey yok.

giderken yanınızda mümkünse can yeleği (ya da acil durumda işinize yarayacak can simidi, deniz yatağı vs), yara bandı (istisnasız herkesin ayağı kanıyor), pamuk filan götürün.
    gitmeyin demiyorum, ben de yine gideceğim ama dikkatli olmakta fayda var. özellikle çocuğunuzu sokmayın, 10 yaşlarında bir kız boğuluyordu (ben boğulmadan önce) zor kurtardık, zaten biraz da onun yorgunluğundan bunlar başıma geldi. kız 1 saat filan ağladı.
    ve atlayacaksanız en yüksek noktadan atlayın (yükseklik korkuma rağmen yaptım).
  • thassos'a gitme sebebim...
  • zeus'un onu istemeyen sevdiceğini yeryüzünde gözetleyebilmek için yarattığına inanılan, "zeus'un gözü" isimli yer.
    ben birkaç kez gittim, fazlasıyla abartıldığına ve o yolun çekilesi bir yanı olmadığına inanıyorum ama yolunuz düşerse bir kez görün tabii. oradaki kayalardan suya atlamak size bir gençlik filminin başrolüymüşsünüz gibi hissettiriyor. yalnız nereye atladığınıza dikkat edin, sığ alanlar da var. önce bir insan gibi girip araştırmakta fayda var, uzun metrajınız kısa filme dönmesin.
  • ulasimi zor ama eglenceli, dogal goruntusu goz alici, lagunun ici ise kanalizasyon gibi kokuyor. siz siz olun lagunu gormekle yetinip, deniz tarafina girmeyi tercih edin. yolunu tozlu toprakli gorup aracla girmek istemeyenler icin, yari mesafenin aracla rahat gidilebilecegin soyleyebilirim. tepedeki giola tavern'e ugramadan donmeyin.
  • eglenceli sea pool. ana yoldan yuruyerek inerseniz, cikarken ebeniz sikilir.
  • en yükseklerden atlanmaması gereken lagün. ziyaretimiz sırasında bir turist iki ayak bileğini birden ciddi biçimde sakatladı ve arabayla ulaşılabilen noktaya kadar her adımında kanlar aka aka yürümek zorunda kaldı.
hesabın var mı? giriş yap